[ad_1]

این ماجرا به خوبی شناخته شده است: ترکیه به دلیل تصمیم گیری برای به دست آوردن سیستم های دفاع موشکی اس -400 ساخت روسیه از برنامه F-35 خارج شده و توسط ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفت. آنکارا در ابتدا از برنامه F-35 حذف شد ، اگرچه قبلاً چندین واحد را قبلاً خریداری و پرداخت کرده بود و خلبانان آن برای دریافت آموزشهای لازم برای پرواز با وسایل نقلیه مخفی کاری نسل پنجم ، در ایالات متحده بودند. سپس تهدیدها صورت گرفت ، یک سری طولانی که ترکیه را مجبور به عقب نشینی از قصد خود برای دستیابی به سیستم روسیه نکرد و به همین دلیل سرانجام تحریم ها اعمال شد.

اکنون هولوسی آکار وزیر دفاع آنکارا به این موضوع بازگشت و گفت که گفتگوها برای به دست آوردن دسته دوم سیستم موشکی S-400 روسیه در جریان است و افزود که جلوگیری از بازگشت ترکیه به برنامه F-35 می تواند باعث شود همانطور که توسط دیلی صباح گزارش شده ، آسیب جدی به روابط آنکارا و واشنگتن وارد شده است.

“ما (برای سیستم های موشکی) با ایالات متحده و کشورهای اروپایی مذاکره کردیم. متأسفانه ، ما هیچ پیشنهاد مثبتی در مورد مواردی مانند هزینه ها ، تحویل ، تولید مشترک دریافت نکرده ایم. ما مجبور شدیم روسیه را انتخاب کنیم که در این شرایط نگرش مثبتی نسبت به ما داشت. “

در ماه دسامبر ، ایالات متحده تحریم هایی را علیه ریاست صنایع دفاع ترکیه (SSB) ، رئیس آن ، اسماعیل دمیر و چندین مقام دیگر به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه توسط این کشور اعمال کرد.

آکار همچنین خاطرنشان کرد که ترکیه می خواهد دوباره به برنامه F-35 بپیوندد ، زیرا اگر این اتفاق نیفتد ، می تواند منجر به “بحران جدی اعتماد” بین دو کشور شود.

“ما برای ساخت اف -35 وقت و تلاش زیادی صرف کردیم. متوقف کردن برنامه یک مشکل جدی است. مخرب ترین آن بحران اعتماد به نفس است که می تواند برای چندین نسل ادامه یابد. “

واشنگتن با این استدلال که این سیستم می تواند توسط روسیه برای بدست آوردن پنهانی جزئیات طبقه بندی شده هواپیماهای Lockheed Martin F-35 مورد استفاده قرار گیرد و با سیستم های ناتو سازگار نیست ، ترکیه را از برنامه F-35 Lightning II خارج کرد. با این حال ، ترکیه اصرار دارد که S-400 در سیستم های ناتو ادغام نخواهد شد و خطری برای اتحاد نخواهد بود.

آکار افزود که کشورهای دیگری نیز وجود دارند که از هر دو سیستم ناتو و روسیه استفاده کرده اند.

سه عضو ناتو – یونان ، اسلواکی و بلغارستان – دارای سیستم های امنیتی S-300 هستند. در سال 1998 ، در زمانی که ادغام روسیه در ناتو فقط زمزمه ای بود و روابط آمریکا و روسیه در حد متوسطی بود ، دولت قبرس یونان سیستم های دفاعی S-300 روسی را خریداری کرد و قصد داشت آنها را در جزیره نصب کند. . با این حال ، پس از مخالفت های آنکارا ، یونان تصمیم گرفت آنها را به جزیره کرت هدایت کند. این سیستم ها اکنون برای تمرینات ناتو مورد استفاده قرار می گیرند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *