[ad_1]

منتشر شده در 5 فوریه 2021 در ساعت 4:58 بعد از ظهر.
چین آمریکا و کانادا

در 5 فوریه ، یک کشتی جنگی آمریکایی را گذرانده است در نزدیکی جزایر پاراسل تحت کنترل چین و واقع در دریای مورد مناقشه چین جنوبی برای تأکید بر آزادی دریانوردی در منطقه. از طرف خود ، پکن از این عملیات انتقاد کرده است.

ناوگان هفتم ایالات متحده اعلام كرد كه ناوشكن USS John S. McCain مانوري براي تأييد مجدد “حقوق و آزادي هاي ناوبري در نزديكي جزاير پاراسل ، مطابق با قوانين بين المللي” ساخته است. وی گفت ، بنابراین این عملیات با هدف به چالش کشیدن “محدودیت های غیرقانونی در معابر بی خطر اعمال شده توسط چین ، تایوان و ویتنام” انجام شده است. همان ناوشکن ، روز قبل ، 4 فوریه ، مانور مشابهی را در تنگه تایوان انجام داد.

از طرف دیگر ، ارتش چین این عملیات را محكوم كرد و گفت كه یگان های دریایی و هوایی را برای نظارت و هشدار به کشتی می فرستد. فرماندهی ارتش جنوب تئاتر ارتش آزادیبخش خلق چین گفت که این کشتی بدون اجازه وارد آبهای سرزمینی پاراسلسوس شده است ، “به طور جدی حاکمیت و امنیت چین را نقض می کند.” به گفته ارتش چین ، ایالات متحده با این کار “عمداً فضای خوب صلح ، دوستی و همکاری در دریای چین جنوبی را مختل می کند.” چین پس از نبردی کوتاه با نیروهای ویتنام جنوبی در سال 1974 کنترل کامل پاراسلسوس را بدست گرفت. ویتنام مانند تایوان همچنان ادعای جزایر را ادامه می دهد.

از نظر پکن ، حاکمیت آن بر دریای چین جنوبی از مفروضات تاریخی ناشی می شود ، به ویژه از نقشه ای که در تاریخ 1 دسامبر 1947 توسط جمهوری وقت چین منتشر شد و در سال 1953 تجدید نظر شد ، که در آن با نه حمله حاکمیت چین بر آبها تعیین شده است ، از جمله تقریبا به طور کامل. با توجه به این ادعاها ، پکن در چندین مکان ، از جمله Spratlys ، جزایر مصنوعی و پست های نظامی ساخته است. علاوه بر چین ، تایوان همچنین ادعا می کند که حاکمیت تقریبا کاملی بر دریای چین جنوبی دارد ، اما ویتنام ، فیلیپین ، مالزی و برونئی ، البته فقط تا حدی ، این مسئله را به چالش کشیده است. مسیرهای تجاری غنی ، نمایندگی 1/3 از محموله ها در سراسر جهان ، از این آب ها عبور می کند و منابع غنی انرژی در روده آنها وجود دارد.

ایالات متحده همچنین در منطقه ، جایی که عملیات “آزادی ناوبری” را برای اطمینان از عبور آزاد به آبهای بین المللی انجام می دهد ، به اختلاف نظامی دریای چین جنوبی پیوست. در تاریخ 13 ژوئیه ، واشنگتن برای اولین بار با درخواست رسمی از شرکا و متحدان آمریکایی خود در دریای چین جنوبی گفت که واشنگتن در دفاع از حقوق حاکمیت آنها در منابع دریایی در کنار آنها خواهد بود و “قانون قوی ترین” اجرا شده را رد می کند. از پکن در نتیجه، در تاریخ 26 آگوست 2020، وی گفت ، وزارت بازرگانی ایالات متحده 24 شرکت چینی را به دلیل داشتن نقشی فعال در کمک به ارتش چین در ساخت و نظامی کردن برخی از جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی ، مجرم شناخته است.

با توجه به روابط بین چین ، ایالات متحده و تایوان ، دولت جدید ایالات متحده در حال اعزام است پیام های متناقض اکنون. واشنگتن مجدداً تأكید كرد كه سیاست خود در قبال تایوان از اصل “یك چین” پیروی می كند ، براساس آن واشنگتن فقط دولت پكن را به رسمیت می شناسد نه دولت تایپه. با این حال ، تایوان دفتر نمایندگی خود را در جمهوری تعاونی گویان ، آمریکای جنوبی ایجاد کرده و ایالات متحده با استقبال از این خبر ، تأکید کرده است که این امر منجر به پیشرفت در رونق و امنیت بین کشورها خواهد شد. علیرغم این ابراز حمایت ها ، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه واشنگتن در 3 فوریه گفت كه هیچ تغییری برای انطباق با سیاست “یك چین” در دست انجام نیست ، كه طبق گفته پرایس ، گفت كه دولت رئیس جمهور جو بایدن با مسئله تایوان سر و كار دارد. تنگه به گفته چندین کارشناس ، اظهارات سخنگوی ایالات متحده می تواند به کاهش نگرانی های پکن در مورد حمایت اخیر دولت بایدن در تایوان کمک کند.

امنیت بین المللی را بخوانید ، تنها روزنامه ایتالیایی که کاملاً به سیاست بین الملل اختصاص دارد

ماریا گراشیا روتلیانو

از سردبیران

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *