[ad_1]

در حالی که ایالات متحده جو بایدن ناو هواپیمابر روزولت را به دریای چین جنوبی در حوالی تایپه می فرستاد و سخنگوی خارجی پکن ژائو لیجیان در پاسخ با تکرار اینکه “چین کاملاً مخالف استقلال تایوان و مداخلات خارجی است” ، رئیس جمهور شی جین پینگ سخنرانی طولانی مدت خود را منتظر گذاشت در گردهمایی داووس ، که علاوه بر سایر موضوعات ، چند جانبه گرایی را احیا کرد و جهان را در مورد خطرات جنگ سرد جدید “که به همه آسیب می رساند” هشدار داد. تذکر به آینده صلح جهانی – شاید تحت دولت جدید جهانی پکن – یا تهدید نه چندان پنهان برای دیگر بازیگران بین المللی ، به ویژه ایالات متحده “جدید” به رهبری بایدن؟

می خواهیم سخنان Xi را به صورت بسیار کوتاه خلاصه کنیم ، می توانیم موارد زیر را بگوییم: “توجه ، ما چینی ها آماده همکاری با بشریت هستیم ، زیرا همه گیری و آب و هوا – به عنوان مثال – برای همه یک مشکل است. اما مشکلات داخلی چین مربوط به ماست ، به تایوان ، سین کیانگ و هنگ کنگ مراجعه کنید.

اما مداخله طولانی مدت Xi ، در بهترین سنت اندیشه “شرقی” ، تسلیم قرائت های مختلف و تفسیرهای متعدد می شود ، در حالی که هیچ تردیدی باقی نمی گذارد که چین اکنون سرانجام همه اطاعت ها و هراس از عدم کفایت را کنار گذاشته و قصد دارد بر نامزدی وی اصرار ورزد. برای رهبری جهانی ، هدایت سرنوشت آینده زمین. رئیس جمهور چین هشدار داد: “چرا ، چندجانبه گرایی نباید بهانه ای برای اقدام یک جانبه قرار گیرد” و ” [Paese] افراد قوی نباید افراد ضعیف را آزار دهند ، تصمیمات نباید فقط با فشار دادن عضلات یا تکان دادن مشت ها گرفته شود. ” وی افزود: “اجازه دهید ما دستان خود باشیم و اجازه دهیم چند جانبه گرایی مسیر ما را به جامعه ای با آینده مشترک بشریت روشن كند.”

به طور خلاصه ، در حالی که همیشه لحنی آرام ، تقریباً یکنواخت را حفظ می کرد ، و در حالی که سخنان خود را با اشارات تقریباً “بشارت” به صلح جهانی و هماهنگی جهانی خفه می کرد ، قدرتمندان بسیار واضح به جهان هشدار می دهند وقتی که می گوید “هیچ مشکل جهانی با فقط یک کشور وجود دارد و باید اقدام جهانی ، یک پاسخ جهانی و همکاری جهانی وجود داشته باشد “. البته تحت رهبری فرزانه پکن ارجح است. و دوباره: “تاریخ و واقعیت به وضوح نشان داده است که رویکرد گمراه کننده تضاد و تقابل ، خواه به شکل جنگ سرد ، جنگ داغ ، جنگ تجاری یا جنگ فناوری باشد ، در نهایت به منافع همه کشورها آسیب می رساند و چاه ها را تضعیف می کند – ایجاد همه ” تطبیق پذیری انتخابی این نباید “گزینه ما” باشد: چین خواهان یک رابطه مبتنی بر “احترام متقابل” است ، نه یک بازی “مقدار صفر” که “هر کسی که برنده شود همه را می برد”.

در Covid Xi ، او اذعان کرد که بازی “خیلی دور از پایان است. افزایش اخیر پرونده ها به ما یادآوری می کند که ما باید مبارزه را ادامه دهیم “، و افزود که متقاعد شده است که” زمستان نمی تواند ورود بهار را متوقف کند و تاریکی هرگز نور طلوع را نخواهد گرفت. “

اما جدا از ارجاعات کمی نفرت انگیز به هماهنگی جهانی و همکاری جهانی ، موارد بسیار جالب تر – در سخنرانی او در داووس – مواردی درباره وضعیت داخلی چین و بیش از هر چیز چشم انداز آینده آن است. در حقیقت ، خی با افتخار ادعا می کند که موفقیت آن “سوسیالیسم با ویژگی های چینی” است ، که به گفته وی اکنون “توزیع متوسط” به جامعه چین داده است. هدفی که می توان آن را به منزله اعلام اصولی اعتبار این اصول “کمونیستی” دانست که به نظر می رسد چین مدرن – بدیهی است – کنار گذاشته است (برای مثال اگر به وجود میلیاردرهای چینی به دلار فکر کنیم) اما اعتبار آن شی امروز قصد تکرار داشت ، وقتی اظهار داشت که “اختلافات وحشتناک نیستند” (…) “تقسیم تمدن بشری به طبقات مختلف وحشتناک است ، همانطور که تحمیل فرهنگ ، تاریخ و نظام اجتماعی خود در کشورهای دیگر است. سی دوباره گفت: “پکن برای” ریشه کن کردن فقر “تلاش خواهد کرد ، و به دنبال” جهانی سازی بیشتر … برای همه مفید است “.

سخنرانی خی مدت ها در انتظار و انتظار بود ، به ویژه از آنجا که انتظار می رفت زمینه ایجاد روابط آینده بین اقتصادهای بزرگ جهان طی چهار سال آینده فراهم شود. در مقایسه با آنچه که او چهار سال پیش همیشه در داووس داشت ، چند روز قبل از روی کار آمدن دونالد ترامپ ، اختلافات قابل توجه است. این بار ، شی با ارسال پیامی روشن ، نقش غیر قابل تعویض چین را به جهانیان تحمیل کرد ، همانطور که اکنون مسلم نیست ، و با قاطعیت فوق العاده اعلام کرد که پکن در برابر فشارهای ایالات متحده و حتی تمایل کمتری قصد تغییر مسیر ندارد ترک در واشنگتن هیچ مزیتی ندارد.

رهبران چینی مدتهاست که داووس را فرصتی می دانند که اصلاحات اقتصادی پکن و نتایج اقتصادی حاصل از آن را به جهانیان نشان می دهد و همیشه از دادن پاسخ های دشوار به سیاست چین اجتناب می کنند. نخست وزیر پیشین لی پنگ در سال 1992 هنگامی که چین تلاش کرد سرمایه گذاران خارجی را پس از کشتار تیانان من در سال 1989 جذب کند ، به آنجا رفت.

امروز در داووس ، ایالات متحده ، بیش از هر چیز ، از رابطین خود خواست تا موضوعات سیاسی داخلی چین را که به وخیم شدن روابط با کشورهای غربی از جمله رفع محدودیت های مأموریت و استفاده بحث برانگیز از آموزش مجدد کمک کرده است ، کنار بگذارند. اردوگاه ها در منطقه سین کیانگ غربی. زیرا ، او گفت ، “هیچ دو برگ یکسان نیستند” ، بنابراین اگر بخواهیم منطق و اصول معتبر جهان غرب (از جمله دموکراسی …) را برای یک خاص استفاده کنیم ، کار اشتباهی است. و بی نظیر مثل چینی ها

سرانجام ، اشاره صریح شی جین پینگ به اهمیت ، در واقع برای برتری دنیای مدرن ، در فن آوری و تحقیقات بسیار مهم است: “علم ، نوآوری و تحقیقات (…) چراغهایی هستند که باید در آینده و آینده ما را راهنمایی کنند. برای سرمایه گذاری در منابع مشترک بشریت ، “رئیس جمهور چین در آن بخش از سخنرانی خود ، که به موضوع مبارزه با همه گیری می پردازد ، گفت.

به طور خلاصه ، بسیاری از بیانیه های اصلی ، بسیاری از فرمول هایی که می توانند به اشتراک گذاشته شوند ، اما تمایل اندکی به این سوال وجود دارد که مدل چینی «پیشرفت و شکوفایی نسبتاً رایج“اما بدون دموکراسی.

مدلی که به نظر می رسد حداقل طبق آخرین داده های اقتصادی منتشر شده در روزهای اخیر نیز کارایی داشته باشد ، بر اساس آن در سال 2020 چین به عنوان اولین مقصد جهان برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی جدید از ایالات متحده سبقت گرفت ، همچنین از ویروسی کمک کرد که باعث تسریع در انتقال به اژدها در قلب اقتصاد جهانی. بر اساس داده های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل ، طی دوازده ماه گذشته ، سرمایه گذاری مستقیم شرکت های خارجی تنها 4٪ کاهش یافته است ، در حالی که 49٪ تخریب کننده در ایالات متحده ، رهبری این تجارت در تجارت جهانی را تأیید می کند.

شی جین پینگ امروز در داووس به همه فهماند که این رهبری فقط یک رهبری تجاری نخواهد بود ، و زمینه را برای آنچه – برای پکن – به عنوان “قرن چینی” به یادگار می ماند هموار می کند. و اینکه غرب می تواند برای معکوس کردن این اراده کم کاری انجام دهد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *