[ad_1]

منتشر شده در 4 ژوئیه 2021 در ساعت 7:16 عصر
مصر اردن عراق

اجلاس سه جانبه قاره 27 ژوئن بین عراق ، اردن و مصر فرصتی برای بحث نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه مسائل اقتصادی و امنیتی و سرمایه گذاری بود. هدف این سه کشور ایجاد مشارکت جدید است که نخست وزیر عراق مصطفی الکاظمی خواستار آن شده است. “شام جدید

هدف اخیر به ویژه تقویت روابط همکاری بین سه کشور و دستیابی به یکپارچگی اقتصادی تدریجی است. همانطور که در بیانیه مشترک بیان شد ، در حاشیه گفتگوهای اخیر ، امان ، بغداد و قاهره گفتند که آنها آماده اند “روابط استراتژیک قوی” را به همکاری در بخشهای حیاتی ، از اتصال برق به پروژه های انرژی تا ایجاد یک منطقه مشترک اقتصادی تبدیل کنند ، با استفاده از پتانسیل هر کشور به منظور ادغام منابع آنها و مقابله با برخی از مشکلات رایج. اینها شامل تأثیرات همه گیر ویروس کرونا در بخش بهداشت و امنیت اقتصادی و غذایی است.

اگرچه نقش هر کشور در پرونده های منطقه ای مورد علاقه مشترک مورد تأکید قرار گرفت ، اما از بحران لیبی تا مبارزه با تروریسم ، اقتصاد ، انرژی و برق در راس منافع اقتصادی سه کشور قرار دارد. همانطور که در آگهی آمده است ال مانیتور توسط احمد زکی ، مدیر بخش عربی مشرق ، سازمان های اسلامی و همکاری خلیج فارس در خدمات بازرگانی مصر ، ارزش سرمایه گذاری عراقی ها در مصر حدود 490 میلیون دلار است که توسط حدود 3،329 شرکت عراقی با سرمایه ای بالغ بر 724 میلیون دلار ساخته شده است. . عراق با 25٪ از شرکت های عراقی در صنعت ، 24٪ در کشاورزی ، 22٪ در خدمات و 20٪ در گردشگری در لیست کشورهای سرمایه گذار در مصر 25 ام قرار دارد. با این حال ، به گفته زکی ، تراز تجاری به نفع قاهره به ارزش 116.231 میلیون دلار در سه ماهه اول سال 2021 است.

در عین حال ، عراق برای شریک آفریقای شمالی “یک بازار امیدوار کننده” است ، زیرا فرصت هایی برای سرمایه گذاری ، تجارت و همکاری اقتصادی فراهم می کند. مصر به طور عمده مبلمان ، پنبه ، ماکارونی ، مواد غذایی مختلف ، دارو ، روغن ، آهن ، سیلیکون ، پیاز خشک ، صابون ، محصولات تمیز کننده ، کاشی ، لوازم بهداشتی سرامیک ، محصولات ، پوشاک ، روغن و کربن و همچنین میوه و سبزیجات صادر می کند. در حالی که محصولات مبتنی بر شکلات و کاکائو را وارد می کنید.

به گفته خالد الشافعی ، کارشناس اقتصادی ، اجلاس سه جانبه میان مصر ، عراق و اردن می تواند انگیزه جدیدی برای ایجاد روابط اقتصادی بین سه کشور ایجاد کند. اگرچه آنها در حال حاضر در زمینه های مختلف از جمله تجارت کالا ، خدمات و مواد اولیه همکاری می کنند ، اما انتظار می رود روابط همکاری های اقتصادی در سال های آینده بیشتر تقویت شود. توجه به اینكه مصر به دنبال تبدیل شدن به یك قطب منطقه ای برای صادرات انرژی و گاز به اردن است ، تمركز بر روی پروژه های اتصال برق خواهد بود.

الشافعی گفت علاوه بر این ، اتحاد شام نو بر اساس حداکثر استفاده از منابع است. پروژه گسترش خط لوله نفت با هدف انتقال نفت از استان بصره عراق ، به عنوان “پایتخت نفتی” عراق ، به بندر عقبه اردن ، در دریای سرخ ، و همچنین انتظار می رود وارد مصر شود. به این ترتیب ، امان می تواند این فرصت را داشته باشد تا مواد اولیه عراقی را با قیمت کمتری از بازار بین المللی خریداری کند. به موازات این ، قاهره می تواند از روند تصفیه برخی از نفت عراق در خاک خود بهره مند شود ، در حالی که بغداد برق را از مصر وارد می کند. سپس عراق قادر خواهد بود از تجربیات مصر در بخش بازسازی و قابلیت های حمل و نقل امان بهره مند شود.

به گفته کادری اسماعیل ، رئیس دانشکده تحقیقات اقتصادی ، در حالی که برای الشافعی ، ابتکار شام جدید نشان دهنده تمایل مصر برای اقدام به نفع کشورش است ، بدون اینکه همکاری در یک کشور محدود شود. و علوم سیاسی دانشگاه اسکندریه ، همکاری مصر با عراق و اردن پاسخی به دیگر قدرت های منطقه ای است که می خواهند از فرصت های بزرگ اقتصادی عراق استفاده کنند. قاهره ، کادری اسماعیل توضیح داد ، با تقویت روابط با کشورهای عربی شروع به ظهور در سطح منطقه ای کرده است و نقش آن در عراق ناشی از منافع مشترک اقتصادی است که مصر در ازای دخالت قاهره در واردات نفت عراق به آن وارد کرد. بازسازی عراق. در هر صورت ، برای رئیس مصر ، اقتصاد بازیگر اصلی پویایی منطقه عربی در دوره آینده خواهد بود ، همچنین با توجه به توافق نامه های عادی امضا شده توسط اسرائیل با برخی از کشورها ، که می تواند منجر به ایجاد “بازار خاورمیانه توسط نیروهای منطقه ای”. با توجه به این موارد ، از مصر خواسته می شود تا حضور خود را تقویت کند تا در مرحله بعدی نقش اصلی را داشته باشد.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

پیر لارنس، مترجم به عربی و انگلیسی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *