[ad_1]

منتشر شده در 3 فوریه 2021 در ساعت 5:09 عصر
مصر لبنان

نخست وزیر لبنانسعد حریری روز چهارشنبه (3 فوریه) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار کرد و وی گفت که آماده است تا از بیروت برای پایان دادن به “رنج” حمایت کند.

سفر حریری به پایتخت مصر در یک زمان حساس برای لبنان اتفاق می افتد ، که با بی ثباتی سیاسی ادامه دارد و یک بحران اقتصادی و مالی رو به رشد است ، که به عنوان بدترین جنگ داخلی 1975-1990 توصیف شده است. در همان زمان ، نخست وزیر در حال تلاش برای تشکیل رئیس جدید اجرایی است ، اگرچه این کار تاکنون چندین بار با اختلافات سیاسی داخلی روبرو بوده است. در مواجهه با این سناریو ، السیسی حمایت مصر را مجدداً تأیید كرد و گفت كه آمادگی ارائه هر گونه كمك مورد نیاز در بیروت را برای مقابله با بسیاری از بحران های تشدید شده توسط ویروس كرونا و انفجاری كه بندر را در 4 آگوست 2020 تخریب كرد ، پایتخت است. چنین حمایتی ، سخنگوی ریاست جمهوری مصر ، بسام رادی ، همچنین به معنای تقویت همکاری بین مصر و لبنان است.

در این راستا ، حریری بر روابط تاریخی و مستحکم دو کشور تأکید کرد و از پشتیبانی ارائه شده از سوی مصر ، به ویژه پس از حادثه 4 اوت ، قدردانی کرد. بعداً نخست وزیر لبنان گفت: “مصر یک ستون اصلی برای حفظ ثبات منطقه عربی است” و با قدردانی از قاهره برای اصلاحات اقتصادی موفق و سطح توسعه به دست آمده ، آن را به الگویی در سطح منطقه تبدیل کرد.

السیسی طی جلسه ای در سوم فوریه ، که سامع شکری وزیر امور خارجه مصر و عباس کامل رئیس اطلاعات مصر نیز حضور داشتند ، نخست وزیر لبنان را به حمایت از منافع ملی ، حل اختلافات داخلی و تسریع در تلاش برای تشکیل یک استقلال دولت قادر به کنار آمدن با چالش های فعلی و حفظ وحدت ساختار کشور است. در همین راستا ، رئیس دولت مصر امیدوار است که به زودی مدیر اجرایی منصوب شود که انتظارات مردم لبنان را برآورده کند و بتواند امنیت و ثبات را تقویت کند.

مصر با ارسال کمک های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی پس از انفجار در بیروت برای مقابله با خسارات مادی و جانی بزرگ حدود 200 نفر ، از لبنان حمایت خود را نشان داده است. در همین حال ، در تاریخ 28 ژانویه ، سه هواپیمای مصری با حمل 7.6 تن دستگاه پزشکی ، 16000 تن فرمول و 15000 تن ماسک ، دستکش ، لباس و مواد برای بخش وارد فرودگاه بین المللی بیروت رفیق حریری شدند. با بیماری همه گیر Covid-19.

نخست وزیر حریری گفت که او آماده است تا در 22 اکتبر سال 2020 وضعیت سیاسی ناامیدکننده ای را بهبود بخشد. در آن تاریخ ، حریری برای چهارمین بار از 14 فوریه 2005 ، روز ترور پدرش ، رفیق حریری ، به نخست وزیری منصوب شد . نخست وزیر منصوب تحت فشار تحرک شدید مردمی صحنه را ترک کرده بود ، این حرکت در 17 اکتبر 2019 آغاز شد ، زمانی که مردم لبنان برای اعتراض به فساد عصبانی طبقه سیاسی در قدرت و وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی به خیابان ها آمدند. . در واقع ، حریری همچنین با پاریس و اهدا کنندگان بین المللی متعهد شده است که از لبنان حمایت می کنند ، اما تنها در صورت تشکیل یک دولت مستقل که قادر به اجرای اصلاحات و اقدامات مورد نیاز است.

در همین حال ، با افزایش خشم مردم ، تصویر اقتصادی هر روز در حال خراب شدن است. براساس گزارش های سازمان ملل ، بیش از نیمی از مردم لبنان زیر خط فقر زندگی می کنند ، در حالی که درصد افرادی که در فقر شدید زندگی می کنند از 8٪ به 23٪ رسیده است. در این شرایط ، در تاریخ 2 فوریه ، برای چهارمین بار در کمتر از یک سال ، قیمت نان 20 درصد یا 0.17 دلار افزایش یافت. بنابراین ، یک خانواده متوسط ​​لبنانی برای تهیه یک بسته نان در روز به حدود 75000 پوند ماهانه نیاز دارند که این میزان 11٪ حداقل دستمزد ماهانه یعنی تقریبا 650،000 پوند است. وزارت اقتصاد ، به نوبه خود ، قول داده است “با کاهش قیمت جهانی گندم یا نرخ دلار محلی” ، قیمت را کاهش دهد ، زیرا این دو عامل کنترل قیمت نان در لبنان است. با این حال ، در شرایطی که نرخ ارز در برابر دلار به 9000 پوند در بازار سیاه نزدیک می شود ، تحقق این یک چشم انداز دشوار است.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ای در ایتالیا را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص داده شده است ، بخوانید

پیر لارنس، مترجم عربی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *