[ad_1]

منتشر شده در 23 ژانویه 2021 در ساعت 11:05 ب.ظ.
عربستان سعودی یمن

عربستان سعودی ادعا می کند حمله ای را که احتمالاً توسط موشک ها یا هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده بود ، در 23 ژانویه به پایتخت خود ، ریاض ، رهگیری و خنثی کرد. مسئول شناخته می شود این ممکن است شورشیان شیعه حوثی یمن باشد که پادشاهی سعودی در متن درگیری های یمن علیه آنها می جنگد. با این حال ، این گروه هنوز مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است.

فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان دهنده انفجار هوایی در آسمان ریاض است و تلویزیون دولتی الحدث عربستان سعودی تأیید کرد که منابع دولتی گفته اند حمله به پایتخت را رهگیری کرده اند.

قبل از آخرین قسمت تنش علیه ریاض ، در 22 ژانویه، ائتلاف از کشورهایی به رهبری عربستان سعودی که در درگیری در یمن در حمایت از دولت قانونی رئیس جمهور رابو منصور هادی مداخله کردند ، گفت که آنها دو حمله دیگر توسط هوتوها را خنثی کرده اند. یکی با یک قایق منفجر شده در دریای سرخ طراحی می شود و دیگری یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح که هدف آن عربستان سعودی است.

از زمان آغاز جنگ شورشیان شیعه حوثی برای کنترل مناطق جنوبی این کشور ، یمن در یک جنگ داخلی است که توسط سازمان ملل متحد به عنوان بدترین بحران انسانی در جهان توصیف شده است. در 21 سپتامبر 2014 ، حوت ها با حمایت رژیم سابق علی عبدالله صالح رئیس جمهور فقید ، کودتایی انجام دادند که به آنها اجازه می داد نهادهای دولتی را در صنعا ، پایتخت ، کنترل کنند. رئیس جمهور مشروع هادی در ابتدا در منزل خود در پایتخت در حصر خانگی قرار گرفت و هفته ها بعد موفق به فرار شد ، ابتدا به عدن ، مقر موقت فعلی دولت ، و سپس به عربستان سعودی ، جایی که هنوز اقامت دارد ، فرار کرد.

هادی توسط ائتلافی از کشورها به رهبری عربستان سعودی پشتیبانی می شود که در درگیری در یمن در 26 مارس 2015 مداخله کرد و همچنین توسط جامعه جهانی به عنوان رهبر قانونی این کشور شناخته شد. ائتلاف حامی وی شامل عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، سودان ، بحرین ، کویت ، قطر ، مصر ، مراکش ، اردن و سنگال است. با این حال ، شورشیان شیعه هوتو تحت حمایت ایران و شبه نظامیان لبنانی طرفدار ایران در حزب الله هستند.

دومی ، از نوزدهم ژانویه گذشته، طبق ماده 219 قانون مهاجرت و شهروندی ، توسط ایالات متحده رسماً به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی طبقه بندی می شود. از زمان تحلیف جو بایدن رئیس جمهور جدید ایالات متحده به عنوان رئیس کاخ سفید در 20 ژانویه ، وزارت امور خارجه ایالات متحده در حال بررسی تعیین هوتوها به عنوان یک گروه تروریستی توسط دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی سابق ایالات متحده است. 22 ژانویه گذشتهسخنگوی این موسسه گفت که دولت واشنگتن در اسرع وقت برای تکمیل مطالعه خود و تصمیم گیری تلاش می کند. بسیاری از مقامات و انجمن های بشردوستانه سازمان ملل گفته اند که طبقه بندی هوتوها به عنوان یک گروه تروریستی می تواند بحران انسانی در یمن را بیش از پیش تشدید کند. در حال حاضر ، ایالات متحده سازمان ملل ، صلیب سرخ و صادرات کالاهای کشاورزی و بهداشتی را از عرضه آنها به هوتوس معاف کرده است.

طبق گزارش دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) ، حدود 233000 نفر در درگیری های یمن جان خود را از دست داده اند و اقدامات نظامی این کشور را به مرز گرسنگی کشانده و امکانات بهداشتی آن را ویران کرده است. طبق اعلام سازمان ملل ، 80٪ جمعیت یمن که در مجموع حدود 30 میلیون نفر زندگی می کنند ، به کمک یا حمایت نیاز دارند ، حدود 13.5 میلیون یمنی با ناامنی غذایی روبرو خواهند شد و 16.500 نفر نیز در حال حاضر در گرسنگی زندگی می کنند.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

کامیلا کانستری

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *