[ad_1]

وزرای خارجه قطب شمال امروز در ریکیاویک ، ایسلند ، جایی که مسکو آماده است ریاست شورای قطب شمال را بدست آورد ، دیدار می کنند.

این مجمع چند جانبه اعضای ناتو را با متحد اصلی روسیه ، روسیه گرد هم می آورد.

این نشست به عنوان توسعه گسترده پایگاه هوایی روسیه در ناگورسکو باعث نگرانی در غرب می شود.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: “ما از برخی اقدامات نظامی اخیر در قطب شمال نگران هستیم.” آنتونی بلینکن پس از ورود به ایسلند. “این خطر تصادفات و محاسبات غلط را افزایش می دهد و هدف کلی آینده آرام و پایدار را برای منطقه تضعیف می کند.”

از نظر مسکو ، این گسترش قانونی و ضروری یک ساختار استراتژیک متناسب با اهداف آن در منطقه است.

تخمین زده می شود که قطب شمال دارای یک چهارم کره زمین باشد که هنوز کشف نشده است ، نفت و گاز. با تأثیر تغییرات آب و هوایی ، ذوب یخ فرصت های جدیدی را برای منابع و مسیرهای حمل و نقل فراهم می کند.

به این ترتیب ، این منطقه به یک منطقه رقابت شدید برای منابع طبیعی با روسیه از یک سو و ایالات متحده ، کانادا ، دانمارک و نروژ از طرف دیگر تبدیل شده است. چین نیز به نوبه خود در حال افزایش علاقه به قطب شمال است.

اما رهبرانی که در ایسلند گرد هم می آیند منافع مشترکی نیز در حلقه قطب شمال دارند که از نظر تاریخی منطقه همکاری در زمینه محیط زیست و پایداری بوده است.

بنابراین ، بیایید سعی کنیم خلاصه ای از آنچه در این اندازه گیری قرار دارد و مواضع و منافع بازیگران اصلی منطقه چیست.

چرا قطب شمال اینقدر استراتژیک شده است؟

وی گفت: “قطب شمال از بسیاری جهات آخرین بازار در حال ظهور در جهان است.” راکفورد وایتس، استاد و مدیر برنامه دریایی در مدرسه فلچر دانشگاه تافتز

“قبلاً ، به دلیل شرایط سخت و یخبندان ، هیچ کس مدت زیادی را در قطب شمال سپری نکرد. حدود 15 سال پیش با شروع ذوب شدن یخ دریا ، این تغییر تغییر کرد. بنابراین ناگهان وجود داشت. دسترسی بیشتر به نفت و گاز طبیعی ذخیره “.

“همه کشورها به استخراج منابع علاقه مند هستند. تنها تفاوت در میزان علاقه است.”

“روس ها کمی بیشتر از سایر کشورها در استخراج گاز طبیعی ، مواد معدنی و نفت خام فعالیت دارند ، اما این کشورها همچنان به نوبه خود علاقه مند هستند.”

وی ادامه می دهد: “كانادایی ها ، كشورهای اسكاندیناوی و ایالات متحده تحت دولت بایدن واقعاً بر تغییر آب و هوا و حفاظت از محیط زیست و پایداری آنها متمركز شده اند.”

کشورهای غیر قطبی نیز توجه بیشتری به منطقه نشان می دهند.

منافع چین ، به گفته ویتس ، در درجه اول تنوع بخشیدن به منابع انرژی “از طریق تنگه برینگ و امکان استخراج گاز طبیعی نروژ و روسیه برای واردات از طریق قطب شمال و اقیانوس آرام شمالی ، جلوگیری از کانال سوئز و تنگه مالاکا” است.

“کشورهای نزدیک به قطب شمال معمولاً به فرصت های اقتصادی علاقه مند هستند ، اگرچه برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس نیز به چشم انداز نظامی علاقه مند هستند.”

اهمیت استراتژیک قطب شمال برای ویتز “با جمعیت آن برعکس است”.

“این منطقه بسیار وسیع است و افراد زیادی وجود ندارند. فقط 4.2 میلیون نفر در شمال دایره قطب شمال زندگی می كنند.”

شورای قطب شمال چیست و چگونه کار می کند؟

  • شورای قطب شمال یک سازمان بین المللی است که در سال 1996 برای هشت کشور قطب شمال یعنی کانادا ، دانمارک ، فنلاند ، ایسلند ، نروژ ، روسیه ، سوئد و ایالات متحده تاسیس شده است.

وایتز توضیح می دهد: “این یک مجمع بین المللی برای بحث در مورد زمینه های همکاری است.” “و در آیین نامه آن صراحتاً آمده است که نمی تواند به مسائل نظامی و امنیتی بپردازد”

“[Ma] وقتی به موضوعاتی مانند اجرای شیلات یا همکاری ساحلی نگاه می کنیم ، تمایز بین مسائل ایمنی و زیست محیطی بسیار مبهم می شود. “

  • در حالی که هشت کشور قطب شمال شرکت کنندگان اصلی در این شورا هستند ، آنها تنها کشورها نیستند

وایتز گفت: “شورای قطب شمال یکی از فراگیرترین سازمانهای بین المللی است.”

“آنها نمایندگی دائمی از مردم بومی قطب شمال ، شورای سامی ، شورای گردش خون Inuit داشتند. در سراسر قطب شمال ، همه افراد بومی مختلف دارای وضعیت ناظر دائمی هستند.”

“آنها بسیاری از کشورهای دیگر را به ارمغان آورده اند. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان ناظر در شورای قطب شمال حضور دارند. ژاپن ، چین ، کره جنوبی ، حتی سنگاپور و هند ناظر هستند. و من معتقدم که این اتفاق عمدتا رخ می دهد تا آنها ببینند که در گفتگوهای قطب شمال “

  • شورای قطب شمال یک ریاست دوره ای دارد که هر دو سال یکبار چرخش می کند

وی ادامه داد: “این هنوز یک تلاش مشترک بین تمام کشورهای قطب شمال است ، اما رئیس جمهور در اهداف دو ساله تأثیر دارد.”

“بنابراین این هفته ، ایسلند ریاست شورای قطب شمال را به روسیه واگذار می کند. ایسلند بر روی مسائل زیست محیطی مربوط به اقیانوس ، پلاستیک ، آلودگی و غیره تمرکز دارد. روس ها گفته اند که می خواهند روی توسعه پایدار تمرکز کنند.”

انتظار ما از جلسه امروز چیست؟

ویتز پیش بینی کرد: “من فکر می کنم این یک نشست مشترک و پربار باشد.” “بخشی از این دلیل است که شورای قطب شمال تمایلی برای همکاری است. بنابراین ، اگرچه در قطب شمال با استفاده مجدد از بسیاری از کشورها ، یعنی روسیه و کشورهای ناتو ، رقابت وجود دارد ، اما این معمولاً مورد بحث قرار نمی گیرد.”

“شورای قطب شمال معمولاً در مورد توسعه پایدار ، پیشگیری از آلودگی ، چگونگی ایجاد اقتصاد پایدار برای بومیان قطب شمال صحبت می کند؟ چگونه می خواهیم واکسن ها را در منطقه توزیع کنیم؟ فکر می کنم این گفتگوها باشد.”

شورای قطب شمال این هفته همچنین فرصت مذاکرات مستقیم بین وزیر خارجه روسیه را فراهم می کند سرگئی لاوروف است چشمک زن در حاشیه جلسه این جلسه با هدف ایجاد پایه و اساس است جلسه پوتین با رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن برنامه ریزی شده برای ماه آینده

“آنها احتمالاً در پشت درهای بسته در مورد برخی از مشکلات عمده بین روسیه و ایالات متحده ، از جمله جنگ سایبری ، اوکراین ، قطب شمال صحبت خواهند کرد ، اما سیگنالهایی که از طرف دولت بایدن و همچنین روسیه وجود دارد ، وجود دارد. آنها می گویند که تنش را کاهش داده و به جای جستجوی درگیری همکاری کنید. “

رقابت تا چه حد همکاری را بر عهده گرفته است؟

“با نگاهی به گذشته 20 سال گذشته ، قطب شمال از منطقه همکاری به رقابت فزاینده تغییر یافته است و ما شاهد تلاش های دیپلماتیک و نظامی فعال تری در بسیاری از کشورها برای نشان دادن حداقل حضور در آنجا هستیم.”

در سالهای اخیر ، قطب قطب مجدداً بوجود آمده است ، به ویژه پس از تنش های فزاینده بین مسکو و غرب از زمان الحاق شبه جزیره کریمه توسط مسکو در سال 2014.

وی گفت: “ایالات متحده ، و همچنین سایر متحدان ناتو ، حضور فزاینده نظامی روسیه در قطب شمال را در چارچوب رفتارهای گسترده تر روسیه می بینند ، که در صحنه بین المللی به طور فزاینده ای تهاجمی می شود.” کاتارزینا زیسک، استاد روابط بین الملل و تاریخ معاصر درموسسه تحقیقات دفاعی نروژ.

در نتیجه ، واشنگتن امسال بمب افکن های B-1 را به نروژ فرستاد. هفته گذشته ، وزارت خارجه روسیه “عجله اسلو برای نظامی سازی قطب شمال” را مورد انتقاد قرار داد.

دبیرکل ناتو گفت: “افزایش حضور روسیه” ینس استولتنبرگ “افزایش پایگاه های روسیه در شمال بزرگ نیز حضور بیشتر ناتو را ضروری کرده است و ما با توانایی های دریایی بیشتر ، حضور هوایی و آخرین مورد از اهمیت محافظت از کابل های زیردریایی ترانس آتلانتیک ، که انتقال یک داده های زیادی. “

با این حال ، طبق گفته ویتز ، همکاری ها همچنان الگوی غالب در منطقه هستند ، اگرچه هرچه بیشتر و بیشتر جایش را از دست می دهند.

نمونه آن همکاری ایالات متحده و روسیه در زمینه مسائل مربوط به گارد ساحلی است.

وایت توضیح می دهد: “این یک واقعیت دست کم گرفته شده است ،” ایالات متحده و روسیه از طریق انجمن گارد ساحلی قطب شمال و مجمع گارد ساحلی شمال اقیانوس آرام به کار مشترک در مورد این مسائل در قطب شمال و اقیانوس آرام شمالی ادامه داده اند.

“من فکر می کنم ما احتمالاً بین همکاری و رقابت فاصله داریم و کاملاً از درگیری فاصله داریم.”

آیا منطقه می تواند به درگیری کشیده شود؟

در آینده ، حالات مختلف می تواند به طور بالقوه منجر به ایجاد وضعیت درگیری در منطقه شود.

وایتز به یورونیوز گفت: “این می تواند در آینده اتفاق بیفتد كه قطب شمال به دلیل تغییرات آب و هوایی دسترسی بیشتری پیدا كند و یخ ها بیشتر عقب بروند ، نوعی درگیری كه احتمالاً به دلیل رقابت برای منابع تقریباً به طور تصادفی ایجاد می شود.”

ماهیگیری ، مرزهای دریایی یا حقوق بستر قطب شمال می تواند به یک بحث تبدیل شود.

“این ممکن است در ابتدا منجر به درگیری بین گارد ساحلی شود ، اما می تواند مقداری رقابت از نیروی دریایی را افزایش دهد. و من فکر می کنم محتمل ترین سناریو بین گارد ساحلی روسیه ، نیروی دریایی روسیه و ترکیبی از کشورهای ناتو باشد. و بنابراین ما می تواند این نوع درگیری را ببیند. “

این کارشناس گفت: “پس از این گفته ها ،” من فکر می کنم خبر خوب بین روسیه و ناتو وجود پروتکل ها ، کانال های ارتباطی و این یکی از مزایای غیر ارادی جنگ سرد است. “

سناریوی احتمالی دیگر درگیری است که از جاهای دیگر آغاز می شود و سپس به قطب شمال می ریزد.

وایت گفت: “این می تواند از دریای سیاه آغاز شود ، چیزی شبیه درگیری دریایی بین روسیه ، ناتو و اوکراین. و سپس خواهید دید که آن به قطب شمال ریخته شده است. این سناریوی دیگری است که قطب شمال می تواند به یک منطقه درگیری تبدیل شود. مانند بخشی از یک اختلاف جهانی تر “.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *