[ad_1]

ضرب و شتم ، سوء استفاده ، آزار جنسی ، محرومیت از مراقبت های پزشکی و ازدحام بیش از حد مزمن. این شرایط زندگی بارها و بارها در زندان اوین ایران ، حومه تهران ، در سطح بین المللی محکوم شده است.

اما اکنون ، به لطف اقدامات هکرهایی که دوربین های داخلی زندان را دزدیده اند ، امکان شکستن حجاب وجود دارد. گروهی به نام “عدالت علی” در واقع موفق به فاش شدن آنها شد و آنها را به روزنامه های مهم جهان تحویل داد ، تصاویری که میزان خشونت اعمال شده علیه زندانیان را گواهی می دهد. تأثیر ویدئوها آنقدر انفجاری بود که اکنون دستگاه قضایی ایران را مجبور کرده است تا تحقیقات رسمی را آماده کند. تحقیقات رئیس زندان ، محمد مهدی حاج محمدی را مجبور کرد به سوء استفاده اعتراف کند و به طور منحصر به فرد و نه به ندرت از مردم عذرخواهی عمومی کند. من مسئولیت چنین رفتارهای غیرقابل قبول را بر عهده می گیرم ، چنین حوادثی تکرار نمی شود و با عاملان آن برخورد خشنی خواهد شد. »

دادستان علیه شش نگهبان که با حداقل یک زندانی در فیلم ها بدرفتاری کرده اند ، پرونده جنایی تشکیل داده است. در همین حال ، قوه قضائیه اعلام کرد که برخی از عاملان خشونت قبلاً در زندان بوده اند. علاوه بر این ، ذبیح الله هدائیان ، سخنگوی دادستانی ، گفت که مقامات دو نگهبان دیگر را که مظنون به جنایات مشابه هستند احضار کرده اند.

ویدئوهایی که توسط عفو بین الملل مورد بازبینی قرار گرفته و محتوا را توضیح داده است ، شانزده فیلم است. در هفت مورد از آنها ، مقامات زندان زندانیان را کتک زدند. سه نفر دیگر سلول های شلوغ را نشان می دهند ، دو حمله زندانیان به دیگر زندانیان ، دو قسمت دیگر خودزنی. برخی از تصاویری که در آنها مردی آینه را در حمام می شکند و سعی می کند دست خود را قطع کند ، بسیار چشمگیر است. زندانیان که در اتاق های مجرد با تخت های دو طبقه جمع شده اند ، سه تا سه در کنار دیوارهایی قرار گرفته اند که در پتو پیچیده شده اند تا از سرما در امان بمانند.

زندان اوین بیشتر زندانیان سیاسی و دو تابعیتی دارد که بین ایران و غرب بازی های دیپلماتیک انجام می دهند و شکایت از بدرفتاری سال ها ادامه داشته است. شهادت برخی از زندانیان سابق میزان غیر انسانی بودن در محیط و شکنجه هایی را که به طور سیستماتیک انجام می شود ، نشان می دهد. روش های مستند عفو بین الملل شامل شلاق ، اعدام های ساختگی ، گرم شدن ، خشونت جنسی ، قطع دست و پا و خوردن اجباری مواد شیمیایی است.

مرگ های مشکوکی در اوین رخ داده است ، مانند مرگ کاووس سد امامی ، محافظه کار و یکی دیگر از فعالان ، سینا قنبری. این مرگ و میر به عنوان خودکشی طبقه بندی شده است ، اما هنوز چندان روشن نیست که خود پارلمان ایران مجبور شده است تغییرات قابل توجهی را در زندان و نصب دوربین هایی که سوء استفاده ها را گواهی می کند ، نصب کند. آخرین و مشهورترین پرونده ای که اوین را به جای غم انگیز رساند ، داستان نسرین ستوده وکیل حقوق زنان است که در اعتصاب غذا به سر می برد و سلامت او را به طور جدی تضعیف می کند.

با این حال ، ما نباید فکر کنیم که زندان اوین یک هیولا از رژیم آیت الله است. در واقع ، این زندان در سال 1972 در زمان شاه رضا پهلوی ساخته شد ، قرار بود زندانیانی را در انتظار محاکمه داشته باشد ، اما بلافاصله مجهز به بالی به نام دانشگاه اوین شد ، قسمتی که مخالفان فکری در آن قفل شده بودند و حتی در آن زمان صحبت از نقض حقوق بشر ندامتگاه یک مجتمع بزرگ با اعدام ، یک دادگاه و بلوک های جداگانه برای جنایتکاران عادی و زندانیان است. طراحی شده برای 320 نفر ، از جمله سلول ها ، در طول جمهوری اسلامی حداکثر 1500 زندانی دارد.