اقتباس شده توسط: http://nena-news.it/nena-in-pillole-palestina-israele-turchia-iran/

2 فوریه 2021

کوزوو و اسرائیل رسما روابط دیپلماتیک برقرار کردند. در سرزمین های اشغالی فلسطین ، اولین واکسیناسیون از اواسط ماه فوریه آغاز می شود. اعتراضات دانشجویان در استانبول: 159 دستگیری. ایران به آمریکا هشدار داد: “زمان بازگشت به توافق هسته ای نامحدود نیست”

قرص

تحریریه

رم ، 2 فوریه 2021 ، اخبار ننا

KOSOVO / اسرائیل

در مراسمی که در زوم برگزار شد ، کوزوو (کشوری با اکثریت مسلمان) و اسرائیل روز گذشته رسماً روابط دیپلماتیک برقرار کردند. وزیر خارجه اسرائیل اشکنازی همچنین افزود که وی “درخواست رسمی کوزوو برای افتتاح سفارت در قدس” را تأیید کرد. پریشتینا اسرائیل را به عنوان بخشی از برنامه وسیع تر مورد توافق رئیس جمهور ترامپ در ماه سپتامبر ، که شامل تعهد کوزوو برای عادی سازی روابط پیچیده اقتصادی با صربستان است نیز به رسمیت شناخت.

“امروز ، اسرائیل یازدهمین کشور شناخته شده کوزوو به عنوان یک کشور مستقل و مستقل است. وزیر امور خارجه کوزوو در مراسمی که به دلیل شیوع بیماری همه گیر Covid-19 به صورت آنلاین برگزار شد گفت: “مردم ما روابط دوستانه دارند و از امروز ما روابط خود را به عنوان دو کشور آغاز می کنیم.”

پالستین

فلسطینی ها قرار است اولین واکسیناسیون خود را از اواسط ماه فوریه آغاز کنند. آنها 50،000 دوز از برنامه WHO Covax دریافت می كنند. اسرائیل ، متهم به عدم واکسیناسیون فلسطینی ها ، می گوید 2000 از 5000 دوز Pfizer وعده داده شده در تقاطع بتونیا و کرانه باختری را تحویل داده است.

فلسطینی ها همچنین در تلاشند واکسن اسپوتنیک روسی و واکسن چینی را تهیه کنند. برنامه کوواکس قصد دارد 20٪ از جمعیت فلسطین را واکسینه کند. با این حال ، دوزهای دریافت شده در ماه مارس در کرانه باختری اشغال شده می رسد. وزیر بهداشت فلسطین نیز اخیراً اعلام کرد که با شرکت دارویی AstraZeneca قراردادی امضا کرده است. اولین تحویل در اواخر فوریه برنامه ریزی شده است.

پوتین رئیس جمهور روسیه حدود 5،000 دوز واکسن روسی را به عنوان یک هدیه شخصی به تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد داده است. انتقال دوزهای مجاز توسط تل آویو ، هفته گذشته قرار بود وارد فرودگاه بن گوریون اسرائیل شود و سپس با کامیون به کرانه باختری منتقل شود. با این حال ، اعزام به تعویق افتاد. رسماً برای مشکلات فنی در حال حاضر هیچ تاریخ دقیق تحویل وجود ندارد.

در اسرائیل ، 3 میلیون نفر (32٪ از جمعیت) اولین دوز واکسن را دریافت کردند. از طرف دیگر ، 1.7 میلیون اسرائیلی (19٪ از جمعیت) تماس گرفتند. در میان واکسینه شده ها مهاجران زیادی وجود دارد.

بوقلمون

پلیس ترکیه روز گذشته 159 نفر را در استانبول پس از اعتراضات جدید علیه انتصاب رئیس جمهور اردوغان به عنوان رئیس جدید یکی از دانشگاههای اصلی این کشور بازداشت کرد.

دانشجویان دانشگاه بوگازیچی اعتراضات خود را تقریباً یک ماه پیش آغاز کردند و انتصاب ملیچ بولو را به عنوان رئیس “غیر دموکراتیک” خواندند. در اعتراضات روز گذشته ، معترضان فریاد زدند: “پلیس بیرون است” ، “دانشگاه ها از آن ماست”. در بیانیه ای از سوی استانداری استانبول آمده است که 159 نفر “بخاطر عدم موفقیت در جلوگیری از تظاهرات علیرغم هشدارها” دستگیر شده اند.

روز گذشته حدود 100 افسر پلیس در ورودی اصلی دانشگاه مستقر بودند تا کنترل دقیق دانشجویان را کنترل کنند. با این حال ، اجازه ورود به همه داده نشد: علاوه بر چند دانشجو ، نمایندگان پارلمان حزب چپ گرای طرفدار کرد HDP نیز در دروازه ها بودند.

بازداشتهای دیروز مورد انتقاد شدید کیلیچدار اوغلو (رهبر حزب اصلی مخالف ترکیه ، CHP) قرار گرفت و وی از رئیس جدید بولو خواست تا کناره گیری کند و “به این وضعیت بد” پایان دهد.

بولو ، کاندیدای حزب عدالت و توسعه اردوغان در انتخابات پارلمانی 2015 ، اولین رئیس بود که پس از کودتای نظامی 1980 خارج از دانشگاه انتخاب شد.

ایران

ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با CNN به ایالات متحده هشدار داد كه زمان بازگشت احتمالی به توافق هسته ای “نامحدود” نیست ، بنابراین از بایدن رئیس جمهور جدید آمریكا خواست كه “سیاست های ناموفق” ترامپ را دنبال نكند. دولت افزود. وی افزود اگر واشنگتن تحریم های تهران را لغو کند ، تحریم هایی که پس از خروج آمریکا از توافق در سال 2018 لغو شد ، “می تواند بلافاصله” برگردد تا شرایط توافق هسته ای را رعایت کند. پارلمان ایران اخیراً قانونی را برای محدود کردن دسترسی بازرسان سازمان ملل تصویب کرد اگر اقدامات ایالات متحده تا 21 فوریه برداشته نشود (آژانس انرژی هسته ای بین المللی انرژی هسته ای) به تأسیسات هسته ای می رسد. به نظر می رسد اظهارات ظریف در پاسخ به آنچه آنتونی بلینکن چند ساعت قبل به Nbc گفت. وزیر خارجه جدید ایالات متحده گفت ایران چند ماه تا چند هفته فرصت دارد مواد کافی برای ساخت بمب هسته ای جمع کنید.

http://nena-news.it/nena-in-pillole-palestina-israele-turchia-iran/

این اثر تحت مجوز Creative Commons توزیع می شود. شناسایی – غیر تجاری – به طور مساوی 3.0 ایتالیا را به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *