[ad_1]

در میان رهبران جهان که عزادار دونالد ترامپ هستند قطعاً محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.

این هفته ، Avril Haynes ، مدیر اطلاعات ملی دولت جدید بایدن ، طی مراسمی در سرمایه گذاری سنا اخباری را اعلام کرد که شاهزاده سعودی را نگران خواهد کرد. در حقیقت ، هاینز گفت که دولت یک یادداشت مخفی سیا در مورد قتل روزنامه نگار سعودی در اکتبر 2018 را طبقه بندی می کند. جمال هاشوگی. قتل وحشیانه در کنسولگری عربستان در استانبول باعث ایجاد بحرانی جدی شده است که هرگز به طور کامل حل نشده است.

ارزیابی سیا ، طبق برخی اطلاعاتی که در آن زمان به رسانه ها رسیده ، مسئولیت مستقیم شاهزاده را در مورد قتل روزنامه نگار ساکن در تبعید در ایالات متحده تأیید می کند. طبق گفته سیا ، دستور كشتن دشمن مستقیماً از جانب محمد بن سلمان صادر شده است. دوست خاشقجی خواستار انتشار این یادداشت شده بود و همین درخواست توسط کنگره مطرح شد ، اما ترامپ هرگز نخواست با ارائه “پوشاندن” به رهبر جوان سعودی ، این اجازه را تأیید کند.

دامنه عمومی
عواقب انتشار بسیار زیاد است ، زیرا اتهام وارث تاج و تخت علنی خواهد شد. تا پیش از این ، این ابهام به نفع شاهزاده بود و اکنون پس از یک دوره سرماخوردگی دوباره وارد زندگی بین المللی شد. ریاض برخی از زیردستان را به خاطر قتل روزنامه نگار محکوم کرد و امیدوار بود که این ماجرا به تدریج فراموش شود.

بایدن وابستگی خاصی به رهبران سعودی ندارد ، وی در طی مبارزات انتخاباتی چند سخنان چاپلوسانه به آنها داشت و اشاره به اینكه ایالات متحده فروش اسلحه به پادشاهی وهابی را كاهش خواهد داد.

سوزان رایس ، دستیار سابق باراک اوباما و اکنون عضو دولت بایدن ، حتی صریح تر بود: در سال 2018 ، از صفحات نیویورک تایمز ، او با اصطلاحات نامشخص درخواست کرده بود که محمد بن سلمان را از سمت وارث تاج و تخت محروم کند. و بنابراین یک پادشاه آینده سعودی.

همه اینها حاکی از آن است که روابط عربستان سعودی و دولت جدید تسهیل نمی شود و جای تعجب نیست.

در حقیقت ، ریاض به شدت با قصد بایدن برای احیای توافق هسته ای با ایران ، دشمن بزرگ سعودی ها در خلیج فارس مخالف است. این خصومت یکی از نقاط اصلی نزدیک شدن با دونالد ترامپ ، مردی بود که ایالات متحده را از این توافق خارج کرد.

دو هفته پس از پیروزی بایدن ، اجلاس هرگز توسط دولت سعودی تأیید نشد آنها در پادشاهی جمع شده بودند شاهزاده محمد بن سلمان ، نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو و وزیر خارجه دونالد ترامپ ، مایک پمپئو. ایران – و جو بایدن – از موضوعات مهم در دستور کار بودند.

آیا رئیس جمهور جدید قصد خود برای پاک کردن روابط ایالات متحده با عربستان سعودی را حفظ خواهد کرد ، کشوری که استدلال های لازم برای فشار آوردن به واشنگتن را ندارد. این ماجرا یکی از آزمایشاتی است که در انتظار دولت جدید است ، که نیت حسن نیت وی برای حقوق بشر خیلی زود به خطر می افتد.

(ترجمه شده توسط آندره اسپاراچینو)[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *