[ad_1]

منتشر شده در 25 ژانویه 2021 در 10:46 ب.ظ.
عربستان سعودی یمن

در حالی که ایالات متحده محکوم کرد حمله به ریاض که گفته می شود توسط شورشیان شیعه حوثی انجام شده است ، شورای انتقالی جنوب (STC) از ائتلاف سعودی خواسته است مسئولیت خود را به عهده بگیرد.

اپیزودی که واشنگتن به آن اشاره کرد اتفاق افتاد 23 ژانویه، روزی که عربستان سعودی اعلام کرد خنثی کردن حمله ای را که احتمالاً توسط موشک یا هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده بود ، به پایتخت خود ، ریاض ، انجام داده است. شبه نظامیان شورشی حوثی در مورد این حادثه توضیحی ندادند ، اما اعتقاد بر این است که با توجه به حملات مختلف در سال های اخیر علیه اهداف سعودی برای تلافی مداخله پادشاهی در درگیری های یمن و “محاصره مداوم” علیه ” جمعیت یمنی.

در همین زمینه ، وزارت امور خارجه ایالات متحده در 24 ژانویه بیانیه ای را به شدت محكوم كرد ، روز گذشته خنثی شد و تأكید كرد كه واشنگتن از ریاض در مقابله با حملات دیگر حمایت خواهد كرد. به گفته وزارت بازرگانی آمریکا ، که همچنین اعلام کرد متعهد به جمع آوری اطلاعات بیشتر است ، حمله 23 ژانویه غیرنظامیان بین المللی را هدف قرار داد و تلاش های تاکنون برای ایجاد صلح و ثبات در یمن را تضعیف کرد. در این زمینه ، ایالات متحده گفت كه در تلاش است تا از طریق دیپلماسی اصولی ، تنش زدایی را در منطقه تقویت كند ، كه امیدواریم به درگیری های جاری پایان دهد.

در همین حال ، جو تنش بین تجزیه طلبان به نمایندگی از شورای انتقالی جنوب (STC) و رئیس جمهور یمن ، رابو منصور هادی ، هنوز به طور کامل فروکش نکرده است. آخرین نزاع پس از آنکه رئیس دولت بین المللی به رسمیت شناخته شده به طور یکجانبه اعضای شورای شورا ، قانونگذار یمن و دادستان کل جدید را در 15 ژانویه منصوب کرد ، در اقدامی که تخلف تلقی می شود ، انجام شد. در 5 نوامبر 2019 توسط JTS و دولت قانونی امضا شد.

در بیانیه اخیر صادر شده در 24 ژانویه ، شورای انتقالی جنوب وی گفت که مصمم است مانع تصمیم دیگری شود که بدون مشورت قبلی گرفته شود. به موازات این ، روز یکشنبه در حاشیه جلسه ای در پایتخت موقت عدن ، شورا از ائتلاف تحت رهبری سعودی خواست مسئولیت های خود را به عنوان حامی توافق ریاض به عهده بگیرد و برای تغییر تصمیمات اخیر ریاست جمهوری تلاش کند. STS توضیح داد ، هدف دوم فقط ایجاد موانع و اختلافات است ، که فرضیه مقایسه را از بین نمی برد. به همین دلیل ، از ریاض دعوت شد تا نیروهای کمیته را برای اطمینان از اجرای توافق نامه 5 نوامبر به منظور جلوگیری از تخلفات نظامی و واکنش های احتمالی ، دوباره مستقر کند.

اختلاف نظر بین هادی و JTS باعث ایجاد نگرانی در میان مردم یمن شده است ، به ویژه در عدن ، که از اعلام دولت جدید در 18 دسامبر 2020 استقبال می کند ، که به معنای اجرای یکی از اصول اساسی ریاض است ، امضا شده برای پایان دادن به اختلافات و جلوگیری از “درگیری در تعارض. ” یمنی ها بیم آن دارند که اختلافات اخیر بتواند اجرای بندهای دیگر توافق در مورد مسائل نظامی و امنیتی و همچنین بازگشت همه نهادهای دولتی به عدن پایتخت موقت ، تعیین استانداران و تشکیل تیم دیپلماتیک جدید را به تأخیر بیندازد. در میز مذاکره با تشویق سازمان ملل برای گفتگو با شورشیان حوثی در مورد راه حل احتمالی درگیری های یمن.

این گروه دوم پس از کودتایی که توسط گروه های شورشی که در 21 سپتامبر 2014 کنترل پایتخت صنعا را به دست گرفتند ، انجام شد. علاوه بر چندین جبهه شمالی و شمال غربی ، یکی از گرمترین کانون های تنش استان حدیده واقع در غرب یمن است. اگرچه حسینیه ها و دولت یمن در تاریخ 13 دسامبر 2018 اعلام کردند ، آنها آماده تسهیل آتش بس در منطقه ای هستند که برای واردات کالا و کمک های بشردوستانه حیاتی تلقی می شود ، استان حدیده هنوز با تنش های شدیدی روبرو است. در این راستا روزنامه عربستان گزارش داد که در 24 ژانویه ، یک نیروی مشترک تشکیل شده توسط اعضای ارتش یمن و ائتلاف تحت رهبری سعودی “پس از تلاش در روزهای گذشته برای نفوذ به منطقه آل” ، 6 تیرانداز از نیروهای “تروریستی” را علیه شورشیان حوثی “خنثی کرد” دورهمی ، حملاتی را نقض آتش بس انجام می دهد.

Sicurezza Internazionale ، تنها روزنامه ای در ایتالیا که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد ، را بخوانید

پیر لارنس، مترجم عربی

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *