[ad_1]

در روز 29 ژانویه ، یک رویداد تاریخی رخ داد: یک قطار باری از آنکارا در مسیر مسکو خارج شد، که از طریق دو مسیر موجود بین المللی مستقیم و فقط در هشت روز به قفقاز می رسد ، باکو-تفلیس-کارس و دالان شمالی-جنوبی، اولین بار برای اتصال آناتولی و روسیه اروپا اعطا شد.

با افتتاحیه ای که در آنکارا برگزار شد ، خط افتتاح شد و بار قابل توجه حمل شده – حدود صد و پنجاه تن – تحت تأثیر تاریخی بودن این لحظه قرار گرفت. راه اندازی آنکارا-باکو-مسکو در غیاب دو شبکه ریلی فوق الذکر غیر ممکن است ، که کمترین شناخته شده ترین و جدیدترین شبکه از آنها شبکه باکو-تفلیس-کارس است.

تاریخچه پروژه

باکو-تفلیس-کارکس (BTK) یک خط راه آهن برای حمل و نقل کالا و مردم است که یک خط راه آهن کامل از 826 کیلومتر بین آذربایجان، گرجستان است بوقلمون. اگرچه فقط چهار سال پیش به طور رسمی افتتاح شد ، اما در تاریخ 30 اکتبر 2017 ، تاریخ قاچاق پس از ناپدید شدن آغاز شداتحاد جماهیر شوروی.

در ژوئیه سال 1993 ، مقامات ترکیه و آذربایجان برای بحث در مورد ساخت یک خط آهن از آناتولی به آذربایجان برای جایگزینی کارس-گیمومی-تفلیس یا یک لینک دور زدن ملاقات کردند.ارمنستانبه دلیل جنگ قره باغ کوهستانی از آنها جدا شد. با توجه به عدم امکان استفاده از قرق نخجوان برای این منظور ، چون بخشی از خط به ناچار از خاک ارمنستان عبور خواهد کرد ، طرفین توافق کردند که گرجستان را در این پروژه بگنجانند.

این بحث ها به دلیل کمبود بودجه ، اراده واقعی و عادی سازی تدریجی روابط بین الملل ارمنستان هیچ چیز را دنبال نخواهد کرد. سپس ، در سال 2005 ، نقطه عطف: راه اندازی خط لوله انتقال نفت باکو-تفلیس-جیحان ، مقامات گرجستان ، آذربایجان و ترکیه را بر آن داشت تا مستندات را مجدداً در نظر بگیرند. این بار ، برخلاف گذشته ، سرمایه ای نیز وجود دارد – تقریباً آذربایجانی – و و سنگ اول در مارابدا گذاشته شد، جورجیا ، 21 نوامبر 2007 ، با حضور الهام علی اف، میخائیل ساکاشویلی است عبدالله گل.

جنگ روسیه و گرجستان ، که در سال بعد آغاز شد ، و مجموعه ای از عوارض مربوط به جنبه های فنی و اثرات زیست محیطی راهرو ، منجر به توقف کار ساخت و ساز در گرجستان و تأخیر در ترکیه و آذربایجان شد ، تاخیر در کار تقریباً برای یک دهه: از 2010 تا 2017.

اولین اعزام های آزمایشی به ایستگاه های تکمیل شده بین سال های 2014 و 2016 انجام شد. نتیجه مثبت است: حمل و نقل کالا با خیال راحت و در یک زمان سریع ، بنابراین اقتصادی انجام می شود. تقدیس برای عموم مردم در 30 اکتبر 2017 در باکو ، در ایستگاه بندر ، با حضور روسای جمهور ترکیه ، آذربایجان ، جورجیا ، قزاقستان است ازبکستان، هیئت های رسمی تاجیکستان و ترکمنستان و نمایندگان سازمان های مختلف بین المللی ؛ مراسمی با شکوه و عظمت ، که نشان دهنده اهمیت به یاد ماندنی کارهای زیربنایی است.

اهمیت ژئواستراتژیک

تاریخ ثابت کرد که پیشگامان در سال 1993 ، که ایده ایجاد یک راهرو قفقازی از آناتولی تا دریای خزر را به وجود آوردند ، زیرا پویایی بین المللی در دوره پس از جنگ سرد به پروژه های ادغام اوراسیا پاداش داد و به تدریج منجر به ظهور چین و پس از آن راه اندازی شد مسیر جدید ابریشم.

اگر BTK در سال 2010 افتتاح می شد ، هیأت های نمایندگی از سراسر قاره حضور نداشتند و باران درخواست همکاری و مشارکت بسیار کمتر بود. خوش شانسی ، شانس یا سرنوشت می خواست که این خط با تأخیر مطلوب فرخنده ، یعنی در وسط صعود آسیا به ارتفاعات جهان ، باز شود: طرح کمربند و جاده ، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شورای ترکیه، تحولات اقتصادی در استان، احیای آسیان.

از مسکو تا پکن ، قدرت های بزرگ قاره آسیا دریافتند که چقدر مهم است که راهی برای اتصال زیرساخت ها و پروژه های ادغام اقتصادی خود با BTK ، یک خط کوچک اما اساسی که از طریق اتحاد آناتولی و قفقاز جنوبی ایجاد شده ، مهم است. غیر مستقیم پیش شرط های اتحاد اوراسیا.

در حقیقت ، BTK علاوه بر تسهیل مبادلات بین آناتولی ، قفقاز جنوبی و آسیای میانه پس از شوروی ، این توانایی بالقوه را دارد که به عنوان نقطه اتصال و تقاطع با واقعیت بسیار گسترده تری عمل کند: روسیه ، ایران، پاکستان، شبه قاره هند و چین. پروژه های یکسان سازی ترافیک در مناطق فوق الذکر قبلاً اجرا شده است ، به عنوان مثال. با مسکو و شیان ، یا برنامه ریزی شده است ، به عنوان مثال با تهران و اسلام آباد.

ساخت جاده ابریشم جدید خود در غیاب BTK دشوارتر خواهد بود، که زمان حمل کالاهای چینی را که از سین کیانگ عزیمت می کردند و از بندر باکو وارد اروپا می شدند ، بسیار کاهش داد. امروز ، با تشکر از BTK و یکی دیگر از پروژه های ضروری زیرساخت مانند تونل مرمره، مسیرهای سیان – پراگ و سیان – استانبول به ترتیب هجده و یازده روز سفر دارند.

در سال 2010 ، این امکان وجود نداشت ، اما امروز ترکیه (دوباره) پورتال متعالی است که اروپا و آسیا را متحد می کند و قطارهای باری به طور منظم از آن به چین وارد و از آن خارج می شوند ، که تجارت با آنها هرگز به این راحتی و سرعت نبوده است. و اعتبار متعلق به BTK است ، خطی که برای اهداف ضد ارمنی ایجاد شده و برای تمام اوراسیا ثمربخش بوده است.

کریسمس صلح برای مسیحیان رنج دیده

اکنون اهداء کنید

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *