این ماجرا به خوبی شناخته شده است: ترکیه به دلیل تصمیم گیری برای به دست آوردن سیستم های دفاع موشکی اس -400 ساخت روسیه از برنامه F-35 خارج شده و توسط ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفت. آنکارا در ابتدا از برنامه F-35 حذف شد ، اگرچه قبلاً چندین واحد را قبلاً خریداری و پرداخت کرده بود و خلبانان آن برای دریافت آموزشهای لازم برای پرواز با وسایل نقلیه مخفی کاری نسل پنجم ، در ایالات متحده بودند. سپس تهدیدها صورت گرفت ، یک سری طولانی که ترکیه را مجبور به عقب نشینی از قصد خود برای دستیابی به سیستم روسیه نکرد و به همین دلیل سرانجام تحریم ها اعمال شد.

اکنون هولوسی آکار وزیر دفاع آنکارا به این موضوع بازگشت و گفت که گفتگوها برای به دست آوردن دسته دوم سیستم موشکی S-400 روسیه در جریان است و افزود که جلوگیری از بازگشت ترکیه به برنامه F-35 می تواند باعث شود همانطور که توسط دیلی صباح گزارش شده ، آسیب جدی به روابط آنکارا و واشنگتن وارد شده است.

“ما (برای سیستم های موشکی) با ایالات متحده و کشورهای اروپایی مذاکره کردیم. متأسفانه ، ما هیچ پیشنهاد مثبتی در مورد مواردی مانند هزینه ها ، تحویل ، تولید مشترک دریافت نکرده ایم. ما مجبور شدیم روسیه را انتخاب کنیم که در این شرایط نگرش مثبتی نسبت به ما داشت. “

در ماه دسامبر ، ایالات متحده تحریم هایی را علیه ریاست صنایع دفاع ترکیه (SSB) ، رئیس آن ، اسماعیل دمیر و چندین مقام دیگر به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه توسط این کشور اعمال کرد.

آکار همچنین خاطرنشان کرد که ترکیه می خواهد دوباره به برنامه F-35 بپیوندد ، زیرا اگر این اتفاق نیفتد ، می تواند منجر به “بحران جدی اعتماد” بین دو کشور شود.

“ما برای ساخت اف -35 وقت و تلاش زیادی صرف کردیم. متوقف کردن برنامه یک مشکل جدی است. مخرب ترین آن بحران اعتماد به نفس است که می تواند برای چندین نسل ادامه یابد. “

واشنگتن با این استدلال که این سیستم می تواند توسط روسیه برای بدست آوردن پنهانی جزئیات طبقه بندی شده هواپیماهای Lockheed Martin F-35 مورد استفاده قرار گیرد و با سیستم های ناتو سازگار نیست ، ترکیه را از برنامه F-35 Lightning II خارج کرد. با این حال ، ترکیه اصرار دارد که S-400 در سیستم های ناتو ادغام نخواهد شد و خطری برای اتحاد نخواهد بود.

آکار افزود که کشورهای دیگری نیز وجود دارند که از هر دو سیستم ناتو و روسیه استفاده کرده اند.

سه عضو ناتو – یونان ، اسلواکی و بلغارستان – دارای سیستم های امنیتی S-300 هستند. در سال 1998 ، در زمانی که ادغام روسیه در ناتو فقط زمزمه ای بود و روابط آمریکا و روسیه در حد متوسطی بود ، دولت قبرس یونان سیستم های دفاعی S-300 روسی را خریداری کرد و قصد داشت آنها را در جزیره نصب کند. . با این حال ، پس از مخالفت های آنکارا ، یونان تصمیم گرفت آنها را به جزیره کرت هدایت کند. این سیستم ها اکنون برای تمرینات ناتو مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *