[ad_1]

قرار بود روز 4 فوریه در لبنان با شش ماه از آن جشن گرفته شودانفجار در بندر بیروت، بین تمرکز و عصبانیت. اما لبنانی ها از یک درام دیگر شوکه شدند: کشف صبح جسد روشنفکر معروف لاکمن اسلیم ، پیدا شد با چند گلوله به سرش در اتومبیل خود در جنوب لبنان.

این ترور خاطرات بدی را در بیروت زنده می کند: موجی از حملاتی که نخست وزیر سابق در دهه 2000 به آن ضربه زد رفیق حریری و روزنامه نگار سمیر کسیر. در شرایط بحران سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی که لبنان امروز تجربه می کند ، مرگ لاکمن اسلیم نشانه خوبی نیست.

شخصیت عمومی لاکمن اسلیم تا حدی واکنش تکان دهنده را توضیح می دهد. وی نویسنده و ویراستار 58 ساله ، دانشجوی سابق فلسفه در پاریس ، تکیه گاه جامعه مدنی است ، وی از سکولاریسم و ​​آزادی سیاست لبنان از اعتراف مذهبی حمایت می کند. اما مهمتر از همه ، لاكمن اسلیم یك شیعه بود كه در محله ای زندگی می كرد كه مالكیت حزب الله بود ، سازمانی طرفدار ایران كه وی به شدت انتقاد می كرد. این بعد غیرمعمول از شخصیت وی در مرکز بحث در بیروت است.

چرا کشته شد؟
لاكمن اسلیم ممكن است از موقعیت خود تكان دهنده باشد ، اما او هیچ كسی را تهدید نمی كند و قطعاً حزب الله را كه یك سازمان قدرتمند با ارتش خاص خود و شبه نظامیان برده است تهدید نمی كند.

اما پس چرا او کشته شد؟ پیام چیست؟ چشمها به وضوح متوجه حزب الله است ، منطقه ای در جنوب لبنان که نویسنده را با مشت آهنین کشته است ، کنترل می کند. در گذشته ، این سازمان به دلیل آشنایی با دیپلمات های خارجی ، به آنچه “سفارتخانه های شیعه” خوانده بود ، روی آورده بود.

اما علاقه حزب الله به ترور در شرایطی که وی سناریوی سیاسی کشور را کنترل کند ، در زمانی که با تجدید دیپلماتیک با تغییر دولت در واشنگتن مشخص شد ، چه علاقه ای خواهد داشت؟ هنوز پاسخ خوبی برای این سوال وجود ندارد.

در 4 فوریه ، لبنانی ها تأثیر این حرکت هنوز توضیحی را زیر سوال بردند ، به ویژه اینکه آیا این حرکتی با اهمیت محلی است که حزب الله سعی در خاموش کردن هرگونه انتقاد در جامعه شیعه دارد یا باید به جای آن در متن بین المللی خوانده شود. . مذاکرات درباره ایران و انرژی هسته ای.

زمینه نگران کننده است. هفته گذشته ، ریاست جمهوری فرانسه از دولت بایدن خواست “واقع بینانه” باشد و حزب الله را از روند سیاسی لبنان کنار نگذارد. در 4 فوریه ، روسای دیپلماسی فرانسه و آمریکا صادر کردند بیانیه مشترک خواستار تشکیل یک دولت “معتبر و موثر” لبنان است.

بدیهی است که ترور سیاسی اقدامی ایده آل برای خرابکاری در این تلاش ها ، بازگرداندن کشور به یک بحران سیاسی و برانگیختن ناآرامی است.
در آخرین مقاله خود که توسط روزنامه فرانسوی زبان بیروت منتشر شده است مشرق زمین، لاکمن اسلیم و همسر آلمانی اش مونیکا بورگمن در مورد مشکلات سیاسی لبنان اظهار نظر کردند و با طرح این س :ال که “اکنون کجا می رویم؟” قاتلان پاسخ دادند.

(ترجمه شده توسط آندره اسپاراچینو)[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *