[ad_1]

ایران از واکسن های ایالات متحده استفاده نخواهد کرد. دلایل متفاوت است ، هم به دلیل عدم اثربخشی و هم به دلیل ترس از استثمار سیاسی ، برعکس ، داروهای Covid-19 متفقین و خود تولید می شوند. این است توضیح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به RT گفت.

ظریف در مصاحبه ای که فردا پخش خواهد شد ، به اوکسانا بویکو ، مجری برنامه گفت که واکسن Sputnik V روسیه علیه ویروس کرونا در کشور “استفاده و تولید خواهد شد”. دیروز ، ایران به کشور دیگری تبدیل شد که واکسن روسی Sputnik V را ثبت کرده است.

“ما واکسن روسی را دریافت خواهیم کرد. ما واکسن چینی را دریافت خواهیم کرد و از نزدیک با همه آنها در تماس هستیم. ما واکسن هند را دریافت خواهیم کرد “، به یاد می آورد دیپلمات ارشد ایرانی ، که هم اکنون برای یک سفر رسمی به مسکو است.

وی افزود ، واکسن ایرانی یک آزمایش بالینی انسانی مرحله 1 را پشت سر گذاشته است ، در حالی که کشور قصد دارد آن را در کمپین ایمن سازی خود در ماه ژوئن وارد کند ،

در همین حال ، واکسن های آمریکایی Pfizer و Moderna که به گزینه مورد علاقه متحدان آمریکا در اروپا و سراسر جهان تبدیل شده اند ، توسط تهران رد شده است.

ظریف یادآوری کرد که چگونه همکاری با کشورهای غربی در زمینه بهداشت عمومی قبلاً بر تهران تأثیر گذاشته است. “بدانید که ما با یک کشور غربی دیگر تجربه بدی داریم که نمی خواهم به آن اشاره کنم. آنها خون را با ویروس به ایران فرستادند “و بسیاری از بیمارانی که نیاز به تزریق داشتند ، آلوده شدند.” اگرچه ظریف از نام بردن از این کشور امتناع ورزید ، اما احتمالاً منظور وی از خون آلوده به ویروس اچ آی وی از فرانسه در دهه های 1980 و 1990 بود. گفته می شود در آن زمان ، حدود 300 ایرانی در یک رسوایی بین المللی به لکه های خون آلوده شده اند.

نگرانی های مشابه اخیراً توسط رهبر معظم ایران علی خامنه ای ابراز شده است كه وی واردات واكسن ویروس كرونا در آمریكا و انگلیس را در اوایل این ماه ممنوع كرد و آنها را “غیرقابل اعتماد” خواند.

ظریف در گفتگو با RT شکایت کرد که این همه گیری می تواند عاملی برای انسجام بخشیدن به روابط بین الملل برای جهان باشد. اگرچه ایران با نزدیک به یک میلیون و 400 هزار مورد Covid-19 تأیید شده و بیش از 57 هزار و 500 مورد مرگ ، سخت ترین کشور در خاورمیانه است ، “ایالات متحده فشارهای خود را بر ایران کاهش نداده است. او به ما اجازه انجام معاملات مالی را نداد. “

سال گذشته ، تهران تلاش کرد برای پیوستن به برنامه جهانی توزیع واکسن COVAX سازمان بهداشت جهانی در سه مورد جداگانه پرداخت کند ، اما با تلاش های تحریم آمریكا همه تلاش ها خنثی شد.

از طرف دیگر ، تحریم های ایالات متحده در طول همه گیری به ایران “یک مزیت” می دهد ، زیرا این کشور را مجبور به توسعه صنعت دارویی خود می کند. داروهای اساسی ، کیت های آزمایش ویروس کرونا و ماسک های صورت که تهران به دلیل محدودیت دریافت نمی کند – ظریف تکرار کرد: “ما همه کارها را در ایران انجام دادیم”.

تحریم ها در واقع به ما کمک کرده اند که در مقابل خود بایستیم. ما خواهان همکاری با جهان هستیم ، اما نمی خواهیم به کسی وابسته باشیم.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.