[ad_1]

برای هفته ها صدها نفر در ساختمانهای متروکه در شمال غربی شهر بیهچ بوسنی و اطراف آن پناه گرفته اند و در بهترین حالت در برابر برف و یخبندان پناه می گیرند. نوشتن رویترز. امید این مهاجران برای فرار از کشورها رسیدن به کرواسی ، عضو اتحادیه اروپا ، برای ورود به اروپای غربی است.

پس از “مسیر بالکان” – که توسط صدها هزار پناهنده از سوریه و سایر کشورها برای رسیدن به اروپا استفاده می شود – رسما بسته شده است در سال 2016 ، هزاران نفر در جنگل و در سازه های متروکه در شمال غربی بوسنی و هرزگوین اردو زدند. از آن زمان ، مهاجرانی از آسیا ، خاورمیانه و شمال آفریقا هر روز در تلاشند تا از مرزبانان کرواسی ، مسلح و مجهز به عینک دید در شب ، عبور کنند. خشونت ، خشونت و دافعه غیرقانونی توسط عوامل کروات (اغلب با کلاه) سالها گزارش شده است. با گذشت زمان ، بسیاری از این شهادت ها توسط NGO ها ، پزشکان و حتی UNHCR جمع آوری شده است. در 10 نوامبر ، دفتر نماینده ی حقوق بشر اروپا او شروع کرد تحقیقاتی که با شکایت عفو بین الملل از کمیسیون اروپا آغاز شده است تا بداند چگونه کمیسیون “قصد دارد از رعایت حقوق اساسی مقامات کرواسی در زمینه عملیات مدیریت مرز” اطمینان حاصل کند.

همچنین بخوانید >> پلیس کرواسی به خشونت و سو abuse استفاده از مهاجران در مرز بوسنی متهم است. آیا اتحادیه اروپا “همدست” است؟

تا به امروز ، طبق برآوردهای مختلف ، حدود 8000-9000 مهاجر در بوسنی و هرزگوین زندگی می كنند (5000 در اردوگاه های رسمی پناهندگان و بیش از 3000 در خارج از این اردوگاه ها). مردم محلی در ابتدا با آنها سازگار بودند ، اما بعد حال و هوا تغییر کرد ، او گفت نوامبر گذشته دویچه می گوید: اکنون بسیاری از “شرایط غیر قابل تحمل” شکایت دارند. e آنها اعتراض می کنند علیه اردوگاه های رسمی و غیر رسمی متولد شده با گذشت زمان. “

دولت بوسنی و هرزگوین ، گیر از اختلافات شدید داخلی تا چندین چالش ناکافی بود ، از جمله مدیریت آن هزاران نفر در حال فرار که بدون سرپناه مناسب باقی مانده بودند. “من واقعاً بیمار هستم ، کسی اینجا نیست که از ما مراقبت کند و شرایط امن نیست.” او گفت به رویترز علی 16 ساله از افغانستان که پس از ترک اردوگاهی در بیهک حدود شش ماه در اتوبوس متروکه خوابید: “افرادی که قرار بود به ما کمک کنند آمدند و وسایل ما را بردند و سپس داخل فروختند. مزرعه یا مکانهای دیگر. ما اینجا چیزی نداریم … به ما کمک کنید ».

علاوه بر این ، آتش سوزی در 23 دسامبر گذشته باعث تخریب یک مرکز مهاجران در لیپا ، شمال غربی بوسنی و هرزگوین شد. دانیله بمباردی ، هماهنگ کننده کاریتاس ایتالیا در جنوب شرقی اروپا ، که در این کشور با موسسه توسعه صلح و نوآوری Acli (ایپسیا) کار می کند توضیح به زندگی که این اردوگاه از مدیریت پیچیده ای رنج می برد: «IOM (سازمان بین المللی مهاجرت) برای مدیریت اردوگاه در لیپا تا ابتدای زمستان با دولت بوسنی قرارداد بسته است. در لیپا آب ، خدمات ، برق وجود ندارد. مردم خطر مرگ و میر ناشی از سرما را داشتند و IOM بارها به دولت بوسنی گفته است که تحت این شرایط به کار خود ادامه نخواهد داد و خطر مرگ مهاجرانی را که در بازداشت خود دارند ، تهدید می کند. اردوگاه لیپا در 30 کیلومتری بیهاک واقع شده است ، به معنای واقعی کلمه در وسط کوه ، درجه حرارت در زمستان بسیار پایین است ».

همیشه روشن زندگی می خوانیم که “لیپا قرار بود یک اردوگاه موقت باشد ، اما تصمیم دولت برای تبدیل آن به یک اردوگاه رسمی کار سازگاری برای تأمین آب جاری ، برق ، گرمایش را شروع نکرد زیرا کانتون اونا سانا و شهرداری بیهچ نیز مخالفت کردند از این تصمیم ، که از سارایوو آمده بود ، با بیان اینکه آنها دیگر اردوگاه های پناهندگان در نزدیکی مناطق شهری در قلمرو خود را نمی پذیرند. “سرانجام ، این مرکز بسته شد ، اما در طی عملیات پاکسازی ، شعله های آتش اردوگاه را نابود کرد Peter Van der Auveraert ، هماهنگ کننده IOM برای اردوگاه های مهاجران در بوسنی و هرزگوین ، او نوشت در توییتر که طبق اخبار موجود ، گروهی از ساکنان سابق پس از خروج بیشتر مهاجران از اردوگاه ، سه چادر و کانتینر را به آتش کشیدند. دلیل این حرکت می شود با تصمیم برای بستن اردوگاه مخالف است.

روزنامه نگار از بین المللی تحلیل کامیل در گزارش او می گوید از زمان آتش سوزی لیپا اوضاع بدتر شده است: “طبق گفته IOM، در 8 ژانویه ، حدود هفتصد نفر در برخی از چادرهای گرم شده توسط ارتش برای مدت چند روز در نزدیکی اردوگاه قدیمی اسکان داده شدند ، در حالی که بیش از 350 نفر مجبور شدند در پناهگاه های موقت لیپا یا در پادگان های چوبی پراکنده در جنگل بمانند. (…) پس از آتش سوزی ، پناهندگان لیپا آنچه را که می توانستند بازیافتند: آنها برخی از تخت های دو طبقه را با برزنت های پلاستیکی پوشاندند ، و حتی ظروف در نظر گرفته شده برای حمام و دوش را به خوابگاه تبدیل کردند. “

“ما تروریست نیستیم ، حیوان نیستیم ، اما آنها هنوز هم مانند ما رفتار می کنند. بدون آب ، برق ، حرارت ، توانایی حرکت به جز پیاده روی ، “محمد یاسر ، پاکستانی از گوجرات ، هنگام محافظت از خود در برابر دمای زیر صفر ، به خبرنگاران گفت:

در 5 ژانویه ، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی ، جوزپ بورل ، او اعلام کرده است مقامات بالکان “مدیریت موثر پذیرش و یک سیستم پناهندگی را تضمین نکرده اند” و یادآوری می کنند که اتحادیه اروپا “از ابتدای بحران فعلی خود را به همه بازیگران متعهد کرده است و ماهها از مقامات دعوت کرده است از یک فاجعه انسانی جلوگیری کنید “. پیتر استانو ، رئیس کمیسیون اروپا ، او اضافه کرد که “مقامات بوسنیایی باید مانند کشوری که آرزوی عضویت در اتحادیه اروپا را دارد رفتار کنند. زندگی مردم را نمی توان فدای یک مبارزه داخلی برای دستیابی به قدرت کرد. ” کمیسیون او همچنین توزیع کرد 3.5 میلیون یورو کمک بشردوستانه برای بحران انسانی پناهندگان و مهاجران در بوسنی و هرزگوین. میلیون ها میلیارد یورو اختصاص یافته در آوریل 2020 ، پوشیدن کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین به 13.8 میلیون یورو از سال 2018

چندین سازمان حقوق بشری – عفو بین الملل ، خدمات پناهندگان یسوعیان اروپا ، پزشکان دو موند بلژیک و حقوق پناهندگان اروپا – در یک اعلامیه مشترک منتشر شده در 12 ژانویه ، محکوم کرد که “حدود 2500 نفر ، از جمله 900 نفر از ساکنان اردوگاه موقت لیپا ، بدون مسکن اساسی در شرایط خطرناک آب و هوایی زمستان در بوسنی و هرزگوین باقی مانده اند زیرا مقامات مسکن مناسبی برای مهاجران و پناهجویان فراهم نمی کنند. و آژانس های اتحادیه اروپا همچنان از راه حل های کوتاه مدت حمایت می کنند. “ایو گدی ، مدیر دفتر موسسات اروپایی عفو بین الملل ، همچنین گفت که” بیشتر افرادی که در حال حاضر در شرایط نامطلوب و در دمای بسیار پایین در “بوسنی و هرزگوین. فقدان اراده سیاسی وجود دارد. مقامات در تمام سطوح باید فوراً سرپناه و کمک کافی به کسانی که به آن نیاز دارند فراهم کنند.”

در همین حال ، یوهان ساتلر ، سفیر اتحادیه اروپا در بوسنی و هرزگوین ، گفت که تلاش های مشترک اوضاع لیپا را بهبود بخشیده است: “مهاجران دیگر در فضای باز نمی خوابند.” اما ، ساتلر ادامه داد ، مقامات برای تهیه سرپناه حتی برای کسانی که هنوز در مناطق بحرانی هستند نیاز به کار بیشتری دارند.

پیش نمایش عکس توسط آنالیسا کامیلی[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *