[ad_1]

منتشر شده در تاریخ 30 ژانویه 2021 در ساعت 21:14
چین هنگ کنگ بریتانیای کبیر

وزارت امور خارجه پکن و دولت منطقه ویژه اداری هنگ کنگ، در تاریخ 29 ژانویه ، گفت که از 31 ژانویه ، چین و هنگ کنگ دیگر اعتبار گذرنامه های ملی ملی انگلیس (BNO) صادر شده توسط دولت لندن را تشخیص نمی دهند ، که این تاریخ را برای قوانین جدید تعیین کرده است که دارندگان این سند را به دارندگان اجازه می دهد برای اخذ اقامت انگلستان و تابعیت. روز بعد ، وزیر دادگستری هنگ کنگ ، ترزا چنگ به لندن یادآوری کرد که دیگر هیچ چیز وجود ندارد درست از شهر

سخنگوی وزارت امور خارجه پکن ، ژائو لیجیانگ گفت که گذرنامه های BNO به عنوان مدارک معتبر برای اثبات هویت یا مسافرت شناخته نمی شوند و چین حق دارد اقدامات اضافی را در این زمینه انجام دهد. ژائو گفت که با تنظیم یک روش “فردی” برای اخذ اقامت انگلستان و تابعیت انگلیس برای شهروندان هنگ کنگی که دارای گذرنامه BNO هستند ، لندن مواضع چین را در این مورد در نظر نخواهد گرفت ، وعده ها را نقض خواهد کرد و نادیده می گیرد که هنگ کنگ به مدت 24 سال به چین بازگشت.

سخنگوی دولت هنگ کنگ سپس اضافه کرد که با بیانیه مشترک چین و انگلیس در 19 دسامبر 1964 ، لندن متعهد شد که به دارندگان گذرنامه Hong Kong BNO حق اقامت در انگلستان را تضمین نکند ، اما با تغییر در از 31 ژانویه آینده این تعهد انجام نخواهد شد. بنابراین ، از این تاریخ ، گذرنامه های BNO نمی توانند برای ورود یا خروج از هنگ کنگ استفاده شوند ، توسط مقامات محلی به عنوان اسناد هویتی شناخته نمی شوند و برای سوار شدن به پروازهای جزیره استفاده نمی شوند.

گذرنامه BNO نوعی تابعیت است که توسط پادشاهی متحده به ساکنان هنگ کنگ اعطا می شود که قبل از واگذاری جزیره توسط انگلستان به چین در 1 ژوئیه 1997 برای آن ثبت نام کرده اند. اگرچه این عنوان شامل تابعیت انگلیس نیست و اجازه نمی دهد به صاحبان آن برای زندگی و کار در انگلستان ، اما از طرف دفاتر لندن در سراسر جهان به آنها کمک کنسولی داد.

با این حال ، در تاریخ 31 ژانویه ، لندن تصمیم گرفت پذیرش درخواست های دارندگان گذرنامه BNO را شروع کند تا به آنها و خانواده هایشان اجازه زندگی و کار در انگلستان را بدهد و در نهایت درخواست تابعیت انگلیس را بدهد. مطابق با واشنگتن پست، انتقال به لندن می تواند منجر به جابجایی گسترده شود ، زیرا از کل 5/7 میلیون نفر بین 4 تا 5 میلیون شهروند هنگ کنگی وجود دارد که می توانند چنین برنامه ای را انجام دهند.

تصمیم دولت انگلیس پس از آن اعلام شد که دولت پکن قانون امنیت ملی را به طور رسمی در هنگ کنگ وضع کرد “قانون منطقه ویژه اداری هنگ کنگ جمهوری خلق چین برای حمایت از امنیت ملی”. با او sجدایی و جنبش های براندازی ، مداخلات خارجی و اقدامات تروریستی در این جزیره ممنوع است ، و این اقدامات جنایی را مجازات حبس ابد می کند. علاوه بر این ، کمیسیون امنیت ملی تشکیل شده است تا در جزیره به کار نیروهای پلیس متولی دولت مرکزی پکن بپردازد.

از نظر بسیاری ، این قانون به استقلال و آزادی های هنگ کنگ آسیب می رساند ، و عمداً مبهم مانده و فضای کافی برای پرونده ها باقی می گذارد. از طرف دیگر ، برای پکن و دولت هنگ کنگ ، یک قانون امنیت ملی برای حفظ ثبات هنگ کنگ و جلوگیری از خشونت های اعتراض آمیز در سال 2019 مورد نیاز است.

انگلستان ، که با تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ مخالف بود ، تحت چندین شرایط مندرج در اعلامیه مشترک چین و چین ، در اول ژوئیه 1997 ، حاکمیت جزیره را که از سال 1842 کنترل شده بود ، به چین واگذار کرد. انگلیسی ، در 19 دسامبر 1984 امضا شد و به عنوان پیمان نامه سازمان ملل ثبت شد. براساس این سند ، روابط هنگ کنگ با دولت مرکزی با الگوی “یک دولت ، دو سیستم” اداره می شود که هدف آن تضمین درجه ای از استقلال برای این جزیره است ، که طی سالهای متمادی در زمینه اقتصادی ، انگلیسی و سرمایه داری شکل گرفته است. مدل سیاسی و اجتماعی. از مدل سوسیالیسم با ویژگی های چینی پذیرفته شده توسط پکن. این اصل و روش حکمرانی باید تا سال 2047 به قوت خود باقی باشد ، اما قانون امنیت ملی برای بسیاری از آنها این قانون را خواهد داشت.

روزنامه امنیت بین الملل را بخوانید ، روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص یافته است

کامیلا کانستری، مترجم چینی و انگلیسی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *