[ad_1]

منتشر شده در 1 سپتامبر 2021 در 4:22 بعد از ظهر.
مصر بوقلمون

مصر و ترکیه دور جدیدی از مذاکرات را در 7 و 8 سپتامبر اعلام کرده اند. اینها بخشی از تقریب پیشرونده بین دو کشور است که روابط آنها در سال 2013 قطع شد.

پیام وزارت خارجه مصر و ترکیه ظاهر شد 31 اوتبیش از سه ماه پس از دور قبلی مذاکرات انجام شده 5 مه، تاریخ اولین نشست رسمی دیپلماتیک در سال 2013. همانطور که در بالا ذکر شد ، مذاکرات در 7 و 8 سپتامبر “اکتشافی” است و انتظار می رود پرونده های مربوط به روابط دوجانبه و منافع متقابل منطقه ای مورد بررسی قرار گیرد. هدف این است که مراحل آینده مورد نیاز برای عادی سازی روابط بین ترکیه و مصر در زمینه ای دوجانبه و منطقه ای مشخص شود.

در دور اول مذاکرات ، طرفین قصد خود را برای ارتباط مجدد اعلام کرده بودند و از آنکارا خواسته شد که از همه اقدامات خصمانه علیه قاهره ، از جمله کمپین های رسانه ای جلوگیری کند ، در حالی که از او خواسته شد از حملات “گروه های افراطی” ضد مصری جلوگیری کند. فعالیت خود را از سرزمین های ترکیه خارج کند. حتی قبل از ملاقات در 5 و 6 مه ، ترکیه از شبکه های تلویزیونی اپوزیسیون مصر که در خاک این کشور فعالیت می کنند ، خواسته است تا انتقادات خود از عبدالفتاح السیسی ، رئیس جمهور این کشور را تا زمان تهدید به بستن حساب های رسانه ای حامی اسلام در ماه ژوئن برای همیشه کاهش دهند. مصر از چنین اقداماتی استقبال کرد ، اما نسبت به خواسته های ترکیه برای روابط بهتر بین دو کشور احتیاط کرد. برای قاهره ، نشان دادن حسن نیت کافی نیست ، اما آنکارا باید “توصیه های مصری” را عملی کند.

قطع گفت و گو در ماه های اخیر باعث شده است فکر کنیم که اختلافات بین دو کشور به سختی برطرف می شود. فایل هایی که هر دو قسمت را مشاهده می کنند طرفهای مقابل آنها به ویژه به بحران لیبی ، مدیترانه شرقی و حمایت از اخوان المسلمین مربوط می شوند. با این حال ، در اوایل هفته گذشته ، منابع دیپلماتیک مصر به این روزنامه گفتند العربی الجدید روابط مصر و ترکیه پس از وقفه ای که به عنوان “تاکتیکی” تعریف شده بود ، از سر گرفته شد. به گفته منابع ، بازیابی باید با “توافقات جدید در منطقه ایالات متحده” مرتبط باشد. دومی از نزدیک شدن مصر ، ترکیه و اسرائیل به منظور تسریع توافق ها در بخش گاز و در نتیجه مقابله با جاه طلبی های مسکو حمایت می کند. علائم اخیر همگرایی بین آنکارا و ابوظبی، با اشاره به ملاقات “تاریخی” در 19 اوت بین رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه و شیخ طحنون بن زاید النهیان ، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی (امارات متحده عربی). همان منابع پیش بینی می کنند که در مذاکرات سپتامبر ، جایی که ترکیه به حفظ پایگاه های خود در غرب ادامه می دهد ، لیبی بار دیگر مورد بحث قرار گیرد. به گفته منابع ، قاهره احتمالاً حضور نظامی ترکیه در این کشور شمال آفریقا را می پذیرد ، اما به شرطی که آتش بس برقرار شود و آنکارا مزدوران خود را عقب نشینی کرده و سلاح ارسال نکند.

مولود چاووش اوغلو ، وزیر امور خارجه ترکیه بود که آغاز یک دوره جدید در روابط ترکیه و مصر را اعلام کرد و در 15 آوریل اعلام کرد که هیاتی از کشورش در هفته اول ماه مه به مصر سفر می کند تا در مورد عادی سازی روابط و موضوعات مربوط به آن بحث کند. مسائل از جمله تعیین سفیران. بیانیه 15 آوریل پس از اظهارات 12 مارسروزی که چاووش اوغلو اعلام کرد ترکیه و مصر دوباره با وزارتخانه های دیپلماتیک ، اطلاعات و امور خارجه تماس برقرار کرده اند.

ترکیه و مصر در سال 2013 با برکناری محمد مرسی ، رئیس جمهور وقت مصر ، از اعضای اخوان المسلمین ، که عبدالفتاح السیسی جایگزین وی شد ، روابط خود را قطع کردند. برای آنکارا ، یک رئیس جمهور منتخب دموکراتیک نمی تواند در یک کودتای نظامی سرنگون شود و از زمانی که السیسی به قدرت رسید ، از رئیس جمهور مصر و حامیانش ، از جمله برخی کشورهای غربی و رقبای خلیج فارس انتقاد کرد … از طرف دیگر ، دولت مصر بارها از ترکیه خواسته است که در امور داخلی این کشور شمال آفریقا دخالت نکند. در حقیقت ، روابط دو کشور هرگز به طور کامل قطع نشده است. چاووش اوغلو گفت که “گاه به گاه” با سامه شکری ، همتای مصری خود ، در چندین نشست بین المللی ملاقات کرده و فعالیت ها در سفارتخانه ها و کنسولگری های دو طرف ادامه داشته است.

روزنامه بین المللی Security را بخوانید که کاملاً به سیاست بین المللی اختصاص داده است

پیر لورنز، مترجم عربی

توسط هیئت تحریریه

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *