[ad_1]

روزی لیبی بود معمر قذافی، کشوری غنی از نفت ، گاز ، سهام در بانک ها و صنایع غربی ، اما بیش از همه مقادیر زیادی طلا. آنقدر طلا که سرهنگ طرحی بلند پروازانه و خطرناک را نیز برنامه ریزی کرده بود: ایجاد یک پول پان آفریقایی با قابلیت جایگزینی فرانکو از مستعمرات فرانسه (Cfa) ما در مورد چه مقدار طلا صحبت می کنیم؟ براساس صندوق بین المللی پول ، در سال 2011 میزان ذخایر طلای بانک مرکزی لیبی تقریباً رقم خورده است 144 تن طلا: ارزش تقریبی 6.5 میلیارد دلار. مداخله مسلحانه ، عمدتا توسط فرانسه بر نیکلاس سارکوزی پایان دادن به رژیم و زندگی قذافی ، تحت آزار و شکنجه اطلاعات فرانسه و در 20 اکتبر 2011 توسط برخی از شورشیان در قلعه او در سرت کشته شد. با توجه به الف ارتباط از شورای امنیت سازمان ملل در سال 2017 ، قبل از مرگش ، قذافی موفق شد پول ، الماس و شمش طلا به ارزش بیش از 8 میلیارد دلار به کشورهایی مانند بورکینافاسو ، کنیا و آفریقای جنوبی منتقل کند. برخی از این گنجینه ها بازگردانده شده اند ، اما واقعیت است گنج دیگری است: این است سازمان سرمایه گذاری لیبی (لیا) ، حداکثر صندوق ایالتی با ارزش کلی 67 میلیارد دلار.

صندوق ماکسی مسدود شده توسط سازمان ملل

مرجع سرمایه گذاری لیبی هنوز هم وجود دارد ، اما اوضاع ده سال پیش تغییر کرده است. چندین دارایی بزرگ ، از جمله حدود 7 درصد از UniCredit (لیا + بانک مرکزی) ، که حتی حق معاون رئیس جمهور را داد ، به تدریج کمرنگ می شود و برخی از سرمایه گذاری ها مانند تبخیر شما هستند. تقریباً مانند همه م institutionsسسات لیبی ، امروزه رهبری LIA بین مقامات طرابلس و سیرنائیکا مورد اختلاف است ، حتی اگر بیشتر دارایی ها تحت کنترل مدیر عامل منصوب شده توسط دولت موافقت ملی طرابلس باشد ، علی محمود حسن. صندوق سرمایه داری مستقل از مارس 2011 تحت تحریم بود ، زمانی که هنوز توسط خانواده قذافی کنترل می شد و از نظر تئوری سرمایه گذاری های آن منجمد شد. با این حال ، طبق تحقیقات تلویزیون بلژیک ، بین 3 تا 5 میلیارد یورو نیز حداقل به مدت هفت سال در جیب پلیس بوده است. “Rtbfکه خواهد بود سود توسط سهام LIA انباشته شده و توسط یک بانک بلژیکی اداره می شود یوروکلار. طبق تفسیر لیبی ، در واقع ، اتحادیه فقط به بودجه و نه به سود تعلق گرفته اشاره خواهد کرد. اما کارشناسان سازمان ملل متفاوت فکر می کنند و مقامات بلژیکی مجبور به این کار هستند جریان را متوقف کنید پول و توضیحات

“هیولا” با 500 سر

آنجا کنفرانس برلین یک سال پیش ، او به “یکپارچگی و اتحاد LIA ، همچنین از طریق یک بررسی جهانی قابل اعتماد از شاخه های آن” امیدوار بود. تابستان سال گذشته ، صندوق لیبی خواستار “تعدیل” تحریم ها برای سرمایه گذاری حداقل بخشی از وجوه منجمد شد ، و از زیان های هنگفت ناشی از نوسانات بازار در زمان بحران شکایت داشت. ویروس کرونا. سازمان ملل نیز به نوبه خود خواستار موارد بیشتری است شفافیت نه تنها در سرمایه گذاری بین المللی ، بلکه در عواقب بیشمار LIA. دومین تیم ایتون، همکار ارشد پژوهشی ، برنامه خاورمیانه و آفریقای شمالی در مرکز آموزش انگلیس خانه چتام، مقام سرمایه گذاری لیبی به این افتخار می کند 550 شرکت تابعه، بسیاری با هیئت مدیره خود دارند. این کارشناس توضیح داد: “این یک” اختاپوس “واقعی با انواع سرمایه گذاری در بانک های اروپایی ، هتل های آفریقا ، سرمایه گذاری در سوئیس و حساب های خارج از کشور است. آژانس نوا. “چندین دارایی در خارج از بلوک سازمان ملل به فعالیت و فعالیت خود ادامه می دهند. این رقم مهم اما ناشناخته ای است که تا زمانی که LIA ارزیابی دارایی خود را اعلام نکند ، مشخص نخواهد شد. برخی مقدار شاخه ها را محاسبه می کنند که باید در اطراف باشد 25 میلیارد دلارایتون اضافه شده است ، که به زودی گزارشی در مورد این موضوع منتشر می کند.

چشم انداز اتحاد

در همین حال ، LIA در تلاش است تا گامهایی را به منظور ممیزی حساب ها بردارد ، گامی که در هر صورت برای رفع محدودیت های بین المللی ضروری است. آ توافق برای مثال ، حسابرسی صورتهای مالی سال 2019 ، توسط ارنست و یانگ به دست آمده است. آیا ترغیب سازمان ملل برای آزاد کردن دارایی کافی خواهد بود؟ احتمالا نه. حقیقت این است که بدون a توافق سیاسی برای اتحاد لیبی – یک ایالت عملاً بین طرابلس (غرب) و سیرنائیکا (شرق) تقسیم شده است ، و فزان (جنوب غربی) به شهرداریهایی تقسیم شده است که گاهی اوقات از مقامات طرابلس حمایت می کنند ، و گاهی اوقات دولت بنغازی را به رسمیت نمی شناسند – صحبت درباره صندوق لیبی خیلی زود است. اگرچه LIA ادعا می کند یک نهاد مستقل است ، اما در لیبی کنونی ، که سالها درگیری ویران شده است ، جایی که درآمد نفت همچنان مسدود است ، بسیاری گنج قذافی را طمع می کنند. خطر جذب این وجوه به یک گرداب فساد و جنگ ، به جای حضور مردم لیبی ، هنوز بسیار زیاد است.

کریسمس صلح برای مسیحیان رنج دیده

اکنون اهداء کنید[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *