[ad_1]

ICAN: “تعداد انگشت شماری از ملت ها جهان را با این سلاح های وحشتناک به گروگان گرفته اند”

[22 Gennaio 2021]


امروز پیمان منع سلاح های هسته ای (TPNW) ، اولین پیمان خلع سلاح هسته ای چند جانبه در بیش از دو دهه به امضا رسیده است ، اما تاکنون قدرت های بزرگ هسته ای جهان: ایالات متحده ، انگلیس ، روسیه ، چین و فرانسه – این توافق نامه را امضا نکرده اند. اسرائیل ، هند ، چین و کره شمالی حتی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا نکرده اند (یا نادیده گرفته اند).

طبق TPNW ، احزاب تصویب کننده “تحت هیچ شرایطی نباید سلاح هسته ای یا سایر مواد منفجره هسته ای را تولید ، آزمایش ، ساخت ، تولید یا به طریقی دیگر به دست بیاورند ، نگهداری یا ذخیره کنند”.

این توافق نامه در ابتدا توسط 122 کشور در مجمع عمومی سال 2017 سازمان ملل تصویب شد ، اما این گروه های جامعه مدنی کمپین بین المللی لغو سلاح های هسته ای (ICAN) ، سازمان جایزه صلح نوبل 2017 بودند که دهه ها شور و اشتیاق مدیریت کرده است برای تأمین تعداد 50 کشور مورد نیاز برای تحقق آن.

بئاتریس فین ، مدیر اجرایی ICAN ، گفت: “سلاح های هسته ای همیشه غیراخلاقی بوده و اکنون غیرقانونی است. پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای یک پیروزی برای همه مردم است که با تلاش جامعه مدنی و جامعه جهانی به دست آمده است. تعداد انگشت شماری از ملت ها جهان را با این سلاح های نفرت انگیز به گروگان گرفتند. با این پیمان ، ما این زنجیره ها را می شکنیم و راهی جدید به جهانی عاری از سلاح هسته ای را دنبال می کنیم. “

فین در مراسمی که امروز به مناسبت لازم الاجرا شدن TPNW برگزار شد ، اظهار داشت: امروز ما بدون تهدید نهایی برای جنگ هسته ای در حال رسیدن به یک نقطه عطف مهم در راه رسیدن به جهانی صلح آمیز و ایمن هستیم. به دنبال بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی ، شهروندان در سراسر جهان نسبت به ممنوعیت دائمی سلاح های هسته ای درخواست و اعتراض کرده اند. این ممنوعیت – که مدتها تصور می شد ، مدتها بدنبال آن می گشت – اکنون سرانجام لازم الاجرا است. برای اولین بار ، بدترین سلاح های کشتار جمعی – سلاح های بسیار منزجر کننده ای که بقای بشریت را تهدید می کند – مشمول ممنوعیت های جهانی و جهانی است. برای اولین بار ، یک چارچوب حقوقی چند جانبه برای از بین بردن برنامه های تسلیحات هسته ای به روشی قابل تأیید و برگشت پذیر وجود دارد. برای اولین بار ، یک سیستم بین المللی برای کمک به قربانیان استفاده و آزمایش سلاح های هسته ای و پاکسازی محیط آلوده وجود دارد. این پیمان یک دستاورد مهم است و من می خواهم از همه کسانی که در ایجاد آن مشارکت داشتند تشکر کنم: فعالان و شهروندان علاقه مند. دیپلمات ها ، مقامات سازمان ملل و مقامات صلیب سرخ ؛ اما بیش از هر چیز ایباکوشا (بازماندگان هولوکاست هسته ای هیروشیما و ناگازاکی ، ویرایش شده) همه ما قدردان خود را مدیون بازماندگان جنگ هسته ای هستیم که بارها و بارها شجاعانه و با رنج به بیرون آمدند تا بشریت را از خود نجات دهند. برخی سعی خواهند کرد اهمیت تاریخی این لحظه را نادیده بگیرند: کسانی که بدنبال حفظ وضعیت موجود هستند و در برخورد با این ابزارهای کشتار جمعی احساس قدرت می کنند. یا کسانی که از تولید خود سود می برند. اما صدای آنها در میان یک گروه بزرگ حمایت از این قانون مهم جدید بین المللی ، کمی زمزمه است. به کشورهایی که قبلاً این پیمان را تصویب کرده اند: از رهبری ، شجاعت و دیدگاه شما سپاسگزارم. امروز شما تاریخ را ساختید ، و بنیان های یک فردای بهتر را بنا نهادید.

سپس مدیرعامل ICAN خطاب به کشورهای مطلوب ، که هنوز آن را تصویب نکرده اند ، گفت: “لطفا سریع اقدام کنید. هر تصویب جدید قوانین پیمان را تقویت کرده و آن را در دستیابی به اهداف خود م effectiveثر می کند. به کشورهایی که از سلاح های هسته ای متحدان خود (و از جمله ایتالیا ، ویرایش شده): متوقفش کن شما به حفاظت و استفاده بالقوه از سلاح های غیرقانونی کمک و تشویق می کنید. شما یک همکار آگاه در یک کار مشترک جنایی هستید که سیاره ما را تهدید می کند. برای کشورهای دارای سلاح هسته ای: سلاح های شما از قبل ممنوع شده است. همیشه شما در یک طرف اشتباه بین الملل ، یک طرف تاریخ و یک طرف اشتباه بشریت هستید. وقت آن است که بمب های وحشتناک خود را به سطل آشغال بیندازید. سارته این را جشن می گیرد و تعجب خواهید کرد که چرا مدتها قبل این کار را نکرده اید. ICAN به مبارزات خود ادامه می دهد تا زمانی که همه طرف ها به این پیمان بپیوندند و همه سلاح های هسته ای حذف شوند. “

همچنین ، طبق گفته دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش ، “TPNW همچنین نمایش قدرتمندی از حمایت از رویکردهای چند جانبه و خلع سلاح هسته ای است” ، پس از آن وی به کشورهایی که پیمان را تصویب کرده اند تبریک گفته و به نقش قوی جامعه مدنی در غیر مذاکره و لازم الاجرا شدن TPNW: “بازماندگان انفجارهای هسته ای و آزمایش های هسته ای شواهد دلخراشی را ارائه داده و نیروی اخلاقی پیمان هستند. لازم الاجرا شدن احترام به محافظت مداوم آنها است. من مشتاقانه منتظر راهنمایی پاسخ سازمان ملل متحد بر اساس پیمان ، از جمله مقدمات اولین نشست رسمی کشورهای شرکت کننده هستم.

گوترش در پایان اظهار داشت: سلاح های هسته ای خطرات فزاینده ای را تهدید می کند و جهان برای اطمینان از از بین بردن آنها و جلوگیری از عواقب فاجعه بار برای انسان و محیط زیست که استفاده از آنها می تواند به اقدامات فوری نیاز داشته باشد. از بین بردن سلاح های هسته ای همچنان یک اولویت اصلی خلع سلاح سازمان ملل است. من از همه کشورها می خواهم که برای تحقق این هدف برای ارتقا to امنیت مشترک و امنیت جمعی با هم همکاری کنند. “[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *