[ad_1]

نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون ، سه شنبه شب گفت که اقدام بروکسل برای صادرات واکسن “تضعیف” توافق خروج از Brexit و اشاره کرد که قصد دارد از حرکت اشتباه اتحادیه اروپا به عنوان اهرم فشار برای خواستار تغییرات بیشتر در مقررات برای مرز در توافق نامه خروج

وی به پارلمان گفت: “ما معتقدیم كه بسیار مهم است كه پروتكل موانع غیرضروری – یا موانعی از هر نوع – را در دریای ایرلند قرار ندهد.”

وزیر مایکل گوو یک سری درخواست ها را به همتای اتحادیه اروپا ارسال کرده است ، از جمله درخواست تمدید معافیت کالاهای خاص از انگلیس به ایرلند شمالی تا “حداقل 1 ژانویه 2023”. این امتناع شامل سوپرمارکت ها و تامین کنندگان آنها ، محصولات گوشتی سرد ، بسته بندی و داروها خواهد بود.

این تمدید اجازه می دهد تا شرکت هایی که به طور منظم کالاهای خود را از انگلستان به منطقه حمل می کنند زمان بسیار بیشتری برای سازگاری با توافق نامه هایی که از اوایل ماه گذشته اجرایی شده اند داشته باشند.

پروتکل ایرلند شمالی بخشی اساسی در توافق نامه Brexit است. در واقع ، برای جلوگیری از مرز سخت در جزیره ایرلند ، توافق شد که ایرلند شمالی را تحت قوانین گمرکی اتحادیه اروپا و بازار واحد ترک کند.

با این حال ، ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی ، بخشی از این توافق نامه ، به بروکسل و لندن اجازه می دهد تا هر نقطه ای را که فکر می کنند موجب “مشکلات اقتصادی ، اجتماعی یا زیست محیطی” می شود ، به حالت تعلیق درآورند. بروکسل اعلام کرده است که این بند را با معرفی بعدی کنترل های مرزی بین “دو ایرلندی” فعال می کند تا از ورود منابع واکسن مقصد اتحادیه اروپا به انگلستان جلوگیری کند. اما سپس راه او را دنبال کنید.

آشفتگی بروکسل به بوریس جانسون اجازه داد تا محدودیت تقاضا را برطرف کند. تهدید کنترل مرزها واقعاً موجب عصبانیت هر دو جامعه در ایرلند شمالی شده است. ملی گرایان بروکسل را متهم کرده اند که می خواهد مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری را دوباره برقرار کند ، در حالی که اتحادیه های صنفی طرفدار انگلیس خواستار استفاده جانسون از ماده 16 برای لغو کنترل مرزهای تجارت بین انگلیس و انگلستان شده اند.

جانسون گفت: “ما همه آنچه كه لازم است انجام دهیم ، هم به موجب قانون و هم با استناد به ماده 16 پروتكل ، تا اطمینان حاصل شود كه هیچ مانعی در دریای ایرلند وجود ندارد.”

نخست وزیر همچنین اتحادیه اروپا را به “زیر سوال بردن توافق جمعه خوب ، اصول روند صلح ، و ظاهراً به دنبال مرزی از طریق جزیره ایرلند” متهم کرد. وی افزود: “ما تلاش خواهیم كرد تا چنین مرزی وجود نداشته باشد.” “

در همین حال ، دولت ایرلند به صراحت اعلام کرده است که در اجرای پروتکل انعطاف پذیری بیشتری دارد. اما وی درخواست نخست وزیر ایرلند شمالی ، آرلین فوستر ، برای مذاکره مجدد در مورد توافق نامه مرزی را رد کرد. رهبر اتحادیه دوپ از دولت های لندن و دوبلین خواسته است توافق نامه هایی را که ایرلند شمالی را مطابق با قوانین تجارت اتحادیه اروپا نگه می دارد لغو کنند. توافقی که در نیت مذاکره کنندگان باید در عوض جلوگیری از تنش های جدید باشد.

روز چهارشنبه (3 فوریه) ، ماروش شفوویچ ، معاون رئیس کمیسیون و مایکل گوو ، وزیر انگلیس ، آنچه را که هر دو به عنوان جلسه “سازنده” توصیف کردند ، برگزار کردند و بر تعهد خود به “اجرای صحیح پروتکل” تأکید کردند.

شفچوویچ در توئیتر خود نوشت که این پروتکل “سنگ بنای توافق نامه و تنها راه برای محافظت از توافق جمعه خوب (بلفاست) در همه ابعاد ، دفاع از صلح و ثبات جزیره ایرلند است.” انتظار می رود هفته آینده این دو دیدار دوباره داشته باشند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *