[ad_1]

در سخت ترین دوره 20 ساله پوتین ، در میان آشفتگی داخلی ، مشکلات اقتصادی و انزوای بین المللی فزاینده ، روسیه کشوری را در دشمن سنتی سنتی خود ، آلمان پیدا می کند. صادقانه بگویم ، یک کشور کاملاً غیرمنتظره نیست ، اگر در نظر بگیریم که این کشور بر اساس یک هدف مشترک ساخته شده است ، حتی اگر ناشی از پیش شرط های مختلفی باشد ، یعنی مخالفت با هژمونی آمریکا در قاره اروپا.

من اعتراف می کنم که این بیانیه ممکن است کمی متناقض به نظر برسد ، با توجه به اینکه روسیه رقیب استراتژیک ایالات متحده است ، در حالی که آلمان سنگ بنای حوزه نفوذ آنها است ، اما با در نظر گرفتن سیاست خاص برلین ، متناقض به نظر می رسد ، که به طور فزاینده ای در تلاش برای تعیین نقش یک نهاد ژئوپلیتیک مستقل به شرق پیش بینی شده است. امضای قرارداد تجاری با چینی ها (CAI ، توافق جامع بین اتحادیه اروپا و چینکه جمعه گذشته رونمایی شد برخی از جزئیات) ، مورد حمایت جدی آنگلا مرکل ، س ageال قدیمی برای نهایی کردن پروژه Nord Stream 2 و افتتاحیه اخیر برای استفاده از واکسن Sputnik V این سه جهتی است که در حال حاضر جهت جدید در حال توسعه است استپولیتیک آلمانی ، قصد داشت حتی پس از پایان دوره ریاست دانشگاه بدون تغییر باقی بماند.

با توجه به پیامدهای گسترده اجرای آن ، در فرصتی دیگر در مورد CAI صحبت خواهیم کرد. در عوض ، من می خواهم به روابط روسیه و آلمان بپردازم ، اما از دیدگاه آمریکا شروع می کنم.

ما می توانیم تمام داستانهایی را که می خواهیم در مورد بازگشت به چند جانبه گرایی و دوران جدید همکاری و هماهنگی بین اروپا و ایالات متحده در زمان بایدن بیان کنیم. با این حال ، ما ممکن است نکته را از دست بدهیم. تلاش آلمان برای تثبیت خود به عنوان یک رهبر در قاره و به عنوان یک قطب مرجع خودمختار برای خاور میانه و خاور دور با منافع حیاتی واشنگتن در تضاد مستقیم است ، که به رنگ دولت فعلی بستگی ندارد ، به عنوان عوامل اساسی در ابرقدرت آن خط مشی. این واقعیت که ابتکارات در برلین در جهت یک محور فرضی با مسکو در حال حرکت است ، آتش را به آتش می افزاید و کابوس ژئوپلیتیکی را از برتری هر استراتژی آمریکایی در اروپا نشان می دهد. یکی از دلایل اصلی عدم عادی سازی روابط با روسیه در عملکرد ضدچینی (که یک مانور تقریباً واضح به نظر می رسد prima facie) دقیقاً در نگرانی ایالات متحده نهفته است که از این طریق روسیه احساس می کند که قادر است یک راهرو اروپایی را باز کند و به عنوان یک بازیگر اصلی در پویایی قاره وارد شود. در حقیقت ، ثبات در اروپا شرط اصلی آمریکایی ها است تا بتوانند در این لحظه مهم ، در جبهه دیگری ، یعنی هندو-اقیانوس آرام ، تمرکز کنند ، جایی که هدف اصلی دقیقاً مقابله با گسترش چین است. باید گفت که ایجاد یک محور فرضی روس-آلمان در حال حاضر یک چشم انداز نسبتاً دور است و از نظر ژئوپلیتیکی تقریباً غیرقابل تصور است: اول ، زیرا آلمان کاملاً آگاه است که دفاعش کاملاً به ایالات متحده بستگی دارد. دوم ، زیرا مرکل توانست تعادل راحتی ایجاد کند که قادر به تأمین نیازهای صنعت آلمان علاقه مند به بازارهای شرقی باشد بدون اینکه بیش از حد مدافع متحد را تحریک کند. با این حال ، این واقع گرایی فرصت طلبانه ، که جانشین سرانجام Laschet تنها آن را تأیید خواهد کرد ، به طور عینی با منافع آمریکا در تضاد است. و آمریکایی ها واکنش نشان دادند.

مورد Nord Stream 2 آن نمادین است. خط لوله گاز از گازپروم که از دریای بالتیک عبور می کند ارائه گرافیکی آنچه واشنگتن سعی دارد به هر قیمتی از آن اجتناب کند: روسیه ، بدون گذر از خیابان در مرکز اروپا کاشته شده و آلمان نیز همینطور مرکز انرژی وابسته به منابع روسیه است. خط اتصال دوم (خط اول برای چندین سال فعالیت می کند) ظرفیت تأمین آن را به 110 میلیارد متر مکعب در سال افزایش می دهد و سهم فعلی بازار مسکو را به 40 درصد افزایش می دهد. مفاهیم ژئوپلیتیکی بصری است. نه فقط Nord Stream 2 این بخش قابل توجهی از سود فعلی و مرکزیت اوکراین را به عنوان یک سرزمین ترانزیتی محروم می کند ، اما با توجه به بافر جدا کننده منطقه نفوذ آمریکا از روسیه ، لهستان و رومانی را به طور کامل قطع می کند. جاه طلبی های لهستان به عنوان یک بازیگر اصلی آینده در بازار انرژی قاره (پیمان ورشو با گازپروم) شناخته شده اند ، همانطور که مخالفت برلین با تنوع بخشیدن به انرژی توسط کشورهای شرقی که به سمت مدار آمریكا می روند تشویق و مدیریت می شود. یک ملاحظه دقیق اقتصادی به این منافع ژئوپلیتیکی اضافه می شود: ایالات متحده باید نه تنها از موقعیت استراتژیک بلکه از تولید ملی گاز طبیعی خود که مدام در حال رشد است و بیشتر معطوف به بازار اروپا است ، دفاع کند.

کار بر روی این خط لوله از دسامبر 2019 ، تاریخ اولین تحریم دولت ترامپ ، متوقف شده است. رئیس جمهور مستعفی در آخرین روز مسئولیت خود ، 20 ژانویه ، اقدامات جدیدی را علیه کشتی روسی امضا کرد موفق باشید که در بخشی از تأسیسات در آبهای آلمان کار می کرد. دومین گازپروم، فقط 150 کیلومتر برای تکمیل پروژه وجود دارد ، 6 درصد از کل ، حتی اگر برداشت اخیر پوشش بیمه از سوئیس باشد زوریخ و نروژی DNV GL (گواهینامه) به تأخیر اضافی نیاز دارد. انتظار می رفت دیمیتری پسکوف ، سخنگوی کرملین ، با وجود تحریم ها ، با تأکید بر اینکه اراده برلین در همان راستا پیش می رود ، با وجود تحریم ، برنامه های ساختمانی را ادامه می دهد. پرونده ناوالنی شکایات بیشتری را از طرف شرکای اروپایی مطرح کرده است (روز پنجشنبه پارلمان جامعه با اکثریت قاطع علیه این پیش نویس رأی داد) و در خود CDU ، جایی که خط دولت با مواضع شدید آتلانتیک (روتگن) روبرو است: برای غلبه در کشور. این سیاست را از طریق اقتصاد ایجاد می کند (و به لطف آن).

درست است که مرکل ، پس از جلسه استماع سنا از وزیر خارجه جدید آمریکا ، آنتونی بلینکن ، که موضع قاطع خود را در برابر Nord Stream 2، وی گفت که آماده گفتگو درباره شرایط توافق احتمالی با دولت جدید است. در عین حال ، وکلای دولت آلمان برای مدتی روی تعدادی از سازوکارهای حقوقی قادر به دور زدن تحریم هایی کار کرده اند که برلین آنها را مغایر با قوانین بین المللی می داند و دارای برون مرزی بودن است. و اظهارات همراه هیچ تردیدی در مورد اهداف واقعی صدراعظم تاکنون در پایان دوره ریاست وی باقی نمی گذارد: “اروپا مجبور است مسئولیت های بیشتری را به عهده بگیرد ، نه تنها نظامی بلکه دیپلماتیک. ما در آلمان آماده هستیم و اتحادیه اروپا نیز آماده است

به جای رفتن به ایالات متحده ، آخرین فشار آلمان برای ضدکووید. سه شنبه گذشته ، مرکل طی یک مکالمه تلفنی میل خود را برای ارزیابی تولید پوتین تأیید کرد Sputnik V در داخل اتحادیه اروپا ، پس از تصویب توسط آژانس دارویی اروپا (EMA) صدراعظم خدمات معتبر را به طرف دیگر پیشنهاد می دهد موسسه پل ارلیچ، دولت فدرال در زمینه تحقیقات زیست پزشکی ، به منظور استفاده از واکسن روسی در اروپا در اسرع وقت. باز هم ، این تصمیمی است که عمل گرایی با عواقب سیاسی روشن دیکته کرده است. از یک طرف ، همکاری نیاز متقابل را برآورده می کند: در حالی که دامنه ارائه دهندگان احتمالی واکسن را افزایش می دهد فایزر است استرازنهکا تأخیرهای تولید را اعلام کرده و همزمان کمبود تولید در روسیه را جبران کنید ، که در حال حاضر قادر به توزیع انبوه در خانه نیست. از طرف دیگر ، این تمایل آلمان برای حرکت مستقل ، حتی در چارچوب اتحادیه اروپا را تأیید می کند و به روس ها کمک های ارزشمندی در بهبود چهره خود و کانال نفوذ به بازار قاره می کند: Sputnik V آثار ، به امضای آنگلا مرکل.

تصادفی نیست که مدیر اجرایی صندوق سرمایه داری مستقل است صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) کیریل دیمیتریف بلافاصله در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که ” Sputnik V به زودی یکی از واکسن های پرکاربرد و مورد قبول در جهان خواهد بود: هفته آینده یک مجله معتبر “بررسی شده توسط همتا” اتحادیه اروپا نتایج فاز 3 را منتشر می کند و خوب بودن کار برای همه روشن خواهد شد. “زمان تصویب EMA خیلی چابک نیست ، اما راه مشخص است و در این مرحله بعید است آلمان از آخرین ابزار خود دست بکشد. “هیچ معمائی نیست که برلین نسبت به زمان سیستم تأمین متمرکز تحمل نمی کند و در تلاش است فشار خود را به EMA و نهادهای اتحادیه اروپا وارد کند تا در معرض این موضوع قرار نگیرند. پروژه اروپا به رهبری آلمان و نه برای مجارستان یا صربستان.

رویکرد طرفدار روسیه پیامی متناقض می فرستد و نشانه آشکاری از بی اعتمادی به اتحادیه و تأمین کنندگان مجاز است. پارگی نهایی در صورت فعال شدن روش فوری اتفاق می افتد ، که به کشورهای عضو اجازه می دهد تا زمان تصمیم نهایی EMA ، طبق مدل مجارستان ، مجوز مصرف کننده موقت اعطا کنند. اما در مورد Nord Stream 2، بعید است آلمان ادامه دهد ، و همچنان مانند طناب زنی که بین سواحل مخالف آویزان است به حرکت خود ادامه دهد. در مورد اروپا ، او می تواند به عنوان یک زن خانه دار خوب از پس هزینه های آن برآید. با واشنگتن ، بازی پیچیده تر می شود و برلین باید سعی کند از سقوط بدون تور به هر قیمتی جلوگیری کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *