[ad_1]

منتشر شده در 4 فوریه 2021 در 6:32 بعد از ظهر
آذربایجان روسیه بوقلمون

ترکیه و روسیه برای کمک به نظارت بر آتش بس با ارمنستان ، یک مرکز نظامی مشترک در آذربایجان افتتاح کرده اند ، این یک شاخص واضح برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه است.

این مرکز به طور رسمی در تاریخ 30 ژانویه ، نزدیک روستای Giamedinli در منطقه آغدام افتتاح شد. متشکل از تعداد مساوی سربازان روسی و ترکی – 60 سرباز از هر کشور – از بسیاری جهات جدید است. این اولین حضور رسمی ارتش ترکیه در قفقاز طی بیش از یک قرن و اولین حضور نظامی روسیه در قلمرو تحت کنترل آذربایجان از زمان اخراج باکو ارتش روسیه از تاسیسات رادار در گابالا در هشت سال پیش است. این نیز یک مورد نادر از همکاری مستقیم نظامی بین دو دشمن تاریخی است که اخیراً تلاش برای همکاری در زمینه های نفوذ مشترک: سوریه و قفقاز جنوبی را آغاز کرده اند.

اطلاعات رسمی در مورد ماموریت دقیق این مرکز کم است. با این حال ، طبق گزارشی از مرکز روزنامه روسی ایزوستیا، به نظر می رسد ماموریت اصلی ، پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین برای نظارت بر خطوط آتش بس جدید بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان باشد. نیروهای روسی از هواپیماهای بدون سرنشین Orlan-10 و Forpost استفاده می کنند. ترکها از بایراکتاری استفاده می کنند. از اطلاعات برای پشتیبانی از یک نیروی حافظ صلح 2000 نفری روسی که در قره باغ کوهستانی هنوز در کنترل ارمنستان است استفاده می شود.

به نظر می رسد که دو نیرو به طور موازی کار می کنند و یک فرمانده وجود ندارد: هر کشور ژنرال مخصوص خود را دارد که فرماندهی می کند. حتی نام رسمی این مرکز از امتیاز بخشی به قسمت دیگر جلوگیری می کند. در زبان ترکی “مرکز مشترک ترکی-روسی” نامیده می شود ، در حالی که در روسی صفتها برعکس می شوند: “مرکز مشترک روسی-ترکی”.

سرهنگ زاوالکین ، منبع ایزوستیا ، که نحوه کارکرد عملیات با هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه و سایر هواپیماهای بدون سرنشین را در آنجا گزارش نکرد ، گفت: “اطلاعات این پهپاد به مقر نیروهای نظامی روسیه می رسد و در آنجا پردازش و به مرکز نظارت منتقل می شود.” به نظر می رسد ارسال های قابل مقایسه ای توسط روزنامه نگاران ترکیه بوده است.

سرهنگ زاوالینکین ادامه داد: “مرکز نظارت تصمیم می گیرد در صورت آتش بس چگونه واکنش نشان دهد.” “در اینجا اقتدار مرکز وسیع ترین است. وی ممکن است اطلاعات را به فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسی یا مستقیماً به ساختارهای دفاعی ارمنستان و آذربایجان منتقل کند. “

با این حال ، نقش عملیاتی این مرکز ثانویه به نظر می رسد: هواپیماهای بدون سرنشین روسی قبلاً شاهد آتش بس بوده اند و بعید به نظر می رسد با اضافه شدن نیروهای ترکیه این توانایی بهبود یابد. به نظر می رسد که هدف اصلی شناخت تعادل ژئوپلیتیکی قفقاز است.

این مرکز متولد اعلامیه آتش بس 10 نوامبر بود که به جنگ 44 روزه ارمنستان و آذربایجان پایان داد و باعث شد آذربایجان هفت بخش همسایه قره باغ کوهستانی همسایه را که در جنگ اول بین آنها از دست رفته بود ، دوباره بدست آورد.

اعلامیه اصلی آتش بس – که توسط روسیه ، ارمنستان و آذربایجان امضا شده است – نه تأسیس این مرکز را پیش بینی می کند و نه نقشی را برای ترکیه تعیین می کند. در این توافقنامه ، نیروهای حافظ صلح روسیه مسئولیت نظارت بر انطباق را به عهده دارند. پس از امضای این توافق نامه ، روسیه و ترکیه با امضای توافق نامه ای در اول دسامبر ، برای ایجاد این مرکز به طور دوجانبه توافق کردند. این تاسیسات توسط آذربایجان ساخته شده است و بر نقش ترکیه در منطقه پافشاری می کند.

حضور ترکیه از نظر ارامنه تهدید محسوب می شود ، زیرا آنکارا هرگز نسل کشی سال 1915 را که 1.5 میلیون ارمنی از امپراتوری عثمانی کشته شده یا به صحرای سوریه تبعید و برای مرگ رها شده بودند ، تأیید یا محکوم نکرد. علاوه بر این ، طبق ادعاهای ایروان که توسط مطبوعات و ناظران بین المللی تأیید شده ، آنکارا مزدوران جهادی را برای جنگ در طرف آذربایجان در درگیری اخیر حمل کرده است.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

ایتالو کوزنتینو، مترجم روسی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *