[ad_1]

تاریخ انتشار 29 ژانویه 2021 در ساعت 7:04 بعد از ظهر
یونان بوقلمون

یونان و ترکیه خود را متعهد کرده اند ، دوشنبه ، 25 ژانویه، اولین دور مذاکرات اکتشافی در استانبول ، برای حل و فصل مسئله مرزهای دریایی پس از بن بست حدود 5 سال. چند روز پیش، در 20 ژانویه، پارلمان یونان گسترش آبهای سرزمینی غربی خود را در دریای یونیان از 6 به 12 مایل دریایی (حدود 22 کیلومتر) تصویب کرد ، حداکثر مجاز کنوانسیون حقوق دریای سازمان ملل (UNCLOS).

کریاکوس میتسوتاکیس ، نخست وزیر یونان به پارلمان گفت: “گسترش آبهای سرزمینی در غرب به ناچار پیامی به شرق می فرستد.” وی افزود: “تحت همین رژیم قانونی ، ما می توانیم مشكل بزرگ خود را با تركیه حل كنیم ، مشروط بر اینكه رهبران آن مونولوگ اختلاف را ترك كرده و بنشینند و صحبت كنند.”

دو طرف بعد از اینکه ترکیه کشتی شناسایی لرزه ای خود Oruc Reis را به همراه یک ناوگان دریایی کوچک به آبهای مدیترانه شرقی فرستاد ، که یونان ادعا می کند اکتشافات هیدروکربنی خود را انجام داده است ، دو طرف خود را در آستانه یک درگیری نظامی یافتند. آتن این قسمت از دریا را بخشی از فلات قاره و منطقه اقتصادی انحصاری آن (EEZ) می داند. با این حال ، ترکیه با این ادعاها اختلاف نظر دارد. اگرچه منطقه EEZ از حاکمیت مطلق آبهای سرزمینی برخوردار نیست ، اما به کشورهای ساحلی اجازه می دهد تا از حقوق حاکمیت برای کشف و بهره برداری از منابع معدنی فراوان در مدیترانه شرقی استفاده کنند.

احتمال رویارویی هر دو آنها را نگران کرده بود ناتو ، که شامل یونان و ترکیه و همچنین اتحادیه اروپا است. هولوسی آکار ، وزیر دفاع ترکیه روز شنبه (23 ژانویه) گفت: “در مذاکرات با یونان ، ما امیدواریم که این مسائل در چارچوب حقوق ، قانون و عدالت مورد توجه قرار گیرند و راه حل های مشترک پیدا شود.”

گفتگوهای روز دوشنبه غیررسمی و غیر الزام آور است ، اما می تواند طرفین را به سمت یک روند مذاکره رسمی سوق دهد که منجر به معاهده یا توافق نامه ایجاد داوری در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در لاهه شود. اگر هیچ یک از دو سناریو رخ ندهد ، تنش ها بین یونان و ترکیه باقی خواهد ماند و عواقب بالقوه فاجعه باری را برای این قسمت از جهان به دنبال خواهد داشت.

یونان همیشه حق داشتن آبهای سرزمینی 12 مایل دریایی و در دریای اژه را برای خود محفوظ داشته است ، اما این آخرین مسئله ارتباط تنگاتنگی با فلات قاره آن و منطقه اقتصادی منطقه دارد. هزاران جزیره یونان در شرق مدیترانه ، در چند کیلومتری سواحل ترکیه ، تحت یک رژیم 12 مایلی ، 71.5٪ حاکمیت دریایی در مقابل 8.7٪ ترکیه را به آن می دهند. این تنها 19.8٪ برای بحث باقی می ماند.

ترکیه UNCLOS را امضا نکرده و موافقت نمی کند که به دلیل حاکمیت بر جزایر اژه ، فلات قاره و منطقه EEZ را برای یونان فراهم کند. وی در مورد حق برخورداری جزایر از آبهای سرزمینی اختلاف نمی کند ، اما مخالف تمدید 12 مایل دریایی است و در صورت وقوع ، یونان را به اقدام نظامی تهدید می کند.

مذاکرات روز دوشنبه به دلیل این که آتن و آنکارا هنوز در مورد موضوعات مورد بحث توافق نکرده اند ، پیچیده تر است. ترکیه یک دستور کار گسترده را می خواهد که شامل بحث در مورد غیرنظامی شدن جزایر یونان در اژه شرقی باشد. دولت آنکارا همچنین یونان را به دلیل مالکیت حداقل 18 جزیره که “مناطق خاکستری” می نامد ، به چالش کشیده است و حتی خواستار تجدید نظر در پیمان لوزان در سال 1923 است که بیشتر مرزهای این کشور را تأسیس کرده است. بوقلمون. از طرف دیگر یونان خواستار یک برنامه باریک تر است که حق تمدید 12 مایل دریایی از آبهای سرزمینی خود را در UNCLOS اژه زیر سوال نبرد.

وی در مصاحبه ای گفت: “هر دو طرف باید انعطاف پذیری را در دستور کار خود نشان دهند.” در الجزیره پانایوتیس یواخیمیدیس ، استاد مطالعات بین الملل و اروپا در دانشگاه آتن. “ترکیه مجبور خواهد بود از موضوعاتی مانند غیرنظامی شدن جزایر و مناطق به اصطلاح خاکستری خودداری کند. یونان باید انعطاف پذیر باشد و موافقت کند که درباره آبهای سرزمینی بحث کند. ” یونان و ترکیه حدود 60 دور گفتگو را بین سالهای 2002 و 2016 برگزار کردند. یواكیمیدیس یادآور شد: “در واقع ، ما به چیزی نزدیك به توافق رسیده ایم.”

در سال 2001 ، یونان و ترکیه اولین گفتگوهای مخفی خود را انجام دادند. “هیچ توافق رسمی وجود نداشت و هر كشور هنوز تفسیر كمی متفاوت از آنچه گفته شد ، دارد ، اما مذاكرات كلی توافق كردند كه 12 مایل دریایی از آبهای سرزمینی یونان را در ساحل گسترش دهیم. قاره در اژه و شاید سیکلادها ، اما 6 مایل به جزایر دریای اژه شرقی ، “یک منبع ناشناس در الجزیره گفت.

با وجود UNCLOS ، یواخیمیدیس اعتقاد ندارد که یونان می تواند به ادعاهای خود در مورد 12 مایل دریایی آبهای سرزمینی آن سوی دریای اژه پایبند باشد. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آنکارا “تمایز متفاوت آبهای سرزمینی” را انتخاب خواهد کرد ، همانطور که به طور غیررسمی در سال 2001 توافق شده بود ، گفت: “من کاملاً شک ندارم که در این صورت ترکیه اعلام جنگ خواهد کرد.”

یونانیان بیشتر دریای اژه را دریای یونان می دانند که مربوط به دوران هومری است. ترکیه همچنین با صحبت در مورد “سرزمین آبی” که بخش قابل توجهی از آنچه یونان فلات قاره خود می داند ، انتظارات مردم خود را افزایش داده است. خان اریمتان ، مورخ مستقل و تحلیلگر ژئوپلیتیک گفت: “مناطق دریایی باعث افتخار ملی رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان است ، زیرا ترکیه آرزو دارد که سالها به یک قطب انرژی تبدیل شود ، به ویژه از آنجا که منابع هیدروکربنی محدودی دارد.” اگر هیچ یک از دولت ها به مصالحه نرسند ، به گفته کارشناسان ، تنها راه حل مسالمت آمیز داوری در لاهه خواهد بود.

ترکیه رسماً صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری را به رسمیت نمی شناسد ، اما حتی در اینجا ، گفتگوهای تحقیقاتی در گذشته نتیجه داده است. پروفسور یواخیمیدیس گفت: “در سال 2004 ، آنها به طور غیر رسمی در مورد بسته اقداماتی كه شامل استفاده از لاهه بود توافق كردند.”

برخی از سیاستمداران یونانی استدلال کرده اند که یونان باید برنامه خود را گسترش دهد و از این بحران برای حل همه اختلافات با ترکیه ، از جمله مسئله جزیره قبرس استفاده کند. قلمرو قبرس در حال حاضر توسط به اصطلاح “خط سبز” تقسیم شده است ، منطقه ای که توسط جمهوری قبرس اداره می شود و عمدتا توسط جامعه قبرس یونان ساکن می شود ، منطقه ای که توسط جمهوری ترکی قبرس شمالی اداره می شود و عمدتا توسط جامعه ترک قبرسی. این تقسیم بندی به سال 1974 برمی گردد ، زمانی که پس از یک کودتای ملی گرایان قبرس یونانی که از پیوستن جزیره به یونان حمایت می کردند ، آنکارا در 20 ژوئیه نیروهای خود را “برای محافظت از اقلیت ترک – قبرس” به قسمت شمالی جزیره اعزام کرد. کنترل. “کلید صلح در مدیترانه شرقی تا حد زیادی راه حل مشکل قبرس است. نخست وزیر نخست وزیر این سوال کجاست؟ آیا برنامه ریزی نشده است؟ نیکوس ووتسیس ، نماینده مخالف سیریزا ، در 20 ژانویه به پارلمان گفت.

مهمترین واقعیت هفته ستونی است که توسط دفتر امنیت بین الملل.

هر جمعه.

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *