[ad_1]

منتشر شده در 13 ژانویه 2021 در 21:10
اتیوپی سودان

سودان ادعا کرد که هواپیماهای نظامی اتیوپی در میان “افزایش خطرناک تنش” وارد حریم هوایی خود شد. روابط بین خارطوم و آدیس آبابا در پی بروز درگیری های مرگبار بر سر یک منطقه مرزی مورد مناقشه بین دو کشور بسیار مهم شده است. وزارت امور خارجه سودان روز چهارشنبه (13 ژانویه) در بیانیه ای گفت: “با یک اقدام خطرناک و غیر موجه ، یک هواپیمای نظامی اتیوپی وارد مرز بین اتیوپی و سودان شد” و افزود که این اقدام “می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد و منجر به تنش بزرگ در منطقه “. سپس وزارت به دولت آدیس آبابا هشدار داد که “چنین خصومت هایی” را تکرار نکند.

ژنرال محمد تسما سخنگوی ارتش اتیوپی به خبرگزاری فرانسه گفت که او هیچ “اطلاعات ملموسی” درباره ادعاهای سودان ندارد و تأکید کرد که وضعیت مرزی روز چهارشنبه “عادی” است.

به گفته آژانس خبری سودان ، جداگانه ، یک هلی کوپتر نظامی سودانی پر از سلاح و مهمات در همان روز سقوط می کند ، اندکی پس از پرواز از یک فرودگاه در استان شرقی در مرز با اتیوپی. (سونا) ، اداره شده توسط دولت. سونا گزارش داد: “یک هلی کوپتر نظامی در فرودگاه واد زاید ، جداریف سقوط کرد ، زمانی که خدمه پس از برخاستن از هواپیما سعی در فرود هواپیما داشتند ،” سونا گزارش داد و هواپیما پس از برخورد به زمین آتش می گرفت و “هر سه عضو خدمه زنده مانده بودند. “

هفته هاست که نیروهای اتیوپی و سودانی در دشت حاصلخیز الفشکا با یکدیگر درگیر شده اند ، منطقه ای که سودان تحت صلاحیت خود می داند اما کشاورزان منطقه آمهارا در اتیوپی حقوق خود را مطالبه می کنند. هنگامی که نیروهای دولت محلی علیه نیروهای دولت فدرال به رهبری ابی احمد نخست وزیر قیام کردند ، پس از درگیری در شمال ایالت Tigrei در اتیوپی ، تنش ها افزایش یافت. پس از آنکه نیروهای اتیوپیایی از منطقه مرزی برای جنگ در Tigrei خارج شدند ، هم نیروهای سودانی و هم شبه نظامیان قومی آمهارا که در الفشکا بسیج شده بودند نبردهایی را که برای چند ماه در انتظار بود آغاز کردند. دولت آمهارا ادعا می کند که مناطقی از منطقه که خارتوم معتقد است تحت معاهدات دوران استعمار در سالهای 1902 در مرزهای آن قرار دارند سودان به کشاورزان آمهارا اجازه داده است تا برای مالیات در این منطقه زندگی و کار کنند. به دولت خارطوم.

در 22 دسامبر ، دو طرف آغاز شد مصاحبه برای بحث در مورد تعیین مرز مشترک خود. این جلسه یک هفته پس از تیراندازی در منطقه مرزی برگزار شد. با این حال هنوز گفتگوها درباره تقسیم الفشقه پایان نیافته است. به گفته عمر کمار الدین وزیر امور خارجه سودان ، خارطوم از دو هفته گذشته در این مکان حضور داشته است او کنترل خود را بازیابد در بیشتر مناطق مورد مناقشه.

پیش از آغاز مذاکرات در 22 دسامبر ، دیمکه مکونن ، وزیر امور خارجه اتیوپی گفت ارتش سودان از 9 نوامبر حملات خود را به مرز انجام داده است. به گفته وی ، چندین غیرنظامی کشته یا زخمی شدند ، محصولات کشاورزی اتیوپی از بین رفته و اموال آنها از بین رفت. در همان زمان ، سودان در عوض از کشته شدن چهار سرباز و زخمی شدن 20 نفر دیگر در آنچه “کمین” توسط نیروهای اتیوپی و شبه نظامیان آنها “در داخل سودان” توصیف شد ، خبر داد.

مرز مشترک دو کشور حدود 1600 کیلومتر است. در سال 1902 توافق نامه ای برای مشخص کردن مرز بین انگلیس بزرگ ، قدرت استعماری سودان و اتیوپی ، امضا شد ، اما این سند فاقد شناسایی خطوط مشخص تقسیم بود. آخرین مکالمات در مرز سودان و اتیوپی در تاریخ 29 مه سال 2020 در آدیس آبابا برگزار شد. پیش از آن ، جلسات منظم بین دو کشور بین سالهای 2002 و 2006 برای بحث در مورد موضوع تعیین مرزها تشکیل شده بود.

“منطقه درگیری در اتیوپی یک منطقه مرزی است و به سودان ، اریتره و سودان جنوبی نزدیک است. بنابراین این می تواند بر کل شاخ آفریقا و منطقه دریای سرخ تأثیر بگذارد. “” مروت حمادلیل ، رئیس یک سازمان جامعه مدنی در سودان ، که از سودان خواست تا موضع فعالی در مورد جنگ تیگری داشته باشد ، گفت. برخی نیز نگران تنش هایی هستند که پناهندگان تازه وارد به کشور سرایت می کنند و این کشور در تلاش است تا از دهه ها نزاع داخلی و یک بحران طولانی اقتصادی نجات یابد. اعتقاد بر این است که تقریبا 50،000 اتیوپیایی به سودان پناهنده شده اند.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *