[ad_1]

منتشر شده در 2 فوریه 2021 در 8:42 ب.ظ.
اتیوپی سودان

یاسر عباس ، وزیر آبیاری سودان، به اتیوپی درباره مانور دوم برای پر کردن مخزن نیروگاه های برق آبی GERB هشدار داد و گفت که بدون توافق بین کشورهای شرکت کننده ، این اقدام امنیت شهروندان سودانی ساکن در حاشیه رودخانه سین نیل را تهدید می کند. به اصطلاح سد بزرگ رنسانس اتیوپی (GERB) سدی است که دولت اتیوپی قصد دارد آن را با موافقت مصر و سودان منعقد کند تا از رشد اقتصادی کشور و کل منطقه حمایت کند. با این حال ، قاهره می ترسد که در حالی که نیاز آن به آب توسط GERB تهدید شود خارطوم او می ترسد در صورت عدم توافق توافق نامه ای که به طرفین اجازه دهد مصالحه کنند ، پروژه اتیوپی سد رزیرز در نزدیکی را تحت فشار قرار دهد. دولت سودان گفته است که با توافق اتیوپی برای پر کردن سد برای سال دوم یعنی در ماه جولای با 13.5 میلیون متر مکعب آب ، بدون توافق طرفین مخالفت خواهد کرد.

آخرین اظهارات وزیر عباس روز دوشنبه (اول فوریه) در دیدار با رابرت ون دن دوول ، رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در سودان و معاون وی ، دانیل ویس ، بیان شد. از این مناسبت برای به روزرسانی استفاده شد سفیران خارجی در خارطوم برای توسعه مذاکرات بین سودان ، مصر و اتیوپی در مورد اختلاف طولانی مدت در مورد پر کردن و بهره برداری از سد 4.6 میلیارد دلاری. براساس آژانس خبری سودان SUNA ، وزیر عباس توضیحی در مورد پیشرفت مذاکرات و پیشنهادهای ارائه شده از سوی سودان برای تشویق کارشناسان اتحادیه آفریقا برای ایفای نقش گسترده تر در مذاکرات در اختیار دیپلمات های اروپایی قرار داد.

GERB از سال 2011 ، زمانی که اتیوپی اجرای پروژه برق آبی را آغاز کرد ، منبع تنش در میان کشورهای منطقه بوده است. کشورهای پایین دست ، مصر و سودان نگران هستند که با این کار منابع حیاتی آب آنها محدود شود. این اختلاف حتی پس از پر شدن سد با ارتفاع 145 متر در ژوئیه سال گذشته ادامه داشت.

دور جدید مذاکرات بین سه همسایه آفریقایی ، که ماه گذشته آغاز شد ، بدون موفقیت بزرگ به سرعت متوقف شد. تلاش های قبلی برای حل و فصل اختلاف نیز بی فایده بوده است. به دنبال آخرین دور جلسات مجازی بین وزرای خارجه و آب سه کشور ، دولت خارطوم توسط مصر و اتیوپی به علت بن بست جدید در مذاکرات. با این حال ، آدیس آبابا و قاهره نیز در مورد مسائل مهم در مورد عملکرد سد اختلاف نظر دارند. موضع دولت مصر این است که اطمینان حاصل کند ساخت GERB خسارت قابل توجهی به کشورهای پایین دست وارد نمی کند و پر کردن آن به تدریج انجام می شود تا سطح رودخانه به شدت کاهش یابد. با این حال ، برای اتیوپی ، باید در فصل بارندگی ، مخازن پر شود و طبق گفته آدیس آبابا ، پروژه برق آبی نه تنها برای حمایت از اقتصادی با رشد سریع ، بلکه به طور کلی برای توسعه نیز ضروری است. منطقه. در همین حال ، خارطوم در موقعیت میانی قرار دارد زیرا امیدوار است که سد اتیوپی سیلهای سالانه را تنظیم کند ، اما ترس دارد که در صورت عدم توافق ، میلیون ها نفر “در معرض خطر” باشند. رود نیل ، طولانی ترین رودخانه جهان ، یک حلقه نجات است که آب و برق 10 کشور را که از آن عبور می کند تأمین می کند. انشعابات اصلی آن ، رود نیل سفید و آبی ، قبل از عبور از شمال در مصر ، برای عبور به مدیترانه ، در خارطوم پایتخت سودان ادغام می شوند.

پیش بینی می شود ساخت بزرگترین سیستم برق آبی آفریقا با هزینه ای در حدود 4.6 میلیارد دلار بیش از 6000 مگاوات برق تولید کند. در ماه ژانویه ، وزارت آب و انرژی اتیوپی اطمینان داده بود که با وجود تأخیرهای اخیر و مذاکرات پیش رو ، تولید سد در اواخر سال 2020 آغاز می شود و در سال 2022 به بهره برداری کامل می رسد. اعتقاد بر این است که این سد کاملاً عملیاتی است. این امر اتیوپی را به یکی از اصلی ترین تولید کنندگان انرژی در منطقه آفریقای شرقی تبدیل خواهد کرد.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ایتالیایی را که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، بخوانید

کیارا جنتیلی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *