[ad_1]


در 3 جرعهمرز ونزوئلا هنوز صحنه درگیری های خشونت آمیز بین ارتش آزادیبخش ملی (ELN) و خاندان خلیج فارس است ، اما کشور مادورو دیگر ممکن است مکانی امن برای Marketalia ایوان مارکز نباشد.

1. جنگ بدون جاده

بعد از امضا موافقت نامه هاوانا تعداد کمی معتقد بودند که گلوله ها متوقف می شوند. و همینطور هم شد. حتی امروز نیز مانند گذشته در بسیاری از بخشهای کلمبیا جنگ ادامه دارد. نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) ، ارتش آزادیبخش ملی (ELN) و قبیله خلیج فارس سه گروهی هستند که برای کنترل مشاغل اصلی غیرقانونی کشور می جنگند: قاچاق مواد مخدر و فلزات گرانبها. تا به امروز ، FARC سازمانی است که به این نگاه کن بیشترین تعداد مزارع کوکائین در سرزمین کلمبیا ، اگرچه به لطف صلح نزدیک با دولت بوگوتا ، بسیاری از گردانهای آن از خدمت خارج شده اند. در حالی که اختلاف نظر در برابر صلح اعطا شده ، آن را به مناطق مختلف کشور ، به ویژه مرز اکوادور ، جایی که مخالفان با نیروهای شبه نظامی متحد شدند ، گسترش داد. Command de la Frontera. و این همان چیزی است که در چند ماه گذشته اتفاق افتاده است برخوردهای جدید با ELN ، سازمان چریکی علاقه مند به کنترل قاچاق مواد مخدر در کلمبیا و اکوادور است. با این حال ، بازی سرنوشت ساز در مرز ونزوئلا انجام می شود. این در واقع ELN است با صورت است Clan del Golfo ، گروه شبه نظامیان سابق نیروهای دفاع شخصی متحد کلمبیا (AUC) که می خواهند در بازار کوکا کلمبیا انحصارگر شوند

جاسازی شده توسط گتی ایماژ

شکل. 1 – مخالفان FARC حضور خود را در مرزهای ونزوئلا و اکوادور افزایش می دهند

2. نقش كوبا و ونزوئلا

نقطه قوت این سه گروه پشتیبانی محکمی است که می توانند روی آن حساب کنند. در حقیقت ، اعضای فرماندهی مرکزی ELN (COCE) به عنوان رهبر عالی در کوبا مانند پابلو بلتران یا ونزوئلا پناهندگی سیاسی یافته اند. به پابلیتو نیز معروف است. کشور برادران کاسترو همچنین محلی است که ELN مذاکرات صلح خود را با کشور کلمبیا ادامه می دهد. با این حال ، توافق احتمالی با بوگوتا می تواند سازمان را بیش از پیش بشکند. در واقع ، جبهه دومینگو لاین ، که در درجه اول در کشور مادورو فعالیت می کند ، قصد متوقف کردن استراتژی تروریستی دنبال شده در کلمبیا را ندارد. اخبار از حملات جدید علیه اولهاودوتیمانند Caño Limón-Coveñas که امضای پابلیتو در آن دیده می شود. جنگنده های ELN از شرکت های خارجی که این نیروگاه ها را اداره می کنند رشوه میلیونر می طلبند و در مقابل از محافظت از خطوط لوله اطمینان می دهند. در غیر این صورت ، آنها تصمیم می گیرند آنها را منفجر کنند. و بدین ترتیب جبهه پابلیتو بودجه جنگ علیه دولت کلمبیا را تأمین کرد. بعنوان مثال پشت آن نهفته است بمب در برابر پادگان های نظامی از بوگوتا ، یا حمله به میدان دلا ماکارنا یا در منطقه مدل Barranquilla. پلیس ملی مدتی در ردیابی او بوده است ، اما پایگاه پابلیتو بین Guasdualito و El Perolin در ایالت Apure ، ونزوئلا واقع شده است ، یک پرتاب سنگ از مرز Arauca (که در سال 2020 رکورد 4 تن ماری جوانا را ثبت کرد ضبط شده توسط مقامات).) جبهه دومینگو لاین به یکی از گروههای چریکی تبدیل شده است که بیشتر در کنترل قاچاق مواد مخدر در کلمبیا فعالیت دارند. به همین دلیل است که قصد ندارد یک قرارداد صلح واقعی با بوگوتا منعقد کند.

جاسازی شده توسط گتی ایماژ

شکل. 2 – جبهه دومینگو لاین پابلو به کارزار خود برای حمله به ایالت کلمبیا ادامه می دهد

3. آینده برای گریلا چیست؟

چریک کلمبیایی اکنون فقط یک مسئله پول است. فقط کافی است بگوییم که حتی گروههای مخالف FARC (مانند El Primer Frente و مارکتالیای دوم) به کارتل های قاچاق مواد مخدر تبدیل شده اند که از نظر استراتژیک با رژیم نیکولاس مادورو مرتبط هستند. در واقع ، در ونزوئلا ، او تحت شرایط مرموز ناپدید شد عیسی سانتریششماره دو مارکتالیا: او می توانست در طی یک عملیات پنهانی توسط ارتش کلمبیا سقوط کند. دومین دیگر منابع در عوض او توسط خود گارد بولیواری کشته خواهد شد.

ماتیاس فوساتی

پوستر چریکی ELN“از جانب جولیان اورتگا مارتینز تحت تحت مجوز است CC BY-SA

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *