[ad_1]

عکس Brexitچهار سال و نیم پس از آنکه رای دهندگان انگلیس ، با کمی بیشتر از اکثریت محدود ، خروج از اتحادیه اروپا را انتخاب کردند ، دو طرف به توافق رسیدند. یکی از فوری ترین اثرات ایجاد اصطکاک تجاری جدید به دلیل ورود کنترل های مرزی و اظهارات گمرکی است که از 1 ژانویه آغاز شد. هزینه این موانع سالانه حدود 7 میلیارد پوند (9.4 میلیارد دلار) برای شرکت های انگلیسی خواهد بود. در کوتاه مدت ، انگلستان ممکن است برای جلوگیری از ازدحام و ایجاد ترافیک در گذرگاه های مرزی اصلی تلاش کند تا زمانی که بسیاری از شرکت ها برای دیوان سالاری بیشتر آماده شوند. بر اساس برآوردها دولت انگلستان اتحادیه اروپا نیز به ویژه در کشورهایی که روابط تجاری عمیقی با انگلیس دارند ، با یک بحران اقتصادی روبرو است. ایرلند ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، اسپانیا ، هلند و دانمارک احتمالاً تأثیر منفی بر تجارت آنها با انگلیس خواهد داشت.

توافق نامه تجارت آزاد یکی از بزرگترین قراردادهایی است که اتحادیه اروپا با یک شریک تجاری مهم امضا کرده است. این امر از اعمال تعرفه ها و سهمیه ها بر روی کلیه کالاها جلوگیری می کند و هدف آن محدود کردن بار رعایت مقررات در برخی از بخشهای اصلی مانند صنایع شیمیایی است.

با این حال ، انگلیس به طور کلی با مقررات قابل توجهی بالاتر روبرو خواهد شد. این کالاها مشمول قانون مبدا خواهند بود ، که باید مشخص کند مواد اولیه از کشور دیگری تا چه اندازه می تواند در محصولات صادر شده انگلیس به اتحادیه اروپا گنجانده شود. این امر به ویژه برای بخش خودرو و مواد غذایی و آشامیدنی مهم خواهد بود.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند منجر به تغییر ساختار و توازن درازمدت اقتصاد انگلیس شود ، با اتکا کمتر به بخش مالی ، مسکن و هزینه های مصرف کننده. دولت مشتاق است که برنامه “سطح بندی” خود را با توسعه یک منطقه صنعتی در شمال کشور آغاز کند. این ، همراه با سرمایه گذاری های جدید در زمینه فناوری ، تحقیقات دارویی و بازیابی محیط زیست ، می تواند به جبران تأثیر Brexit کمک کند. با این حال ، وضعیت رو به وخامت مالی دولت می تواند توانایی آن را در حفظ این تعادل به خطر بیندازد. انگلیس در حال حاضر به دلیل همه گیری ویروس کرونا با کسری بودجه زیادی دست و پنجه نرم می کند و به دلیل سازگاری با روابط تجاری جدید با اتحادیه اروپا ، اقتصاد به حمایت بیشتری نیاز دارد. نسبت اقتصاد بدهی به تولید ناخالص داخلی ممکن است طی 5-10 سال آینده به طور ناگهانی افزایش یابد ، زیرا اقتصاد به نرخ های پایین تر رشد می کند.

انتظار می رود این معامله در کوتاه مدت برای سهام استرلینگ انگلیس و در معرض ملی مثبت باشد ، ضمن آنکه فشار رو به بالا بر بازده اوراق قرضه فشار می آورد. با این حال ، در دراز مدت ، رشد اقتصادی کندتر و تعادل احتمالی ممکن است بر سهام انگلیس تأثیر بگذارد. اگرچه بسیاری از بزرگترین شرکتهای دولتی انگلیس شرکتهای چند ملیتی هستند که در معرض اقتصاد ملی محدود هستند ، شرکتهایی که سهم بیشتری از درآمد خود را در انگلیس دریافت می کنند ، مانند توزیع کنندگان ، بانکها ، خانه سازان و شرکت های آب و برق و آنها با بازارهای صادراتی قابل توجه اتحادیه اروپا بیشتر در معرض خواهد بود

در سطح بخشی ، کشاورزی و بخش خودرو بدون معامله از آسیب پذیرترین موارد در سناریوی Brexit خواهند بود. حدود سه چهارم واردات محصولات کشاورزی انگلیس از اتحادیه اروپا است. در نتیجه ، تعرفه های جدید شوک جدی به قیمت مواد غذایی در انگلیس ایجاد می کند ، دولت با توجه به مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا ، دولت می خواست جلوی آن را بگیرد. انتظار می رود حتی در این معامله ، درصد معینی از تورم به دلیل گواهینامه های بهداشتی و سایر هزینه های حاشیه ای که بر واردات مواد غذایی و همچنین مواد اولیه کشاورزی مانند خوراک دام تأثیر می گذارد ، بر قیمت مواد غذایی تأثیر بگذارد. این می تواند به سود خرده فروشان مواد غذایی باشد که با قیمت های کمتری به فروش می رسند ، زیرا مصرف کنندگان حساس به قیمت سعی می کنند هزینه های مواد غذایی خود را محدود کنند.

در صنعت خودروسازی ، انگلیس مرکز اصلی مونتاژ نیسان ، هوندا و BMW است که اتومبیل های تمام شده را در بازار اروپا می فروشند. در سال 2019 ، انگلستان 51٪ از صادرات وسایل نقلیه خود را به اتحادیه اروپا تشکیل می دهد ، در حالی که اتحادیه اروپا 81٪ از وسایل نقلیه وارد شده از انگلستان را تشکیل می دهد. Brexit بدون معامله فشار قابل توجهی بر این زنجیره های تأمین وارد می کند ، که می تواند برخی از شرکت ها را به انتقال مکان گیاهان در انگلیس به اتحادیه اروپا سوق دهد. اگرچه در این توافق نامه از این سناریو جلوگیری شده است ، اما تولیدکنندگان خودرو برای حفظ دسترسی بدون عوارض به بازار اتحادیه اروپا مجبور به رعایت الزامات مبدا هستند.

انگلیس و اتحادیه اروپا در مورد موضوعاتی که توافق نامه حل نکرده است و همچنین اختلافات احتمالی درگیر خواهند بود. تجربه سایر کشورهای ثالث مانند نروژ و سوئیس نشان می دهد که روابط با اتحادیه اروپا ممکن است دشوار باقی بماند. در حقیقت ، این توافق نامه بیش از 30 کمیته دو جانبه جدید برای مدیریت روابط انگلیس و اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. دولت های آینده انگلیس همچنان با این س faceال روبرو خواهند شد که روابط کشور با اتحادیه اروپا طی دهه ها چرخیده است: ما در ازای دسترسی به بازار واحد اروپا ، از کدام حق حاکمیت می خواهیم دست بکشیم؟ این موضوعی است که با آخرین توافق حل نشده باقی مانده است. در هر صورت ، ما باید برای مقابله با عدم اطمینان در مورد Brexit و روابط دشوار انگلیس و اتحادیه اروپا در سالهای آینده آماده شویم.

رابرت لیند ، اقتصاددان سرمایه گروه

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *