[ad_1]

منتشر شده در 1 فوریه 2021 ساعت 11:00 صبح
آفریقا لیبی

ژنو از امروز شاهد خواهد بود ، دوشنبه ، اول فوریه، در جلسه مجمع گفتگوی سیاسی با هدف تعیین نمایندگان دستگاههای اجرایی انتقالی آینده لیبی.

به طور خاص ، هدف از دور جلسات ، که انتظار می رود تا 5 فوریه تحت نظارت سازمان ملل به طول انجامد ، انتخاب اعضای شورای ریاست جمهوری و دولتی است که لیبی را تا انتخابات 24 دسامبر 2021 رهبری می کنند. فرستاده ویژه سازمان ملل ، استفانی ویلیامزوی تأکید کرد که 75 نماینده لیبی کارهای زیادی برای انجام دادن دارند ، اما در عین حال فرصتی عالی برای استفاده دارند ، که می تواند به لیبی اجازه دهد یک دولت متحد داشته باشد. این همچنین به معنای داشتن مسئولیت بزرگ در قبال مردم لیبی است که امیدوارند تلاش های انجام شده در سطح سیاسی بتواند موفقیت مورد انتظار را داشته باشد و منجر به حل بحران شود.

ویلیامز سپس نتایج مثبتی را که تاکنون بدست آورده است ، در یک جاده پیچیده مشخص شده با چالشهای مختلف ، به دنبال توافق آتش بس در ژنو در 23 اکتبر 2020 ، به مناسبت نشست کمیته مشترک 5 + 5 نظامی ، متشکل از اعضای دو طرف متخاصم ، دولت طرابلس ، همچنین تحت عنوان دولت توافق ملی (GNA) و ارتش ملی لیبی (LNA) ، تحت رهبری ژنرال خلیفه حفتر.

همانطور که برای اول فوریه برنامه ریزی شده است ، نامزدهای شورای ریاست جمهوری برنامه های خود را ارائه می دهند و از آنها خواسته می شود به سوالات جمع آوری شده توسط مأموریت پشتیبانی سازمان ملل متحد (UNSMIL) ، ارسال شده توسط نزدیک به 1000 شهروند لیبیایی ، در مورد موضوعات اصلی مربوط به آینده این کشور پاسخ دهند. شورای جدید ریاست جمهوری ، که در حال حاضر به نخست وزیری فایس السراج اداره می شود ، از یک رئیس جمهور و دو معاون تشکیل خواهد شد. 24 نامزد وجود دارد که پیشنهاد بازی در این ارگان ها را داده اند. از جمله آنها آگوئلا صالح رئیس مجلس توبروک و صلاح الدین النمروش وزیر دفاع دولت توافق ملی (GNA) طرابلس هستند. با این حال ، از میان 21 نامزد نخست وزیری ، فاطی باشاگا ، وزیر کشور GNA و احمد مایتک ، معاون نخست وزیر GNA هستند.

ویلیامز را فرستاد او از تنوع نامزدها از مناطق مختلف و زمینه های سیاسی استقبال کرد ، اما تأکید کرد که مدیر عامل آینده “کیکی برای به اشتراک گذاشتن” نیست بلکه برای به اشتراک گذاشتن است. به ویژه ، از اعضای آینده خواسته می شود تا اصول وحدت و شمول را رعایت کنند ، و خود را متعهد به حل مسائل فعلی ، از جمله اورژانس کرونا ویروس ، و حاکمیت ، امنیت و سعادت انسانی لیبی را بالاتر از منافع شخصی خود قرار می دهند.

علیرغم پیشرفتهای انجام شده در جریان گفتگوهای سازمان ملل ، افراد مختلفی وجود دارند که می ترسند رقابت ایجاد شده در سطح سیاسی منجر به درگیری های جدید در زمین شود. علاوه بر این ماموریت UNSMIL قبلاً متهم شده است برای تحمیل ایده خود از قدرت اجرایی ، در حالی که برخی از نامزدها به فساد متهم می شوند. نگرانی دیگر ناشی از نقش بازیگران خارجی است. در حالی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا از سازوكارهای سیاسی مستقر استقبال كرده و گفتند كه آنها از كل روند پشتیبانی می كنند ، برخی از تحلیلگران گفتند كه موضع روسیه ، تركیه و امارات متحده عربی هنوز كاملاً روشن نیست.

در همین راستا ، در تاریخ 31 ژانویه ، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیهابراهیم کالین گفت کشورش امیدوار است که درگیری در لیبی پایان یابد و دولت جدید و دولت انتقالی در اسرع وقت ایجاد شود. آنکارا ، به نوبه خود ، “به پشتیبانی خود از گفتگوهای لیبی ادامه خواهد داد” و آنچه برای ادامه مسیر سیاسی داخلی لیبی لازم است. با این وجود ، با وجود توافق 23 اکتبر ، که خواستار حذف گروه های خارجی در طی 90 روز پس از امضای توافق نامه است ، ترکیه همچنان متهم به اعزام نیروهای سوری و مزدوران به این کشور است.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ای در ایتالیا را که کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده شده ، بخوانید

پیر لارنس، مترجم عربی

از تحریریه

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *