[ad_1]

منتشر شده در 24 ژانویه 2021 ، ساعت 7:30 بعد از ظهر.
آفریقا لیبی

نمایندگان شورای عالی دولتی دولت موافقت ملی (GNA) طرابلس و نمایندگان مجلس نمایندگان توبروک بهفهم در مورد روند نامزدی برای نامزدی برای مناصب مستقل نهادهای لیبی ، در 23 ژانویه ، با پایان دادن به یک جلسه دو روزه در بوزنیکا ، مراکش در همین حال ، مهلت تعیین شده از سوی سازمان ملل برای ترک زمین لیبی توسط شبه نظامیان خارجی در 23 ژانویه محقق نشد.

شرکت کنندگان در اجلاس بوزنیکا ، که از 22 ژانویه آغاز شد ، با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند که روند معرفی نامزدهای مهم شخصیت های نهادی برای لیبی از 26 ژانویه آغاز می شود و در 2 فوریه پایان می یابد. رأی گیری در ژنو ، سوئیس برگزار خواهد شد و ارقام مورد بحث شامل روسای بانک مرکزی ، کمیسیون انتخابات ، کمیسیون مبارزه با فساد اداری ، دیوان عالی کشور و مقام نظارت اداری خواهد بود. به دنبال روند نامزدی ، اسامی به نمایندگان GNA ، به رهبری فایز السراج و به مجلس نمایندگان در توبروک ، به رهبری آگویلا صالح ارائه می شوند.

جلسه بوزنیک به دنبال تصویب سازوکاری برای تعیین یک دولت انتقالی که کشور را تا انتخابات برنامه ریزی شده در 24 دسامبر 2021 ، پیشنهاد سال گذشته ، هدایت می کند ، انجام شد. 16 ژانویه، و بخشی از ابتکارات با هدف دستیابی به یک راه حل سیاسی برای درگیری و اختلاف داخلی در لیبی است. این کشور در آفریقای شمالی در معرض جنگ داخلی است که از 15 فوریه 2011 آغاز شد و در اکتبر همان سال سقوط رژیم دیکتاتوری معمر قذافی آغاز شد. پس از این رویداد ، این کشور هرگز نتوانست به یک انتقال دموکراتیک دست یابد.

در حال حاضر در لیبی ، در سطح سیاسی ، دو دولت رقیب وجود دارد ، یعنی مجلس نمایندگان در توبروک و GN از طرابلس ، بخشی از ابتکارات با هدف دستیابی به یک راه حل سیاسی برای درگیری و اختلافات در لیبی ، و دولت های ارتش ملی لیبی (LNA) ، که به ژنرال خلیفه حفتر گزارش می دهند. GNA دولتی است که توسط سازمان ملل متحد در لیبی رسماً به رسمیت شناخته شده است ، این کشور در 17 دسامبر 2015 با توافق نامه های اسخیرات متولد شد ، در مراکش امضا شد و سپس در 17 دسامبر 2017 منقضی شد و توسط ایتالیا ، قطر و ترکیه حمایت رسمی شد. در عوض ، نیروهای LNA به دولت توبروک نزدیک هستند که شرق لیبی را کنترل می کند و مصر ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، اردن ، فرانسه و روسیه از آن حمایت بین المللی می کنند.

در این زمینه ، در 18 ژانویه ، دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش ، از نیروهای خارجی و مزدوران حاضر در لیبی می خواهد تا 23 ژانویه طی مداخله در این کشور را ترک کنند شورای امنیت سازمان ملل. بر اساس گزارش از عرب جدید، مهلت تعیین شده توسط گوترش رعایت نمی شود ، که نشان دهنده بی ثباتی تلاش های لیبی برای ایجاد صلح است. برخی از تصاویر ماهواره ای ، که توسط CNN پخش می شود ، دهها کیلومتر سنگر را نشان می دهد که مزدوران روسی در نزدیکی شهر سرت حفر کرده اند ، جایی که جنگ بین LNA و GNA متوقف شده است. در همین زمان ، یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده ادعا می کند که به نظر نمی رسد که نه روسیه ، طرفدار حزب هفتر و نه ترکیه که از GNA حمایت می کند ، حاضر به ترک میدان نیستند. سازمان ملل تخمین می زند که در حال حاضر حداقل 20،000 نظامی و مزدور خارجی در لیبی در حمایت از دو جناح متخاصم حضور دارند.

در این زمینه ، از نظر نظامی ، 23 ماه اکتبر گذشته ، پس از نشست بین نمایندگان لیبیایی LNA و GNA ، که در ژنو در چارچوب کمیته مشترک نظامی 5+ 5 برگزار شد ، آتش بس در لیبی در جریان بود. از طرف دیگر ، از نظر سیاسی ، پس از ماه ها مذاکره ، کمسیون حقوقی و قانون اساسی در 17 دسامبر سال گذشته برای هدایت لیبی در انتخابات دسامبر 2021 ، احتمالاً در بیست و چهارم ، تشکیل شد. در 20 ژانویه ، احزاب قبل از رای گیری در دسامبر همه پرسی قانون اساسی را برگزار می کنند.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

کامیلا کانستری

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *