[ad_1]

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایران “افغانستان جدید” خواهد بود مایک پمپئو. در تأیید این موضوع ، ترور القاعده در 7 اوت عبدالله احمد عبداللهمتهم به یکی از سازمان دهندگان حملات مرگبار 1998 به سفارتخانه های ایالات متحده در آفریقا و معروف به nom de gere ابومحمد المصری. این تروریست همراه با دخترش میریام ، بیوه پسر اسامه بن لادن ، حمزه بن لادن ، در تهران کشته شد.

ترور المصری

از همان ابتدا ، ترور المصری با رمز و راز روبرو بود. القاعده در آینده نزدیک خبر مرگ او را اعلام نکرده بود ، چه رسد به آنهوش ایرانی. طولانی وارد شده است لیست با تروریست تحت تعقیب از FBI، در ایالات متحده به جرایم مربوط به بمب گذاری در سفارتخانه های ایالات متحده در کنیا و تانزانیا متهم شد: فدرال به 10 میلیون دلار پاداش سر وی رأی داد. به گفته منابع آمریکایی ، المصری (متولد ال گاربیا ، مصر) از سال 2003 تحت حمایت ایران است ، اما حداقل از سال 2015 او در منطقه پاسداران تهران آزادانه زندگی می کند.

دولت ایران بلافاصله این قتل را انکار کرد. در حقیقت ، رسانه های ایرانی ، چند روز پس از تیراندازی ، از قتل یک معلم مرموز لبنانی (با نام “حبیب داود”) و دخترش خبر دادند ، در حالی که شبکه های اجتماعی مرتبط با محافظین انقلاب از کشته شدن یک مبارز از جنبش شیعه حزب الله خبر می دهد. از طرف دیگر ، واشنگتن بلافاصله اعتقاد داشت که حبیب داود پوشش المصری در جمهوری اسلامی است.

اظهارات پمپئو

به گفته پمپئو ، روابط میان تهران و القاعده در سال 2015 تقویت شد ، زمانی که دولت اوباما ، به همراه فرانسه ، آلمان و انگلیس با Jcpoa. ایران تحت سیطره شیعه و القاعده غالباً سنی مدتهاست که دشمنان منطقه محسوب می شوند و اگرچه گفته می شود عوامل القاعده از خاک ایران استفاده کرده اند ، اما قبلاً ادعاهای هماهنگی بیشتر توسط کنگره مورد تردید قرار گرفته است.

اتهامات وزیر امور خارجه در حال خروج توسط وزیر خارجه ایران ضعیف پذیرفته شد محمد جواد ظریف، که بلافاصله پمپئو را به “دروغ نظامی” متهم کرد توییت کردن. یک ترس بنیادین وجود دارد که دولت ایالات متحده ممکن است از این فرض برای انجام رفتار استفاده کند “تشدید به اشکال دیگر علیه دولت ایران: طبق قوانین ایالات متحده ، استفاده از زور نظامی در سال 2001 به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد تا القاعده را در سراسر جهان دنبال کنند. حرکتی که دولت ترامپ حتی در مراحل پایانی دوره خود نیز می تواند از آن استفاده کند و اثری بر منطقه بگذارد: حوادث چند روز گذشته این گزینه را تقریباً غیرممکن می کند. آنها همچنین در ایالت فعلی واشنگتن و تعداد بسیار زیادی وجود دارند اعتماد مغزی ، باور اینکه این فرضیه غیرقابل قبول است: آنچه قانع کننده نیست ، زمانی است که پمپئو می تواند به کشفیات خود دست یابد. در همان سخن، گفتارپمپئو همچنین فراتر رفت و اعلان جایزه 7 میلیون دلاری برای هر کسی که اطلاعاتی در مورد یکی از اعضای القاعده در ایران داشته باشد ، شناسایی شده به نام محمد آبباتایی یا عبدالرحمن مغرب.

آنچه در مورد هر دو می دانیم “دشمنان آزاد

آیا مدارکی خالص از ترور المصری برای تأیید گفته های پمپئو وجود دارد؟ تا حدودی بله

در ژانویه 2017 ، مدیریت اطلاعات ملی یک آمریکایی از انتشار آخرین قسمت اسناد موجود در لانه اسامه بن لادن در آبات آباد ، پاکستان ، در اینترنت در سال 2010 خبر داد. دولت اوباما قبلاً طبقه بندی و آزادسازی بخشی از پرونده های بن لادن که تنش بین ایران و القاعده را به وضوح برجسته می کند ، در حالی که طبقه بندی هر کسی را که می تواند توافق هسته ای را به خطر بیاندازد حفظ کرد. از سوی دیگر ، محرمانه سازی بیشتر ، اسناد دیگری را به اثبات رسانده است که از جمله موارد ارتباط القاعده و ایران را اثبات می کند. برخی از جزئیات به خوبی شناخته شده بودند ، از جمله این واقعیت که دولت ایران ، به دنبال حمله آمریکا به افغانستان ، به رهبران فرار القاعده پناهنده شد و با وجود شکاف باستان شیعه سنی ، به بهبود این گروه کمک کرد.

در میان پرونده های مختلف الف سند 19 صفحه ای که شامل مشاهدات ارزیابی یک جهادگر ارشد از روابط این گروه با ایران است. نویسنده توضیح می دهد که ایران به برخی از “برادران سعودی” “هر آنچه که نیاز دارند” ، از جمله “پول ، اسلحه” و “آموزش در اردوگاه های حزب الله لبنان ، در ازای منافع آمریکا در عربستان و خلیج فارس” ارائه می دهد.هوش دولت ایران همچنین با صدور سخاوتمندانه ویزا ضمن محافظت از دیگران ، سفر برخی از نمایندگان را تسهیل می کند. ابوحفس موریتانی ، یک ایدئولوگ با نفوذ القاعده ، قبل از 11 سپتامبر گفت که او به ترتیب یک مکان امن برای هم جهادی های خود در ایران کمک کرده است. این پرونده ها همچنین نشان می دهد که دو طرف در گذشته اختلافات فاحشی داشته اند: با این حال ، وقتی صحبت از تهدید ایران می شد ، خود بن لادن احتیاط می کرد. وی در نامه ای که قبلاً منتشر شده بود ، گفت این کشور “شریان اصلی منابع ، پرسنل و ارتباطات القاعده است”.

کریسمس صلح برای مسیحیان رنج دیده

اکنون اهداء کنید[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *