[ad_1]

در سالن بزرگ وزارت دفاع آتن ، جایی که در تاریخ 25 ژانویه قراردادی برای خرید جنگنده های رافال فرانسوی منعقد شد ، یک نقاشی دیواری بزرگ اسکندر بزرگ را سوار بر اسب نشان می دهد که با دشمن پارسی می جنگد. امروز مخالف یونان فارسی نیست بلکه ترک است و ظاهراً با توجه به فعالیت ژئوپلیتیکی آنکارا ، یونان یک برنامه بلند پروازانه خرید اسلحه را آغاز کرده است.

وزیر دفاع فرانسه ، فلورانس پارلی برای امضای قرارداد خرید 18 رافاال (شش مورد جدید و دوازده مورد استفاده نیروی هوایی فرانسه) به مبلغ 2.5 میلیارد یورو ، در آتن بود. به زودی مناقصه نیروی دریایی اعلام خواهد شد و فرانسه به نام روابط استراتژیک که به طور فزاینده ای برای اعلام روابط نزدیک با یونان اعلام شده است ، پاسخ خواهد داد.

انتظار می رود هزینه های این نوع ، در اوج همه گیری و در چارچوب مشکلات عظیم اقتصادی ناشی از بن بست گردشگری ، بحث در یونان را به وجود آورد ، کشوری که هنوز تلاش می کند از روش ریاضت اقتصادی خود خارج شود. در عوض ، در 14 ژانویه ، پارلمان یونان با تنها رأی مخالف کمونیست ها و چپ رادیکال ، به طور گسترده ای به حمایت از اجازه خرید رافال رای داد. رقم کل نیمی از بودجه دفاعی یونان است.

فعالیت نظامی و انرژی
این اجماع توسط ترکیه تحریک شد. روابط با آنکارا موضوع اصلی در یونان است ، و تشدید نظامی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان ، از لیبی تا قره باغ ، از نزدیک تحت نظارت است. اما مانورهای تحریک آمیز ترکیه در دریای مدیترانه شرقی ، فرستادن کشتی ها برای کشف میادین گازی در آبهای مورد ادعای قبرس و یونان ، بسیار نگران کننده است.

قرارداد Rafale ظرف چند ماه توافق شده است و اولین هواپیماها تا پایان سال تحویل می شوند. این یک رکورد سرعت است. هدف دولت یونان بازگرداندن بازدارندگی در برابر ترکیه ، با جمعیت هشت برابر جمعیت آن است. رافال و موشک های هوا به هوا از راه دور Meteor آن ، با پشتیبانی فعال فرانسه ، ابزاری کاملاً مشهود برای این امر هستند.

به طور قابل توجهی ، امضای این معاهده نمادین متعادل سازی قدرت در همان روز اولین جلسه طی 5 سال بین آتن و آنکارا برای بحث و گفتگو صورت می گیرد. اختلاف در دریای اژه.

بوقلمون لحن را تغییر داده است همانطور که در ابتدای سال ، با تأکید بر اظهارات اطمینان بخش اردوغان ، به اروپا اشاره کردیم. از آن زمان ، مردی که نصیحت کرده بود امانوئل مکرون مکاتبه ای با همتای فرانسوی خود برای دیدار با یک روانپزشک داشت و وزیر امور خارجه خود را به اروپا فرستاد.

فلورانس پارلی به ثبت این تحول راضی است و انتظار دارد حرکات مشخصی داشته باشد ، به خصوص در لیبی ، جایی که در توافق آتش بس پیش بینی می شود نیروهای خارجی از جمله جنگنده های ترک و سوری که به لیبی آورده اند ، عقب نشینی کند. به نظر می رسد زمان تنش کمتری با اردوغان فرا رسیده است اما شاید زمان آرامش نباشد.

نزاع برای یونان ، فراتر از موازین کنونی است و ریشه در تاریخ دارد و یک بعد وجودی پیدا می کند. انفجارها و اتحاد فزاینده ای که با فرانسه آشکار می شود به عنوان یک بیمه در یک دنیای نامشخص ، تحت مراقبت دائمی اسکندر بزرگ عمل می کند …

(ترجمه شده توسط آندره اسپاراچینو)[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *