[ad_1]

تاریخ انتشار 1 ژوئن 2021 در ساعت 7:03 بعد از ظهر
اروپا روسیه

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه ، روز دوشنبه ، 31 مه در کنفرانسی شرکت کرد که برای بحث در مورد وضعیت روابط روسیه و اتحادیه اروپا تشکیل شد. لاوروف در سخنرانی خود درباره تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا ، عادی سازی گفتگوی دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

در کشف او سخن، گفتار، وزیر روسیه تأکید کرد که از “انفعالی” که اتحادیه اروپا با “نقض” واشنگتن در رابطه با پروتکل های کنترل تسلیحات برخورد کرده ، تعجب کرده است. همزمان بروکسل از پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر محدود کردن موشک های میان برد زمین به هوا در اروپا چشم پوشی کرده است. علاوه بر این ، رهبر كرملین همچنین پیشنهاد ایجاد یك سازوكار راستی آزمایی را داد كه به كاخ سفید اجازه می دهد پایگاه های نظامی روسیه را در كالینینگراد بررسی كند و همزمان مسكو می تواند ساختارهای نظامی ائتلاف اقیانوس اطلس در لهستان را از نزدیك مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. و در رومانی. اگرچه لاوروف به طور خاص ابراز تمایل به از سرگیری گفتگوی روسیه و اروپا را ابراز داشت ، اما وی همچنین تأکید کرد که همه “قدم های خصمانه“این واقعیت که بروکسل در برابر مسکو پیشروی می کند مجازات نخواهد ماند. در همین راستا ، وزیر خارجه روسیه کشورهای غربی را به اتخاذ سیاست “ضد روسی” متهم کرد که منجر به دخالت در امور داخلی کرملین و کشورهای همسایه می شود ، با نادیده گرفتن اصول جهانی حقوق بین الملل.

سپس بحث به موضوعی مشابه تحریم های گفته شده در بالا منتقل شد. لاوروف بار دیگر تأكید كرد كه اتحادیه اروپا به جای فراهم كردن زمینه های گفتگوی سازنده بر اساس شواهد مشخص ، ترجیح می دهد “احكام را پرتاب كند” ، كه در بیشتر موارد منجر به اعمال مجازات های كیفری یک جانبه می شود. مثالی که لاوروف برای اثبات گفته خود بیان کرد ، مربوط به بلاروس ، متحد تاریخی فدراسیون و تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا است ، در تاریخ 25 مه، به دنبال هواپیماربایی پرواز روز گذشته رایان ایر ، منجر به دستگیری دشمن در مینسک شد ، رامان پروتاسویچ.

وزیر روسیه با جزئیات در مورد روابط دو جانبه روسیه و اروپا گفت: “مشتاق“وضعیت فعلی روابط. به گفته لاوروف ، نقاط اختلاف بین مسکو و بروکسل روز به روز عمیق تر می شوند. بنابراین این منجر به یک فاصله پیشرونده از دو بلوک می شود ، که به نظر می رسد به طور فزاینده ای توسط “سنگرها” جدا شده است. به گفته کرملین ، روسیه و اتحادیه اروپا از تهیه یک برنامه یکپارچه فاصله زیادی دارند. لاوروف همچنین یادآوری کرد که در سال 2010 این دو نیرو در توسعه پروژه های مشترک در مقیاس بزرگ شرکت کردند. در میان آنها ، وزیر ایجاد چهار فرم برای ارتقا همکاری پان اروپایی را ذکر کرد. وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا توافق دو جانبه منعقد شده در مسیبرگ را کنار گذاشت ، گفت: “در سال 2010 ، ما آماده بودیم کمیته سیاست خارجی و امنیتی روسیه و اتحادیه اروپا را ایجاد کنیم.”

در این زمینه ، تأکید بر این نکته مهم است که تفاهم نامه Meseberg یکی از تلاش های اتحادیه اروپا برای تبدیل رقابت با روسیه به وضعیت سود و منافع متقابل است. در تلاش های مختلف ، بروکسل متعهد شده است که امتیازات اقتصادی و اجتماعی مسکو را ارائه دهد و همچنین سیستم های خود را برای ریشه کن کردن فساد مدرن کند. این تفاهم نامه فوق در ژوئن 2010 توسط آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان و دیمیتری مدودف ، رئیس جمهور وقت روسیه در مسیبرگ آلمان تهیه شد. هدف از این سند توسعه گفتگوی دو جانبه در مورد مسائل امنیتی جهانی و همچنین برقراری گفتگو در سطح وزرای خارجه بود. به ویژه ، این توافق نامه اتحادیه اروپا و روسیه را متعهد می کند تا برای حل درگیری منجمد در ماوراالنهر همکاری کنند. کشور دوم یک دولت جدا از هم است که در دهه 1990 و در هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کرد. بازگشت به تفاهم ، یادآوری این نکته مهم است که مرکل نماینده آلمان نیست ، بلکه اتحادیه اروپا است. این توافق همچنین آلمان را متعهد می کند تا تلاش های اتحادیه اروپا را به روسیه برای ایجاد یک کمیته سیاسی و امنیتی ارتقا دهد. با این حال ، اتحادیه اروپا از ابتکار عمل قبل از جلسه مطلع نشده بود.

لاوروف تکرار کرد ابتکارات همکاری روسیه و اروپا پیش از آغاز بحران اوکراین در سال 2014 وجود داشته است. وزیر روسیه یادآور شد: این بحران ، که در 13 مارس 2014 با الحاق کریمه به روسیه به پایان رسید ، “اروپا را از روسیه دور کرد”. با وجود گذشته ، مسکو گفته است که به نظر می رسد امروز زمان ازسرگیری عینی روابط سیاسی بین دو کشور است ، زیرا به نفع هر دو کشور است. دستیابی به این هدف ، به گفته لاورو ، باید با آغاز تعامل پایدار بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اتحادیه اروپا آغاز شود. لاوروف گفت: “من واقعاً می خواهم به برگشت پذیری این گرایش ها اعتقاد داشته باشم ، اما برای این اتفاق باید از حلقه معیوب بیگانگی متقابل خارج شویم تا سعی کنیم دیدگاه دیگری را برای نشان دادن تمایل به همکاری ببینیم. “

سرانجام ، به نظر می رسد تحولات اخیر در روابط دو جانبه روسیه و اروپا ، از یک سو ، هدف مسکو و بروکسل برای از سرگیری گفتگو را تأیید می کند ، اما از سوی دیگر ، انکار آن. در این زمینه ، تأکید بر اینکه روسیه اقدام به راه اندازی کرده است ، مهم است در 14 مه، “لیست کشورهای متخاصم” ، از جمله جمهوری چک و ایالات متحده. در عین حال ، یادآوری این نکته مهم است که در ماه مه ، بسیاری از مقامات اروپایی گفتند که می خواهند روند منفی در روابط با روسیه را معکوس کنند. به خصوص، 10 مه، ژوزپ بورل ، نماینده عالی اتحادیه اروپا قصد خود را برای جلوگیری از تشدید روابط دوجانبه بین روسیه و اتحادیه اروپا ابراز داشت. این اظهارات همچنین توسط هایکو مااس ، وزیر امور خارجه آلمان و ایوان کورچوک ، همتای اسلواکی وی پشتیبانی شد. علاوه بر این ، در تاریخ 3 ماه مه ، مقامات اتحادیه اروپا به ولادیمیر چیژوف ، سفیر روسیه در بروکسل گفتند که آنها اقدامات اخیر مسکو را محکوم می کنند ، اما این محاصره تلاش می کند روند منفی را که منجر به وخیم شدن روابط دوجانبه شده است ، معکوس کند.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

آنا پویریری، مترجم به روسی و انگلیسی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *