[ad_1]

موافقت نامه تجارت آزاد امضا شده است ، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از 1 ژانویه 2021 رسمی است. برای درک برخی از بخش ها درباره چگونگی امکان این مسیر خروج ، من با دیوید کالینز ، استاد حقوق تجارت بین الملل در دانشگاه سیتی در لندن.

مواضع این استاد مطمئناً از مواضع Euractiv.it دور است و درعین حال دانستن داستان Brexit توسط یوروسپتیک محافظه کار برای درک چشم انداز نخبگان ضد اروپایی انگلیس جالب به نظر می رسید.

پس از چهار سال و نیم ، انگلیس رسما اتحادیه اروپا را ترک کرد. به نظر شما ، داستان محافظه کار در یوروسکپتیک که بیشترین تأثیر را در این نتیجه داشته است چیست؟

م strategyثرترین استراتژی روایی برای همه یوروسپتیک ها مالی است – ایده ارسال هفتهانه 350 میلیون پوند انگلیس به اتحادیه اروپا – پولی که می تواند بهتر در این کشور هزینه شود. کمپین برای ترک کردن با بیان اینکه این پول باید در جهت بهبود خدمات بهداشت ملی (NHS) هزینه شود ، موفق به پیروزی بر کارگران سنتی شد. دومین استراتژی موثر ، حاکمیت بود و تأکید کرد که بسیاری از قوانینی که انگلیس را “مقید” می کند ، با کنترل محدود دموکراتیک در بروکسل وضع می شود.

بوریس جانسون معامله تجاری با اتحادیه اروپا را در شب کریسمس اعلام کرد. اکثر روزنامه نگاران گفتند لندن و بروکسل در آخرین لحظه به توافق رسیده اند. وی پیش بینی کرد که توافق تجاری تا 31 دسامبر همچنان حاصل شود ، اما افزود که مذاکرات بیشتر انجام خواهد شد. آیا می توانید با ذکر دو مثال این موضوع را به تفصیل توضیح دهید؟

تقریباً به طور قطع توافق نامه خدمات مالی اضافی به صورت معامله معادل سازی ، که ممکن است به شکل یک تفاهم نامه بین مقامات صالح انگلستان و اتحادیه اروپا باشد. من فکر می کنم در مورد خدمات به طور کلی مذاکرات بیشتری انجام خواهد شد ، از جمله شاید شناخت بیشتر صلاحیت های حرفه ای به عنوان وکیل. مذاکرات شیلات ، همانطور که در این توافق نامه ذکر شده است ، ظرف پنج سال از سر گرفته خواهد شد. کمیسیون به زودی در مورد معادل سازی داده ها تصمیم خواهد گرفت. دلیل این که بعداً این موضوعات مورد بحث قرار گرفت به همین سادگی پیچیده بود که نمی توان همه چیز را در قرارداد تجارت آزاد در کمتر از یک سال گنجاند.

مهمترین عواملی که در نتیجه این توافق تأثیرگذار بوده اند کدامند؟ همه گیری جهانی؟ انتخابات آمریکا؟ دیگران؟

من فکر نمی کنم عوامل خارجی قابل توجهی در نتیجه مذاکرات تجاری بین انگلستان و اتحادیه اروپا تأثیر داشته باشد. این واقعاً واقع بینانه بود که توافق نامه تجارت با تعرفه صفر به نفع هر دو طرف است. فکر نمی کنم نتیجه با کوید یا ترامپ یا بایدن متفاوت باشد. تنها تفاوت قابل توجه این خواهد بود اگر محافظه کاران در انتخابات عمومی انگلیس در سال 2019 با اکثریت قاطع پیروز نشوند. اگر این اکثریت نبود ، Brexit احتمالاً رخ نمی داد: تقریباً مطمئناً رفراندوم دوم با گزینه های مختلف برگزار می شد که بسیار پیچیده و بی ثبات کننده بود.

به نظر شما “برنده” این توافق کیست؟ حزب محافظه کار؟ کمیسیون اروپا؟ هر دو یا هیچ کدام؟

حزب محافظه کار جانسون برنده آشکار این معامله است زیرا Brexit را به رضایت عمومی اکثر رای دهندگان انگلیس تحویل داد. ادعا می کند Brexiters آنها ناراضی هستند زیرا توافق نامه به خصوص در زمینه خدمات کاملاً کامل نیست. بعضی از آنها حتی می خواستند هیچ معامله. کمیسیون اروپا احتمالاً از دستیابی به توافق خوشحال است ، اما توافق مورد نظر او نیست ، زیرا معتقد است که دیوان عدالت باید اختیارات نظارتی بیشتری داشته باشد. اتحادیه اروپا از اینکه یکی از کشورهای اصلی خود را از دست داده ناراضی است (و جاذبه که به اتحادیه اروپا ارائه کرده است) ، و همچنین پشتیبانی مالی.

بوریس جانسون بارها و بارها گفته است که انگلیس به طور فزاینده ای قراردادهای تجاری بین المللی را با دیگر کشورهای غیر اتحادیه اروپا امضا خواهد کرد ، اما به نظر می رسد در حال حاضر هیچ مسیر مشخصی برای چنین استراتژی وجود ندارد. قبول داری؟

موفقیت انگلیس در امضای توافق نامه های تداوم تجارت برای جایگزینی توافق نامه های تجارت آزاد با اتحادیه اروپا دیگر چشمگیر نبود. این که در طی چند ماه بسیاری از توافق نامه ها امضا شد ، یک موفقیت قابل توجه بود. افراد زیادی پیش بینی نکرده بودند. توافقنامه تجارت آزاد آینده با شرکای تجاری جدید نیز انتظار می رود. من حدس می زنم یکی از استرالیا خیلی زود تمام شود. عضویت در یک توافق نامه همکاری جامع و مترقی بین اقیانوس آرام (CPTPP) می تواند طی دو سال آینده انجام شود. توافق تجارت آزاد با ایالات متحده احتمالاً طولانی تر خواهد بود ، اما این به دلیل قاطعیت ایالات متحده است ، نه انگلستان. بنابراین ، به طور خلاصه ، من موافق نیستم که هیچ استراتژی وجود نداشته باشد. بسیار واضح و مثر بود.

به نظر شما Brexit چگونه بر موقعیت انگلیس در سازمان تجارت جهانی تأثیر می گذارد؟

Brexit به طور قابل توجهی قدرت انگلیس را در چارچوب WTO گسترش داده است. انگلستان اکنون صدایی مستقل و بسیار مورد احترام در سازمان است. وی قبلاً برای کمک به اجرای یک برنامه تجارت دیجیتال جهانی ابراز علاقه کرده است. من امیدوارم که انگلستان نیز به اصلاح حل اختلاف کمک کند ، که باید در دوران ریاست جمهوری بایدن کمی نرمتر ادامه یابد.

بیایید در مورد دانشگاه ها و دانشجویان در انگلستان صحبت کنیم. آیا فکر می کنید این توافقنامه فرصت کم و بیش به دانشجویان اتحادیه اروپا که می خواهند در دانشگاهی در انگلیس تحصیل کنند را می دهد؟

فرصت های دانشجویان اتحادیه اروپا در انگلستان ثابت خواهد ماند اما گران تر خواهد بود. دانشجویان اروپایی باید هزینه های بین المللی بالاتری بپردازند ، که می تواند دلهره آور باشد. با این حال ، می گویم که این چنین است: من به عنوان یک کانادایی ، مجبور شدم هزینه های بین المللی بسیار بالایی هنگام تحصیل در دانشگاه های انگلستان بپردازم ، حتی اگر قبلاً با خانواده و خانواده ارتباط فرهنگی داشتم. هیچ دلیلی برای ایتالیایی ها یا فرانسوی ها وجود ندارد که از قیمت های پایین تری نسبت به کانادایی ها یا نیجریه ها برخوردار شوند. انگلستان دانشگاههای بسیار خوبی دارد و مکانی عالی برای تحصیل است ، بنابراین امیدوارم که ما همچنان شاهد استقبال دانشجویان زیادی از کشورهای اتحادیه اروپا باشیم.

نظر شما در مورد خاتمه برنامه + اراسموس در انگلیس و طرح ساماندهی مجدد برنامه تحرک بین المللی در انگلیس برای دانشجویان از انگلستان چیست؟

من شخصاً از دیدن پایان اراسموس کمی ناراحتم ، زیرا سه بار به عنوان مدرس دانشگاه (در اسپانیا ، لیتوانی و ایسلند) از آن استفاده کردم و تجربیات بسیار خوبی داشتم. بعلاوه ، به یاد نمی آورم که برنامه اراموس با وجود مخالفت برخی ، برنامه ای برای ایجاد هویت اروپایی داشته باشد. این فقط یک فرصت عالی برای تجربه فرهنگ دیگری در یک محیط آموزشی بود. من نمی توانم در مورد معنای اراسموس برای دانشجویان صحبت کنم ، اما تا آنجا که من می دانم ، به طور کلی دانشجویان انگلیسی در این برنامه مشارکت کمی دارند ، و این نشان می دهد که کمک مالی انگلیس به اراسموس بهتر هزینه خواهد شد. جای دیگر من نمی توانم صبر کنم تا جزئیات برنامه جدید تورینگ را ببینم ، اما تا آنجا که من می دانم ، این برنامه فقط برای دانشجویان در دسترس خواهد بود ، نه کارمندان. همانطور که قبلاً گفتم ، کمی ناراحت کننده است ، اما صادقانه بگویم ، کارکنان وضعیت بهتری نسبت به دانشجویان برای تهیه هزینه های سفر بین المللی دارند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *