[ad_1]

منتشر شده در 6 مه 2021 در 10:28 ب.ظ.
روسیه سوریه آمریکا و کانادا

سفارت روسیه در واشنگتن روز پنجشنبه (6 مه) به ادعاهای مطرح شده توسط ایالات متحده در 5 مه پاسخ داد. دومی به پنتاگون یادآوری کرد که حضور نظامی آمریکا در شمال شرقی سوریه نیز غیرقانونی است. مسکو تأکید کرد که واشنگتن “حق انتقاد از فعالیت قانونی نظامی نیروهای مسلح روسیه در سوریه را ندارد“زیرا آنها در توافق” با دولت کشور “در خاک فعالیت می کنند.” این را سفارت روسیه در بیانیه ای رسمی در تاریخ 6 مه بیان کرد.

روز قبل ، در 5 مه، وزارت دفاع آمریكا حضور نظامی روسیه در سوریه را به چالش كشیده و آن را غیرقانونی خوانده است. به گفته پنتاگون ، مسکو “مکانیسم تسکین درگیری” را نقض می کند “که با ائتلاف در شمال شرقی سوریه توافق کرده است تا از تشدید ناخواسته درگیری جلوگیری کند. اگرچه روسیه به سازوکار تخلیه پیوسته است ، واشنگتن یادآوری کرد که تعداد تخلفات در دوره گذشته نسبت به سه ماهه قبل افزایش یافته است.

تلاش ها برای کاهش تشدید درگیری ها در سوریه موضوع اصلی گفتگو بین ایالات متحده و روسیه توسط دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده بوده است. که در 2017، جو دونفورد ، رئیس ستاد وقت ، دو جلسه اولیه با همتای روسی خود ، ژنرال والری گراسیموف ، برای بحث در مورد مکانیزم کاهش اختلافات ائتلاف روسیه در سوریه برگزار کرد. یادآوری این نکته مهم است که در سال 2017 ، کرملین و کاخ سفید همکاری با اردن را برای کاهش تشدید در جنوب غربی سوریه آغاز کردند. به گفته رکس تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا ، توافق برای اولین بار نشان می دهد که دو قدرت روسیه و ایالات متحده توانایی “همکاری مشترک در سوریه” را دارند.

واشنگتن بارها و بارها مسکو را به نقض شرایط توافق شده بین طرفین متهم کرده است تا از تشدید درگیری جلوگیری کند ، که نیروهای دو کشور را مجبور به درگیری مستقیم می کند. در این زمینه ، لازم به یادآوری درگیری است که بین آن رخ داده است 7 و 8 فوریه 2018، در دیرالزور ، سوریه. در آن تاریخ ، ایالات متحده برای محافظت از نیروهای ویژه آمریکایی در برابر حملات ارتش طرفدار اسد ، حمله هوایی را آغاز کرد. درگیری های مشابه در سال 2019 پس از استقرار مجدد نیروهای آمریکایی به خاک سوریه رخ داد. در همین راستا ، پنتاگون گفت که روسیه به نقض پروتکل های ایجاد شده برای عادی سازی درگیری ادامه می دهد. یک مثال اضافی توسط آنچه اتفاق افتاده ارائه شده است 27 آگوست 2020، وقتی هفت سرباز آمریکایی پس از درگیری با ارتش روسیه در شمال شرقی سوریه زخمی شدند. در پایان سال 2020 ، روسیه به عملیات علیه دولت اسلامی در مناطق سوریه تحت کنترل دولت ادامه داد. حملات هوایی روسیه به مسیرهای مواصلاتی همچنین فعالیت های بشردوستانه و تثبیت نهادهای آمریکایی در سوریه را تهدید کرده است.

در 15 مارس 2011 ، دولت سوریه ، وابسته به رئیس جمهور بشار اسد ، شاهد مجموعه ای از اعتراضات بی سابقه به نفع دموکراتیک شدن این کشور و پایان رژیم اسد بود. پس از آن ، درگیری ها شدت گرفت و در سپتامبر 2011 به یک جنگ داخلی واقعی تبدیل شد. از یک سو ، دولت و نیروهای مرتبط با بشار اسد وجود دارد ، از سوی دیگر شورشیان. در طی سالها ، جنبشهای ضددولتی بیشتر و بیشتری ظهور کرده است که برخی از آنها به گروههای بنیادگرایان اسلامی سنی رادیکال شده اند.

در میان کشورهایی که در درگیری مداخله کردند ، روسیه خود را در جبهه طرفدار دولت قرار داده است ، از 30 سپتامبر 2015 ، با پشتیبانی از دولت اسد در هر دو سطح اقتصادی و نظامی. از طرف دیگر ترکیه در کنار گروه های شورشی قرار گرفته است. همچنین لازم به یادآوری است که حضور روسیه در سوریه محدود به حمایت از نیروهای طرفدار دولت نیست ، بلکه در حال انجام عملیات علیه دولت اسلامی است.

ناظران بین المللی با مداخله روسیه در سوریه با تعجب روبرو شدند. مطابق با تجزیه و تحلیل، مکان کرملین با تعدادی از عوامل مرتبط است. سقوط اسد پیامدهای منفی برای روسیه به دنبال خواهد داشت ، زیرا از یک طرف ، مسکو متحد مهم منطقه ای خود را از دست می دهد ، از سوی دیگر ، تضعیف قدرت در سوریه منافع مسکو در منطقه را به خطر می اندازد. علاوه بر این پاسخ مداخله در درگیری همچنین نشان دهنده ترس از “انقلاب های رنگی” در روسیه است. لازم به یادآوری است که از سال 2000 ، چنین جنبشهای طرفدار اروپا در بسیاری از کشورهای پس از اتحاد جماهیر شوروی ، مانند اوکراین و گرجستان ، اعتراضات ضد دولتی را برانگیخته است. بنابراین مسکو ترسید که موفقیت بالقوه جنبش های ضد دولتی در سوریه واکنش مشابهی را در روسیه ایجاد کند. روابط فزاینده متشنج با غرب ، کرملین را نیز به همراهی با اسد سوق داده است. سرانجام ، ظهور داعش به مسکو فرصت داد تا از طریق لفاظی های مبارزه با تروریسم مداخله را توجیه کند.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

آنا پویریری، مترجم به روسی و انگلیسی

از سردبیران[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *