[ad_1]

اونی که دوشنبه 25 ژانویه 2021 تحویل داد شی جین پینگ به مجمع جهانی اقتصاد آ سخنرانی طراحی شده برای ماندگاری در تاریخ.

با قصد این شخص ، که از سال 2012 دبیر حزب کمونیست و رئیس جمهور جمهوری خلق چین بوده است ، این جشن تجلیل از ظهور کشورش به عنوان یک ابرقدرت جهانی بود.

در برداشت از دولت تازه نصب شده جو بایدن در کاخ سفید ، آن را به عنوان یک نقطه تسریع خوانده می شود یک جنگ سرد جدید بین چین و ایالات متحده.

برای آمریکای بایدن ، که هرگز با نام ذکر نشده است ، شی یکی از کلماتی را که اغلب در طول سخنرانی بیان می شود ، حفظ کرد: استکبار.

ناگزیر ، از طریق یک کنفرانس تلفنی ، نشسته در مقابل یک نقاشی دوره ای که کوههای شیارزده دیوار بزرگ را نشان می داد ، در حالی که دستان خود را بر روی میز قرار داده بودند ، یکی بر روی دیگری ، بدون حرکت و به روشی تقریبا غیر طبیعی ، او تلفظ کرد شارژ جدید از مخاطبانی که معمولاً در داووس دیدار می کنند.

مورد دیگر تقریباً چهار سال پیش ، هنگامی که او اولین حضور خود را در مجمع جهانی اقتصاد انجام داد. رهبر چین سپس با مدیران بانکهای بزرگ وال استریت ، کاپیتانهای سرمایه خصوصی و سرمایه های خطرپذیر یا سرمایه دارهای بزرگ سیلیکون ولی پس از روی کار آمدن ، صحبت کرد که در آن دونالد ترامپ با اصرار تکرار کرد: اول آمریکا! اول آمریکا!

سپس ، چهار سال پیش ، رهبر چین از این فرصت استفاده كرد و خود را به عنوان آخرین پرچم بزرگ جهانی سازی و تجارت آزاد معرفی كرد. وی گفت ، خواه ناخواه اقتصاد جهانی اقیانوس بزرگی است كه از آن گریزی نیست. هرگونه تلاش برای ایجاد اختلال در جریان سرمایه ، فناوری ، محصولات ، صنایع یا مردم و هدایت آب به دریاچه ها و نهرهای منزوی به سادگی غیرممکن است. او در صحنه آزاد توسط تماشاگران میلیاردر داووس مورد تشویق قرار گرفتگویی رهبر دیکتاتوری که حتی اینترنت خود را از سایر نقاط جهان جدا می کند ، مدافع منافع و ایدئولوژی آنها است. البته چهار سال جنگ تجاری با ترامپ به دنبال داشت.

نقطه عطف دیگر امروز ، چند روز پس از روی کار آمدن بایدن. اما این بار Xi حتی واضح تر و جسورتر از سال 2017 بود. زیرا رهبر پکن امروز دو اولویت داشت: جلوگیری و رد استراتژی دولت جدید ایالات متحده، که هدف آن انعقاد ائتلافی از دموکراسی ها برای مهار حاکمیت چین است. ارائه رژیم در پکن به عنوان رهبر شناخته شده صدها کشور در حال ظهور و برعکس – در واقع – با استکبار غربی ها توسعه می یابد. اینکه او نگران است از جمله اول سخنرانی هایش که حدود نیم ساعت به طول انجامید مشخص بود: ما باید تعصبات ایدئولوژیک را کنار بگذاریم، او در یک بیانیه شفاف به دولت بایدن گفت ، که جهان را بین سیستم های دموکراتیک و استبدادی تقسیم می کند. چنین دو کشور در جهان وجود ندارد هیچ مدل عالی وجود نداردزیرا همه آنها بیانگر فرهنگ و تاریخ هر ملت است. از این رو تاج و تخت رهبر چین در برابر استکبار ، تعصب ، نفرت از کسانی که می خواهند سلسله مراتبی در تمدن بشری ایجاد کنند و برتری الگوی او را نسبت به دیگران برقرار کنند.

او به خود گفت كه در بسیاری از كشورها ، جمعیتها طبق الگوی سیاسی غیر از مدل غربی ، هماهنگ و رفاه زندگی می كنند ، ظاهراً بدون اشاره به سرکوب آزادی. هنگ کنگ در سال 2020

آنچه رئیس جمهور چین به وضوح روانشناسی یک رهبر یک قدرت طلب جدید و رو به رشد بود که احساس می کند به ناحق مورد تبعیض قرار گرفته و توسط نیروی مسلط مانع می شود.

دانشمندان علوم سیاسی این وضعیت را می خوانند “ دام توكیدید: کسی که به جنگ پلوپونز در قرن پنجم قبل از میلاد منجر شد به دلیل ترس اسپارتا از ظهور آتن. امروز در مجمع جهانی اقتصاد ، شی کاری نکرد تا سو susp ظن ها در مورد ورود جهان به دام جدید توسیدید ، این بار بین چین و ایالات متحده را برطرف کند. برعکس ، او عمداً به این احساس دامن زد.

در صورت امکان ، اتهامات وی به آمریکای بایدن حتی دقیق تر و صریح تر از مواردی بود که خی هرگز برای ترامپ در نظر گرفته بود. رئیس جمهور چین گفت ، همه ما باید متعهد شویم كه به جای اجرای قانون ، از قوانین و مقررات بین المللی پیروی كنیم. حاکمیت جهانی سازی اقتصادی باید بر اساس اجماع باشد ، نه بر اساس دستورات یک یا چند. بدون آن ، ما به قانون جنگل باز خواهیم گشت و عواقب آن برای بشریت ویرانگر خواهد بود (…). افراد نیرومند نباید در برابر ضعیفان مانند هولیگان رفتار کنند و چند جانبه گرایی نباید بهانه ای برای یک جانبه گرایی بعضی ها شود.

پاسخ ها الف بایدن، که تطبیق پذیری بیشتری دارد ، اما در مبارزات انتخاباتی خی را به عنوان راهزن (راهزن) شناسایی کرده بود.

از اهمیت چندانی برخوردار نیست که چین اغلب جاده ابریشم ، شبکه ائتلاف مبهم خود را سازمان می دهد تا بسیاری از کشورهای در حال توسعه را از طریق اهرم بدهی زیر سلطه خود درآورد: پکن در شرایط بسیار سخت (و اغلب مخفی) وام می دهد و بنابراین اراده خود را به دولت های بدهکار تحمیل می کند. از جمله ، شی امروز امروز در مجمع جهانی اقتصاد ، اتهامات آمریكایی را به لحاظ سیاسی و موضوعات تجاری علیه آمریكا مخلوط كرد ، جایی كه به نظر نمی رسد بایدن بخواهد فوراً تعرفه های اعمال شده توسط ترامپ به چین را حذف كند.

جنگ های سرد ، جنگ های گرم ، جنگ های تجاری و جنگ های فن آوری ، رفاه همه را تضعیف می کند. ما باید معیارهای تبعیض آمیز ، موانع سرمایه گذاری ، تجارت و تبادل فناوری را از بین ببریم. در اینجا کنایه رهبر پکن از محرومیت هوآوی و سایر گروههای فناوری چینی از ایالات متحده و فشار واشنگتن بر متحدان اروپایی برای انجام همان کار بود. همه اینها گویی چین سالها فضای خود را به روی گوگل ، فیس بوک یا آمازون نبسته است.

در همین حال ، برای شی جین پینگ بسیار مهم است که تأکید کند چین امروز به طور واقعی رهبر کشورهای در حال ظهور است. وی گفت: این مرد قوی از پکن مسئولیت چینی ها در ایجاد همه گیری را کاملا نادیده گرفت و یادآوری کرد که چین در مبارزه با Covid-19 به 150 کشور در حال توسعه کمک می کند. هیچ اشاره ای به گسترش واکسن های ارزان قیمت و مقرون به صرفه چینی به ده ها کشور در حال ظهور وجود ندارد (گفته شده توسط Corriere اینجا)

این اشاره به موقعیت مرکزی سازمان ملل است ، جایی که پکن به دلیل بازداشت حدود پنجاه کشور آفریقایی و ده ها دولت دیگر در آسیا و آمریکای لاتین ، اغلب اکثریت آرا national ملی را کنترل می کند.

با گذشت چهار سال از ترامپ و یک سال همه گیر شدن ، دنیا امن تر از گذشته نیست. اگر هدف امروز چی در مجمع جهانی اقتصاد یادآوری همه بود ، ماموریت وی یک موفقیت کامل بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *