[ad_1]

کنت مکنزی ، مدیر اجرایی CENTCOM به دنبال کسب اعتبار و قدرت در ارتش ، از مجموعه ای از دیوان سالاری و روابط عمومی برای هدایت آخرین قسمت تنش ها میان ایالات متحده و ایران استفاده کرد. در دو ماه اخیر دولت ترامپ ، یک سری اقدامات نظامی تحریک آمیز آمریکا در خاورمیانه ، ترس از جنگ با ایران را افزایش داده است. جو بحران نتیجه تهدید تهران نیست ، بلکه نتیجه یک کارزاری توسط رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) ، ژنرال کنت اف مکنزی جونیور ، برای پیشبرد منافع خود است. .

مكنزي در تلاش براي به دست آوردن اعتبار و قدرت در ارتش و تاثيرگذاري بر روند تصميم گيري كه اين امر را تضمين كرد ، براي جمع آوري منابع نظامي تلاش كرد. عطش ژنرال برای نفوذ عامل مهمی در آخرین قسمت تنش های ایران و آمریکا بود. مکنزی برای بهبود برنامه خودخواهانه خود ، یک سری حساب شده از اقدامات سیاسی-بوروکراتیک همراه با روابط عمومی در رسانه ها را انجام داد.

به گزارش خبرنگار مارک پری ، الف یک ژنرال چهار ستاره که پیش از این به عنوان مدیر ستاد مشترک پنتاگون فعالیت می کرد ، مکنزی چابک ترین فرمانده سیاسی است که تاکنون فرماندهی آمریکا در خاورمیانه را بر عهده داشته است. او همچنین نشان داد که در توطئه های محافظت از منافع خود بسیار جسور است.

تقریباً بلافاصله پس از تصرف CENTCOM در مارس 2019 ، مکنزی کارزار سیاسی خود را آغاز کرد. ج نیروهای اضافی لازم مکنزی برای مهار یک تهدید به ظاهر فوری ایرانی ، اعزام یک گروه حمله ناو هواپیمابر و یک گروه ویژه بمب افکن به خاورمیانه را فعال کرد. یک ماه بعد گرفت به خبرنگاران گفت وی معتقد است که این توافق “یک اثر تثبیت کننده بسیار خوب است” و مذاکرات برای حضور گسترده و طولانی مدت ارتش آمریکا در جریان است.

در نتیجه مانورهای خود ، مکنزی موفق شد 10000 تا 15000 سرباز دیگر را بدست آورد و مجموع پادشاهی خود را به بیش از 90،000 سلطنت خود برساند. رشد سریع داراییهای تحت فرماندهی او در جلسه سنا در مارس 2020

برای بقیه سال 2020 ، برخی از این نیروها به آسیای شرقی یا اروپا منتقل شده اند ، مطابق با اولویت جدید پنتاگون برای ” رقابت بین قدرتهای بزرگ عزم مکنزی برای مقابله با اتلاف منابع نظامی عاملی تعیین کننده در تولید مصنوعی بحران اخیر ایران بود.

مکنزی برای حفظ هزاران سرباز آمریکایی در عراق ، ظاهراً برای جنگ با داعش ، اما اساساً بیشتر برای حفظ حضور نظامی طولانی مدت در این کشور ، می جنگد. اما حضور نظامی آمریكا در عراق به شدت غیر محبوب است. در ژانویه سال 2020 ، پس از آن اقدام به ترور از ایالات متحده توسط سرلشکر ایرانی کاظم سلیمانی ، نماینده عراق عراقی قطعنامه ای را تصویب کرد که خواستار خروج همه نیروهای آمریکایی از این کشور است.

در همین حال ، شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران حملات خود را به نیروهای آمریکایی افزایش داده اند ، این حمله با حمله موشکی بزرگ علیه نیروهای ائتلاف در اردوگاه تاجیکستان در مارس 2020 آغاز شد که منجر به کشته شدن دو نظامی آمریکایی شد. مکنزی از حمله به کمپ تاجی استفاده کرد تا برخی از نیروهای خود را از دست بدهد ، درخواست با موفقیت که گروه اعتصاب دوم حامل در منطقه باقی ماند. مکنزی درخواست نیروهای اضافی کرد ، طبق وال استریت ژورنال ، اگر شبه نظامیان عراقی به حمله به نیروهای آمریکایی ادامه دهند “به تهران علامت گذاری شده است که پاسخگو خواهد بود”.

اما این ترفند به سرعت ناکام ماند: حملات شبه نظامیان عراقی به پایگاه های تحت اشغال آمریکا افزایش یافت. 28 مارس تا آگوست 2020 . بنابراین مکنزی مجبور شد شروع به عقب نشینی از پایگاه های عراق کند و آنها را به نیروهای عراقی تحویل دهد. مکنزی نیز در ماه سپتامبر آن را دارد پذیرفته ضمن اعلام کاهش برنامه ریزی شده نیروهای آمریکایی در عراق از 5200 به 3000 ، حملات شبه نظامیان یکی از دلایل اصلی عقب نشینی بود.

به دنبال تصمیم ترامپ در اواسط ماه نوامبر برای کاهش تعداد نیروها در افغانستان و عراق به 2500 نفر ، مکنزی و متحدانش در واشنگتن با ترویج این ایده که ایران می تواند حملات را برنامه ریزی کند ، توهم بحران با ایران را ایجاد کردند. نیروهای آمریکایی.

نیویورک تایمز گزارش داد 16 نوامبر که مقامات “به ویژه از سه سالگرد حمله آمریکا که منجر به کشته شدن سلیمانی شد ، آزرده خاطر شدند …”. و مقاله ای از واشنگتن پست روز بعد ، وی به نقل از “اشخاصی که با این موضوع آشنا بودند” گفتند که اطلاعات ایالات متحده اخیراً “تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروهای آمریکایی در منطقه را مشاهده کرده است”.

سپس حرکتی جدی تر انجام شد: در 21 نوامبر ، دو بمب افکن B-52 Stratofortress مستقیماً از ایالات متحده به خلیج فارس پرواز کردند.

پرواز در ساعت اعلام شد اعلام به سخنگوی فرماندهی مرکزی مكنزی ، كه توجیه خاصی ارائه نداد. وی گفت: ترور سلیمانی در ژانویه 2020 آخرین استقرار پروازهای دوربرد B-52 در خلیج فارس را تسریع کرد و این تصور را ایجاد کرد که پروازهای جدید به یک بحران نظامی بالقوه مرتبط است. در حقیقت ، بمب افکن ها بدون توقف از پایگاه خود در آمریکا به خلیج فارس و بازگشت یک سفر دو طرفه انجام دادند.

در 7 دسامبر ، مکنزی از طریق روابط عمومی به حالت حمله بازگشت و با گروه کوچکی از خبرنگاران که فقط مجاز به شناسایی وی به عنوان “یک مقام ارشد ارتش ایالات متحده بودند که منطقه را می شناخت” صحبت کرد. همانطور که گزارش شده است آسوشیتدپرس است اخبار NBC ، گفت که خطر اشتباهات در ایران “به دلیل عقب نشینی نیروهای آمریکایی از منطقه ، انتقال رئیس جمهور آمریکا ، بیماری همه گیر COVID و سالگرد ترور سلیمانی” “هم اکنون بیشتر است”. وی همچنین تأکید کرد که رهبران نظامی تصور کرده اند گروه تحت هدایت نیمیتز “برای مدتی” در منطقه بماند و ممکن است به یک اسکادران اضافی جنگنده نیز نیاز باشد.

سه روز بعد ، اسکادران B-52 دیگری از ایالات متحده به خلیج فارس پرواز کرد ، سرکشی پرواز در نزدیکی حریم هوایی ایران قبل از بازگشت به پایگاه خود سپس ، در 21 دسامبر ، نیروی دریایی ایالات متحده اعلام علنی کرد که زیردریایی موشکی هدایت شونده یو اس اس جورجیا به همراه دو کروزر موشکی هدایت شونده به تازگی از تنگه هرمز عبور کرده و وارد خلیج فارس شده بودند. این اعلامیه بسیار غیرمعمول بود: نیروی دریایی ارتش معمولاً در مورد حرکت کشتی های خود سکوت می کند و به طور علنی گفته می شود که زیردریایی جورجیا می تواند حداکثر 154 موشک کروز توماهاوک را حمل کند.

که در مصاحبه با ABC News در 22 دسامبر ، از مکنزی در مورد خطر حمله ایران به ایالات متحده و متحدانش در منطقه سال شد. وی گفت: “من معتقدم که ما در یک دوره پر خطر هستیم.” اگرچه او همچنین اظهار داشت که ایران خواهان جنگ با ایالات متحده نیست.

سومین پرواز B-52 در تاریخ 30 دسامبر به خلیج فارس ارسال شد. این بار CENTCOM دارد مستقیماً از مکنزی نقل قول می کند : قصد او “این بود که روشن کند که ما آماده و قادر به پاسخگویی به هرگونه تجاوزی که متوجه آمریکایی ها یا منافع ما شود ، هستیم. “

متعاقباً ، یک “افسر ارشد نظامی” آسوشیتدپرس گفت که اطلاعات آمریكا ادعا می كند “نشانه هایی از سلاح های پیشرفته ایرانی كه اخیراً به عراق سرازیر شده است و رهبران شبه نظامیان شیعه در عراق ممكن است با افسران نیروهای قدس ایران ملاقات داشته باشند. گفته می شود که این طرح برای حملات موشکی احتمالی علیه منافع آمریکا در عراق ، در رابطه با یک سالگرد ترور سلیمانی ، پیشنهاد می شود. CNN ادعاهای پنتاگون را تکرار کرد ، اختلافات اینکه ایران موشکهای بالستیک کوتاه برد را به عراق منتقل کرده و شبه نظامیان عراقی در حال برنامه ریزی برای “حملات پیچیده” هستند.

اما یک “مقام ارشد دفاعی” که مستقیماً در بحث در مورد این موضوعات نقش داشت ، به CNN اصرار داشت که افسران توزیع کننده گزارش ها عمداً در مورد خطر حمله اغراق می کنند. تاریخچه CNN به وضوح نشان می دهد که تصمیم وزیر دفاع کریستوفر میلر مبنی بر بازگرداندن گروه نیمیتز به خانه در تاریخ 30 دسامبر مبتنی بر این عقیده است که مکنزی و متحدانش حمله احتمالی مورد حمایت ایران را برای کمک به منافع آنها انجام می دهند. تیم

نه آسوشیتدپرس و نه سی.ان.ان برای خوانندگان توضیح ندادند که موشکهای اضافی میان برد ایرانی اقدامات احتیاطی لازم برای تقویت قدرت بازدارندگی با توجه به مجموعه ای از تظاهرات تحریک آمیز نیروهای آمریکایی ، از جمله B-52 و ناوهای موشکی است. آنها همچنین به اظهارات صریح ایران مبنی بر اینكه انتقام ترور سلیمانی متوجه سربازان آمریكایی نبوده ، بلكه مقامات مسئول ترور وی بوده اند.

در پایان ، میلر مجبور شد تصمیم خود را تغییر دهد و نیمیتز را در خاورمیانه نگه دارد – یک پیروزی قابل توجه برای مکنزی. و اگرچه سالگرد ترور سلیمانی در آمریکا بدون هیچ حادثه ای رخ داد و رفت ، اما پرواز جدید B-52 در 7 ژانویه انجام شد ، نمایشی جسورانه از پیروزی بوروکراتیک مکنزی بر میلر.

نزاع سیاسی-بوروکراتیک قدرت در هفته های آخر دولت ترامپ نشان می دهد که قدرت و منافع مکنزی احتمالاً تأثیر عمده ای در سیاست ایران دولت بایدن خواهد داشت.

مکنزی که هنوز در برابر جابجایی منابع نظامی از خاورمیانه مقاومت می کند ، دلیل خوبی برای مخالفت و خنثی کردن هرگونه تلاش برای کاهش تنش با تهران خواهد داشت. برای رسیدن به اهدافش ، یعنی. ارتباطات او با خدمات نظامی و رسانه ها از مفیدترین سلاح ها در زرادخانه آن خواهند بود.

چگونه رئیس CentCOM مكنزی برای افزایش قدرت خود بحران ایران را ایجاد كرد

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *