[ad_1]

از مجارستان تا صربستان ، از مونته نگرو تا مقدونیه ، بخشی از اروپای شرقی وجود دارد که واکسن Covid تولید شده در چین و روسیه اکنون به طور گسترده در دسترس است یا در راه است. پس از افتتاح برلین – مشروط به تأیید احتمالی آژانس داروهای اروپایی – پروژه های صادراتی شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین در قاره اروپا بارزتر شده اند. اگر در مورد آلمان و 25 کشور دیگر – بوداپست اکنون این یک داستان جداگانه است – راه هنوز نامشخص است ، برای کشورهایی که مذاکرات الحاق را آغاز کرده اند و یا کاندیداهای عضویت در اتحادیه هستند ، مخالفت با پیشنهادات روس ها و چینی ها ، به ویژه در مواجهه با مشکلات اتحادیه اروپا در جمع آوری واکسن. Pfizer ، Moderna و AstraZeneca برای خودشان.

صربستان ، مونته نگرو ، مقدونیه شمالی و آلبانی به اتحاد بیشتر از اتحادیه اروپا امیدوارند. در پایان دسامبر ، کمیسیون اعلام کرده بود یک بسته 70 میلیون یورویی برای کمک به “تأمین مالی دسترسی شرکای بالکان غربی به واکسن Covid-19 خریداری شده از کشورهای عضو اتحادیه اروپا”. اما تلاش برای دستیابی به قراردادها و ملزومات روشن کرده است که اولویت های شرکت های دارویی در جاهای دیگر ، در آن کشورهایی که از ماه ها قبل امضا و تفاهم نامه امضا کرده اند ، کاهش خواهد یافت. این واقعیت که شما بخشی از برنامه Covax هستید – یک ابتکار WHO برای کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته با ارائه واکسن رایگان – بهتر از هیچ چیز است ، اما ضمانت کافی را ارائه نمی دهد: در واقع ، انتظار طولانی است و این برنامه فقط شامل موارد زیر خواهد بود: 20٪ از جمعیت هر کشور.

بنابراین ، موارد مرزی مانند صربستان در شبه جزیره بالکان – اولین کشور در قاره اروپا که واکسینه شده است ، عمدتا به لطف معرفی گسترده سینوفرم چینی – و موارد همسایه کوزوو ، بوسنی و هرزگوین ، مقدونیه شمالی و مونته نگرو – که در آن واکسیناسیون وجود دارد ، همزیستی می کنند. کمپین هنوز آغاز نشده است. کارمندان اسکوپیه و پودگوریسا – فایننشال تایمز را گزارش می دهد – هفته گذشته اعلام کرد که واکسن از روسیه و چین خریداری می کند.

از نظر این کشورها ، مثال بلگراد ، شبکه تبلیغاتی، از نظر عینی چشم انداز کمتر نامطمئن برای غلبه بر بحران همه گیری را ارائه می دهد. صربستان در اوایل سال جاری به سینوفرم چین روی آورد و اولین کشور اروپایی شد که حتی قبل از مجارستان ویکتور اوربان از دوزهای ساخته شده در چین استفاده می کرد.

بلگراد همچنین در میان اولین کشورهایی بود که در مورد Sputnik V. با مسکو توافق نامه ای منعقد کرد. نه تنها این: دوم به اخبار مراجعه کنید، دولت صربستان در حال گفتگو با مقامات روسی برای شروع تولید محلی اسپوتنیک است. تا به حال ، تحت الشعاع بیشتر محصولات چینی – Sinovac و Sinopharm – سرم روسیه اکنون توسط جامعه علمی “رایج” شده است. طبق یکی مطالعه در مجله بین المللی لانست منتشر شده است، واکسن در یک آزمایش بالینی پیشرفته 6/91٪ در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثر بود. محققان می گویند نتایج یک مطالعه فاز III به این معنی است که جهان سلاح م anotherثر دیگری برای مبارزه با بیماری همه گیر دارد ، که حداقل تا حدی تصمیم مسکو برای انتشار واکسن را قبل از انتشار اطلاعات نهایی توجیه می کند. طی چند هفته آینده ، EMA روند ارزیابی را تسریع می کند. به گزارش رویترز، صندوق دولتی روسیه RDIF انتظار دارد Sputnik در ماه فوریه مورد بررسی قرار گیرد.

الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان هفته گذشته با اشاره به تصمیم برای خرید قطعات چین و روسیه هنگام مذاكره در مورد قرارداد با تولیدكنندگان غربی ، گفت: “جهان به یك یخی مانند تایتانیك برخورد كرده است و ثروتمندان فقط خود و عزیزانشان را پس انداز می كنند.” “ما در حال غرق شدن با تایتانیک هستیم. این ممکن است قصد آنها نباشد ، اما برای آنها خیلی مهم نیست. “

به گفته برخی مقامات به نقل از FT ، افزایش استفاده از محصولات روسی و چینی می تواند به اعتماد اتحادیه اروپا در منطقه آسیب برساند. نماینده مقدونیه شمالی گفت: “می توان از موقعیت استفاده كرد و گفت كه در مواقع دشواری ، چین و روسیه در حال كمك هستند ، در حالی كه دولت های غربی در حال ناكامی هستند.”

با وجود ناامیدی از بروکسل و واشنگتن ، رئیس جمهور صربستان برای مدتی به موازات روند الحاق به اتحادیه اروپا ، روابط نزدیک با پکن و مسکو را حفظ کرده است. صربستان ، کشوری با 7 میلیون نفر جمعیت ، در حال حاضر بیش از یک میلیون دوز از پکن دریافت کرده است. ووچیچ روز شنبه اعلام کرد که یک میلیون نفر دیگر نیز قبل از آغاز ماه مارس خواهد رسید. این کشور همچنین توافق نامه هایی را برای Pfizer آمریکایی و Sputnik V روسی امضا کرده است (2 میلیون دوز سفارش داده شده است).

رویکرد بلگراد در میان سایر کشورهای منطقه که به طرح توزیع در بروکسل اعتماد کرده اند ، در حال گسترش است.

“در بالکان غربی ، امیدها برای همبستگی اتحادیه اروپا در طول بحران زیاد بود. بنابراین ناامیدی از کمبود کمک دریافت شده تا کنون بسیار زیاد و واضح بوده است. ” شورای اروپا در روابط خارجی. “اگرچه چندین کشور در منطقه موفق به دریافت دسته از تولیدکنندگان غربی شده اند ، اما انتظار بیشتری از خود اتحادیه اروپا دارند. آنها که تشنه تأخیر بودند ، تلاش خود را برای تهیه واکسن های خود دو برابر کردند و در جایی که می توانستند به تجارت پرداختند. رهبران منطقه آماده اند تا با شعارهای سیاسی و ملی گرایانه ، هر موفقیتی را بپوشانند. “

بوسنی و هرزگوین هنوز هم به شدت به همبستگی اتحادیه اروپا و کوواکس متکی است ، اما جای تعجب نیست که جمهوری سوپسکا به طور جداگانه در حال مذاکره و انتخاب واکسن های روسی و چینی است. مونته نگرو اعتماد زیادی به کوواکس داشت ، اما اخیراً استراتژی خود را تغییر داده و مستقیماً با تولیدکنندگان وارد مذاکرات فشرده شده است. در 19 ژانویه ، وزیر بهداشت توافق با تولید کننده چینی Sinopharm را اعلام کرد ، در حالی که مذاکرات با مسکو در جریان است.

آلبانی موفق شد با شروع واکسیناسیون از ژانویه ، یک شرط بندی نمادین از BioNTech-Pfizer به دست آورد. نخست وزیر ادی راما تأکید کرد که اولین دوز نیم میلیون واکسن هم برای آلبانیایی ها و هم برای کوزووها در نظر گرفته شده است. او و تیمش همچنین علناً اتحادیه اروپا را به ترک “تنها” بالکان متهم کردند. دیپلمات های روسی از فرصت استفاده کردند و با استفاده از توییتر برای تبلیغ Sputnik V پیشنهاد دادند ، اما راما این پیشنهاد را تحریک آمیز دانست و عذرخواهی کرد. در روزهای اخیر ، سرم روسیه نیز با توجه به علاقه آلمان افزایش یافته است. ینس اسپان ، وزیر بهداشت آلمان گفت: “اگر یک واکسن بدون توجه به کشوری که در آن تولید شده ایمن و موثر در نظر گرفته شود ، می تواند به مقابله با بیماری همه گیر کمک کند.” اگر Orban راه خود را طی کند ، EMA و توصیه های آن را نادیده بگیرد ، مرکل با عملگرایی خود او واقعاً فهمید مایل به قرار دادن هیچ مانع ایدئولوژیکی قبل از معرفی هر واکسنی که ایمن و موثر باشد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *