در حالی که من در ژنو بودم مصاحبه کمیته قانون اساسی سوریه تحت حمایت سازمان ملل متحد برای یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ تقریبا ده ساله در سوریه ، ادلب وضعیت به طور فزاینده ای متشنج می شود. منطقه شمال غربی سالها تحت کنترل حیات تحریر الشام (HTS) بوده است ، اما شبه نظامیان جهادی طرفدار ترکیه به طور فزاینده ای باید با گروههای مخالف در تلاش برای گرفتن قسمتهایی از این محوطه

در واقع ، در ماه های اخیر ، حملات علیه مواضع ترکیه یا گشت های ترکی-روسی پس از توافق در مارس 2020 بین مسکو و آنکارا برای کنترل منطقه شمال غربی در مجاورت ادلب موجود است. مدتی است که HTS متعهد شده است که در عملیات گشت دخالت نکند و با توجه به روابطش با آنکارا – حداقل در حال حاضر – علاقه ای به حمله به نیروهای ترکیه ندارد. در واقع ، این حملات توسط گروههای دیگری انجام شد ، كه بعداً مسئولیت را به عهده گرفتند ، بنابراین برای خود HTS كه مسئول كنترل شبه نظامیان مخالف است ، مشكلاتی ایجاد كرد.

هنوز این توافق حاصل شده بین تحریر الشام و ترکیه است که ریشه تنش های شدید در منطقه است. تعداد بیشتری از جنگجویان بدون تقسیم مواضع و ترجیح خود از شبه نظامیان طرفدار ترکیه جدا شدند ایجاد گروههای مسلح جدید برای مبارزه با هر نیروی خارجی ، از جمله ترکیه. در میان این تشکیلات جدید ، چهار نفر بیش از دیگران نشان داده اند که آماده به چالش کشیدن قهرمانی HTS در این منطقه هستند: هوراس الدین ، ​​تیپ خاتب الشیشانی ، گروهان انصار ابوبکر الصدیق و گروه عبدالله بن اونایس . همه تشکیلات کم و بیش نزدیک هستند القاعده و به مبارزه با “کافران” ترک اختصاص داده شده است.

حملات علیه ترکیه

اولین حملات به نیروهای ترک به ژوئیه سال 2020 برمی گردد ، زمانی که تیپ خاتب الشیشانی هنگام گشت زنی در M4 در سه مورد جداگانه به وسایل نقلیه ترک برخورد کرد. عملیات اسکادران از ماه اوت آغاز شد انصار ابوبکر الصدیق: این گروه در اواسط ژانویه 2021 به پست ترکیه در جسر الشغو و دومین حمله در نزدیکی حلب حمله كردند. همچنین در ژانویه ، چندین حمله علیه ایست های بازرسی اداره شده توسط HTS ، كه مسئولیت آنها توسط گروه عبدالله بن اونایس گرفته شده بود ، ثبت شد.

بنابراین ، عملیات شبه نظامیان نه تنها علیه سربازان ترکیه در مجاورت ادلب ، بلکه همچنین علیه شبه نظامیان تحریر الشام است که وابستگی آنها به ترکیه به عنوان شاهدی برای خیانت از گروههای مسلح دیگر. در چندین مورد ، شبه نظامیان دشمن جنگنده های HTS را “مرتد” توصیف کردند و بدین ترتیب اقتدار آنها در این منطقه را زیر سال بردند. عدم وضوح در مورد منشا و وابستگی شبه نظامیان به چالش کشیدن اقتدار HTS شک و تردیدهایی را ایجاد می کند. به گفته برخی تحلیلگران ، این عامل پشت این تشکیلات استداعش، قادر به استفاده از نمادهای خاص خود در منطقه ای نیست که دیگر محبوبیتی ندارد.

در همین حال ، افزایش بی ثباتی در این محوطه در مسکو و دمشق نقش دارد. روسیه و رئیس جمهور بشار اسد آنها می خواهند کنترل کل منطقه را بدست آورند تا بتوانند مقدار خاک سوریه را تحت کنترل دولت افزایش دهند ، اما توافق نامه ماه مارس حرکت آنها را به شدت محدود می کند. با این حال ، اگر وضعیت زمین همچنان رو به زوال باشد ، روسیه و اسد دلیلی برای دخالت شدیدتر در منطقه و درخواست از ترکیه برای تجدید نظر در آتش بس فعال نظری در اطراف ادلب خواهد داشت.

ماه ها بحث درباره آینده منطقه و حضور این کشور وجود دارد بوقلمون. اخیراً ، نیروهای ترکیه هستند رها شده چندین پاسگاه که به نیروهای دولتی روسیه اجازه می دهد وارد زمین شوند ، اما به نظر نمی رسد ترکیه بخواهد در M4 عقب نشینی کند. کنترل بزرگراه متصل به شرق و غرب سوریه و محدودیت منطقه ادلب برای دست کشیدن بسیار مهم است. نه بدون داشتن چیزی به همان اندازه مهم در عوض.

کریسمس صلح برای مسیحیان رنج دیده

اکنون اهداء کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *