JPEG - 30.2 کیلوبایت

سی سال پیش ، در ساعات اولیه هفدهم ژانویه 1991 ، عملیات طوفان صحرا در خلیج فارس ، جنگ علیه عراق ، آغاز شد که دنباله ای از جنگ های پس از جنگ سرد بود. در زمانی که پس از فروپاشی دیوار برلین ، پیمان ورشو و اتحاد جماهیر شوروی در حال انحلال بود ، توسط ایالات متحده و متحدان آن راه اندازی شد. این وضعیت ژئوپلیتیکی کاملاً جدید ایجاد می کند و ایالات متحده استراتژی جدیدی را برای استفاده کامل از آن در نظر می گیرد. در دهه 1980 ، ایالات متحده از عراق صدام حسین در جنگ خمینی علیه ایران حمایت کرد. اما وقتی جنگ در سال 1988 به پایان رسید ، ایالات متحده ترس از این داشت که عراق نقش برجسته ای در منطقه پیدا کند. سپس سیاست تقسیم و تقسیم را دوباره اعمال می کنند.

آنها از کویت می خواهند که بازپرداخت فوری وام به عراق را خواستار شود و با بهره برداری بیش از حد از میدان نفتی که در زیر هر دو سرزمین وجود دارد ، به آن آسیب برساند. واشنگتن باعث شد که بغداد باور کند که می خواهد در درگیری بین دو کشور بی طرف بماند ، اما هنگامی که نیروهای عراقی در ژوئیه 1990 به کویت حمله کردند ، ائتلاف بین المللی علیه عراق تشکیل داد. با دستور ژنرال شوارتزکوف آمریکایی ، نیرویی متشکل از 750 هزار نفر که 70 درصد آنها آمریکایی بودند ، به خلیج فارس اعزام شدند. در 43 روز ، از 17 ژانویه 1991 ، نیروهای هوایی ایالات متحده و متفقین بیش از 110000 پرواز جنگی را با 2800 هواپیما انجام داده اند و 250،000 بمب را از بین برده اند ، از جمله بمب های خوشه ای که بیش از 10 میلیون مورد مهمات را آزاد می کند. نیروی دریایی انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا ، یونان ، اسپانیا ، پرتغالی ، بلژیک ، هلند ، دانمارک ، نروژ و کانادا به همراه ایالات متحده در بمب گذاری شرکت کردند. در 23 فوریه ، نیروهای ائتلاف ، متشکل از بیش از نیم میلیون سرباز ، حمله زمینی را آغاز کردند.

این در 28 فوریه با “آتش بس موقت” اعلام شده توسط رئیس جمهور بوش پایان یافت. پس از جنگ خلیج فارس ، واشنگتن پیام روشنی به دشمنان و متحدان خود ارسال کرد: “ایالات متحده تنها کشوری است که دارای قدرت ، دامنه و نفوذ واقعاً جهانی در هر بعد سیاسی ، اقتصادی و نظامی است. هیچ جایگزینی برای رهبری آمریکا وجود ندارد »(استراتژی امنیت ملی ایالات متحده ، آگوست 1991). جنگ خلیج فارس اولین جنگی بود که جمهوری ایتالیا با نقض اصل 11 قانون اساسی تحت فرماندهی آمریکا شرکت کرد. ناتو ، اگرچه به طور رسمی به این ترتیب درگیر نیست ، اما نیروها و پایگاه های خود را در دسترس قرار می دهد. چند ماه بعد ، در نوامبر 1991 ، شورای آتلانتیک ، در نتیجه استراتژی جدید آمریکا ، “مفهوم استراتژیک جدید اتحاد” را راه اندازی کرد.

در همان سال ، “الگوی دفاعی جدید” در ایتالیا آغاز شد ، که با تحریف قانون اساسی ، مأموریت نیروهای مسلح را “محافظت از منافع ملی در صورت لزوم” توصیف کرد. بنابراین استراتژی جنگ خلیج فارس ، که منجر به جنگ های بعدی تحت فرماندهی ایالات متحده – یوگسلاوی 1999 ، افغانستان 2001 ، عراق 2003 ، لیبی 2011 ، سوریه 2011 و دیگران – متولد شد ، به عنوان “عملیات بشردوستانه برای صادرات دموکراسی” ارائه شد. میلیون ها کشته ، معلولیت ، یتیم ، پناهنده ناشی از جنگ خلیج فارس ، که در آگوست 1991 ، رئیس جمهور بوش ، “بقایای نظم جدید جهانی” توصیف کرد ، حقیقت را اثبات می کند. به اینها یک و نیم میلیون مرگ و میر اضافه شده است ، از جمله نیم میلیون کودک ناشی از تحریم در عراق طی 12 سال آینده ، به علاوه خیلی بیشتر به دلیل اثرات طولانی مدت گلوله های اورانیوم تخلیه شده ، که به طور گسترده در جنگ استفاده می شود. سپس تحریم ، کشتار جدید ناشی از جنگ دوم علیه عراق ، که از سال 2003 آغاز شد.

تریلیون دلار هزینه شده برای جنگ در همان “سنگین” سوزانده می شود: برای دومین بار عراق ، سرویس بودجه کنگره هزینه های بلند مدت ایالات متحده را در حدود 2 تریلیون دلار تخمین می زند. همه اینها را باید در نظر داشت وقتی كه در مدت كوتاهی ، شخصی در رسانه های بزرگ سی سالگرد جنگ خلیج فارس ، “بوته زنی نظم نوین جهانی” را به ما یادآوری می كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *