جهان

URL کوتاه

وزیر امور خارجه آمریکا تونی بلینکن گفت که تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته ای ممکن است چندین هفته طول بکشد.

آنتونی جان بلینکن ، وزیر امور خارجه بایدن از 26 ژانویه ، گفت “رسیدن ایران به بمب اتمی فقط چند هفته طول می کشد.”

امیدهای بازگشت سریع ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) ، معروف به “توافق هسته ای با ایران” ، اخیراً با اختلافات میان تهران و واشنگتن که کدام کشور باید با امتیازات شروع کند ، ناکام ماند.

ایران ادعا می کند که ایالات متحده بیش از هر چیز باید تحریم ها را لغو کند ، زیرا آنها معاهده را یک جانبه ترک کردند ، در عوض ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی ابتدا باید به تعهدات امضا شده در این توافق نامه برگردد ، البته اکنون پاره شده است.

در او مصاحبه با همکاری آندره میچل برای NBC News ، بلینکن امروز هشدار داد که تولید مواد قابل شکافت کافی برای ساخت سلاح هسته ای در تهران ممکن است فقط چند هفته طول بکشد ، در حالی که از محدودیت های اعمال شده توسط این توافق پیروی نمی کند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت که اگر ایران قدمی عقب نشینی کند ، ایالات متحده مایل است به توافق هسته ای سال 2015 پایبند باشد و دولت جدید علاقه مند به همکاری با متحدان و شرکای آمریکایی برای رسیدن به ضرب الاجل و مهلت است توافقنامه “محکم تر” ، که شامل سایر موارد است.

تحت فشار در مورد اینکه آیا آزادی آمریکایی های در حال حاضر بازداشت شده شرط لازم برای توافق هسته ای گسترده است ، Blinken اظهار داشت:

“فارغ از هرگونه معامله ، این آمریکایی ها باید آزاد شوند. دوره. ما بر این اطمینان خواهیم داشت که آنها به این ترتیب به خانه خود بروند.”دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *